PAYLAŞ
Konya

Konya Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Konya 2.161.303 Toplam Nüfusu ile İç Anadolu Bölgemizin en kalabalık 2. Büyük Şehridir. Ülkemizin ise en kalabalık 7. Büyük şehridir. Aynı zamanda ülkemizin yüz ölçümü bakımında en büyük şehridir. İlimize bağlı 31 ilçe bulunur. Konya ilimiz daha çok tarım kenti olarak da bilinse de Turizm yönünde de zengindir. Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapan bu ilimiz tarihi birçok yapı bulunur. Yine Osmanlı Devletinde önemli bir şehir konumundaydı. Bunun yanında Mevlana hazretlerinin doğduğu kenttir. Bütün bunları topladığımızda Konya şehrimiz önemli turistik bir kent olduğunu söyleyebiliriz. Buraya bir gezi düşünüyorsanız kesinlikle birkaç gününüzü  ayırmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Mevlana Müzesi

10:00-12:30

Karatay ilçe merkezde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Buraya tramvay veya otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Selimiye Camii

13:00-14:00

Karatay İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana Türbesi yakınında bulunmaktadır. Buraya toplu taşıma araçları rahatlıkla ulaşılabilir.

Şemsi Tebrizli Camii ve Türbesi

14:30-16:00

Bu cami ve türbe Konya’nın merkez ilçesi olan Karatay’daki Şems Caddesi ve Şerafettin Caddesi kesişiminde bulunmaktadır. Burası Alaaddin Tepesi’ne yakın bir konumdadır. Buraya Konya otogarından kalkan tramvay veya otobüslerle ulaşılabilir.

Koyunoğlu Müzesi

16:30-18:00

Karatay ilçe merkezinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ulaşım sağlanabilir.

2.Gün

Sille Köyü

10:00-14:30

Konya merkezine 8 km uzaklıkta bulunur. Konya merkezden 64 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.

Alaaddin Tepesi

15:00-16:30

Konya ilinin en yüksek yeridir. Selçuklu ilçe merkezinde yer almasından dolayı ulaşım problemi yoktur. İlimizin birçok noktasından buraya tramvay veya otobüsle ulaşılabilir.

Karatay Medresesi Müzesi

17:00-18:00

Selçuklu İlçe merkezinde Ferhuniye Mahallesinde yer almaktadır. Buraya şehrin birçok noktasında ulaşım sağlanabilir.

3.Gün

 Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

10:00-12:30

Konya ilimizin Selçuklu ilçesinde bulunur. Buraya Otogardan veya Havaalanından taksi ile 20 dakikalık bir süre sonra buraya ulaşılabilir. Ya da Otogardan Fatih ışıklar minibüsünü de kullanarak vadiye ulaşabilirsiniz. Otobüsle vadiye ulaşmak isteyenler 47 numaralı hatta Kültürpark ve Yazır hareket merkezinden binerek vadiye ulaşabilirsiniz.

 İnce Minare Müzesi

13:00-14:30

Selçuklu İlçe merkezinde Alâeddin Tepesinin batısında yer almaktadır. Buraya birçok yerde ulaşmak mümkündür.

 Kyoto Japon Parkı

15:00-16:30

Selçuklu ilçesinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile buraya ulaşılabilir.

2. Kılıçarslan Köşkü

17:00-18:00

Selçuklu İlçe merkezinde Alâeddin Tepesinde yer almaktadır. Buraya tramvay veya otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

4.Gün

Konya Arkeoloji Müzesi

10:00-12:30

Meram İlçe merkezinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Meram Bağları

13:00-15:30

Meram ilçesinde bulunur. İl merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

Kilistra Antik Kenti ve Kaya Mezarları

16:00-18:00

Konya’nin 49 km güneybatısında Konya Meram ilçesi, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyündedir. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5. Gün 

Karapınar Çölü

10:00-14:30

Karapınar ilçesinin güney kısmında yer almaktadır. Türkiye’nin tek çölü olma özelliğine sahiptir.  Konya Otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir.

Meke Gölü

15:00-18:00

Karapınar ilçe sınırlarında yer almaktadır. Karapınar-Ereğli kara yolunun 8 km ötesinde yer alan Meke Gölü iki zamanlı volkanik bir krater göldür. Ülkemizin birçok yerinde buraya kara yolu ile ulaşılabilir.

6 Gün ve 7. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Mevlana MüzesiKaratay ilçe merkezde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Buraya tramvay veya otobüslerle buraya ulaşılabilir.
Sille KöyüKonya merkezine 8 km uzaklıkta bulunur. Konya merkezden 64 numaralı otobüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.
Şems-i Tebrizi Türbesi ve CamisiBu cami ve türbe Konya’nın merkez ilçesi olan Karatay’daki Şems Caddesi ve Şerafettin Caddesi kesişiminde bulunmaktadır. Burası Alaaddin Tepesi’ne yakın bir konumdadır. Buraya Konya otogarından kalkan tramvay veya otobüslerle ulaşılabilir.
Aziziye CamiiKaratay İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.
Konya Tropikal Kelebek BahçesiKonya ilimizin Selçuklu ilçesinde bulunur. Buraya Otogardan veya Havaalanından taksi ile 20 dakikalık bir süre sonra buraya ulaşılabilir. Ya da Otogardan Fatih ışıklar minibüsünü de kullanarak vadiye ulaşabilirsiniz. Otobüsle vadiye ulaşmak isteyenler 47 numaralı hatta Kültürpark ve Yazır hareket merkezinden binerek vadiye ulaşabilirsiniz.
Alaaddin TepesiKonya ilinin en yüksek yeridir. Selçuklu ilçe merkezinde yer almasından dolayı ulaşım problemi yoktur. İlimizin birçok noktasından buraya tramvay veya otobüsle ulaşılabilir.
İnce Minare MüzesiSelçuklu İlçe merkezinde Alâeddin Tepesinin batısında yer almaktadır. Buraya birçok yerde ulaşmak mümkündür.
Rüstem Paşa KervansarayıEreğli ilçesinde yer alan Rüstem Paşa Kervansarayı Kanuni Sultan Süleyman zamanında Damat Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir. Konya otogarından buraya giden servislerle rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Karatay Medresesi MüzesiSelçuklu İlçe merkezinde Ferhuniye Mahallesinde yer almaktadır. Buraya şehrin birçok noktasında ulaşım sağlanabilir.
Şehitler AbidesiKaratay ilçe merkezinde bulunur. 2008 yıllında hizmette girmiştir. İlimin birçok noktasında buraya gelen toplu taşıma araçları ile buraya ulaşım sağlanabilir.
Eşrefoğlu CamisiBeyşehir ilçe merkezindedir. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Meram BağlarıMeram ilçesinde bulunur. İl merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Kyoto Japon ParkıSelçuklu ilçesinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile buraya ulaşılabilir.
Konya Arkeoloji MüzesiMeram İlçe merkezinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.
Konya Bilim MerkeziKonya ilimizin Selçuklu ilçesinde bulunur. Buraya  34 numaralı belediye otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Selimiye CamisiKaratay İlçe merkezinde Aziziye Mahallesinde yer almaktadır. Mevlana Türbesi yakınında bulunmaktadır. Buraya toplu taşıma araçları rahatlıkla ulaşılabilir.
Alâeddin CamiiSelçuklu ilçe merkezinde yer alan Alâeddin Tepesi üzerinde yer almaktadır. Buraya tramvay veya otobüslerle ulaşım sağlanabilir.
İplikci CamiiMeram İlçe merkezinde Şükran Mahallesinde yer almaktadır. Buraya giden servislerle buraya ulaşım sağlanabilir.
Atatürk Evi Müzesi Atatürk Evi Müzesi Zaferden Anıt meydanına giden yol üzerinde sağ tarafta bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Nasrettin Hoca Etnografya ve Arkeoloji MüzesiMüze Akşehir ilçe merkezindedir. Buraya Konya otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.
Yerköprü ŞelalesiYerköprü ya da diğer ismi ile Göksu Şelalesi Hadim ilçe merkezine 29 km uzaklıkta bulunan Bademli Köyünde yer almaktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Koyunoğlu MüzesiKaratay ilçe merkezinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ulaşım sağlanabilir.
Ereğli MüzesiEreğli İlçe merkezinde yer almaktadır. Konya otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.
Astra Antik KentiKonya ili Hadim ilçesi, Bolat beldesi yaylasında bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ak CamiKonya kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.
2. Kılıçarslan KöşküSelçuklu İlçe merkezinde Alâeddin Tepesinde yer almaktadır. Buraya tramvay veya otobüslerle ulaşım sağlanabilir.
Meke GölüKarapınar ilçe sınırlarında yer almaktadır. Karapınar-Ereğli kara yolunun 8 km ötesinde yer alan Meke Gölü iki zamanlı volkanik bir krater göldür. Ülkemizin birçok yerinde buraya kara yolu ile ulaşılabilir.
Kilistra Antik Kenti ve Kaya MezarlarıKonya’nin 49 km güneybatısında Konya Meram ilçesi, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyündedir. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Nasreddin Hoca TürbesiAkşehir İlçe merkezine bağlı Nasreddin Hoca Mahallesinde 80 dönümlük şehir mezarlığında yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir
Karapınar ÇölüKarapınar ilçesinin güney kısmında yer almaktadır. Türkiye’nin tek çölü olma özelliğine sahiptir.  Konya Otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir.
İnbaşı MağarasıBu mağara  Konya’nın Hadim ilçesine bağlı olan Korualan Kasabası’ nda bulunmaktadır. Buraya giden araçlarla veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Beyşehir GölüBeyşehir Gölü Milli Parkı Konya iline bağlı Beyşehir ilçesinde yer almaktadır. Konya il merkezine 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Konya ilinden Beyşehir ilçesine giden dolmuşlar ile Beyşehir Gölü Milli Parkına ulaşım sağlanmaktadır.

Konya İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AhırlıAhırlı, Konya iline bağlı bir ilçedir. Ahırlı ilçesi Konya il merkezine 103 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya Otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Ahırlı Gezilecek Yerler
AkörenAkören; Konya iline bağlı bir ilçedir. Akören ilçesi Konya il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya merkezden kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Akören Gezilecek Yerler
AkşehirAkşehir Konya iline bağlı bir ilçedir. Akşehir ilçesi Konya il merkezine 135 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent merkezden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Akşehir Gezilecek Yerler
AltınekinAltınekin Konya iline bağlı bir ilçedir. Altınekin ilçesi Konya il merkezine 67 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Altınekin Gezilecek Yerler
BeyşehirBeyşehir; Konya iline bağlı bir ilçedir. Beyşehir ilçesi bağlı olduğu Konya il merkezine 93 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan Otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Yine özel aracınızla ülkemizin her noktasında buraya ulaşmanız mümkündür. Beyşehir Gezilecek Yerler
BozkırBozkır; Konya iline bağlı bir ilçedir. Bozkır ilçesi Konya il merkezine 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Ya da çevre ilçelerden buraya direk ulaşılabilir. Bozkır Gezilecek Yerler
Cihanbeyli Cihanbeyli Konya iline bağlı bir ilçedir. Cihanbeyli ilçesi Konya il merkezine 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Cihanbeyli  Gezilecek Yerler
ÇeltikÇeltik; Konya iline bağlı bir ilçedir. Çeltik ilçesi Konya il merkezine 220 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya ulaşmak için Konya otogarından kalkan minibüslerle buraya ulaşılabilir. Ya da Eskişehir, Polatlı ve Alaşehir’de buraya direk minibüs seferleri bulunmaktadır. Çeltik Gezilecek Yerler
ÇumraÇumra; Konya iline bağlı bir ilçedir. Çumra ilçesi Konya il merkezine 44 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya Otogarından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Çumra Gezilecek Yerler
DerbentDerbent Konya iline bağlı bir ilçedir. Derbent ilçesi Konya il merkezine 78 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Derbent Gezilecek Yerler
DerebucakDerebucak Konya iline bağlı bir ilçedir. Derebucak ilçesi Konya il merkezine 140 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Derebucak Gezilecek Yerler
DoğanhisarDoğanhisar Konya iline bağlı bir ilçedir. Doğanhisar ilçesi Konya il merkezine 122 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğanhisar ilçesinden Konya’ya ulaşım Akşehir ilçesi, Seydişehir ilçesi ve Beyşehir ilçesi üzerinden sağlanmaktadır. Doğanhisar Gezilecek Yerler
EmirgaziEmirgazi Konya iline bağlı bir ilçedir. Emirgazi ilçesi Konya il merkezine 140 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Emirgazi Gezilecek Yerler
EreğliEreğli Konya iline bağlı bir ilçedir. Ereğli ilçesi Konya il merkezine 180 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Ereğli Gezilecek Yerler
GüneysınırGüneysınır Konya iline bağlı bir ilçedir. Güneysınır ilçesi Konya il merkezine 75 km uzaklıkta yer almaktadır.Konya’dan Güneysınır’a Güneysınır’dan Konya’ya günün belli saatlerinde Kontur firması tarafından otobüs seferleri ile buraya ulaşabilirsiniz. Otobüsler Konya Karatay Otobüs Terminalinden (Eski Garaj) kalkmaktadır. Güneysınır Gezilecek Yerler
HadimHadim Konya iline bağlı bir ilçedir. Hadim ilçesi Konya il merkezine 128 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Hadim Gezilecek Yerler
HalkapınarHalkapınar Konya iline bağlı bir ilçedir. Halkapınar ilçesi Konya il merkezine 169 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Halkapınar Gezilecek Yerler
Hüyük   Hüyük; Konya iline bağlı bir ilçedir. Hüyük ilçesi Konya il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan otobüslerle buraya ulaşım sağlanabilir. Hüyük    Gezilecek Yerler
IlgınIlgın Konya iline bağlı bir ilçedir. Ilgın ilçesi Konya il merkezine 87 km uzaklıkta yer almaktadır. Ilgın’a, şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Ilgın Gezilecek Yerler
KadınhanıKadınhanı Konya iline bağlı bir ilçedir. Kadınhanı ilçesi Konya il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya-Afyon-İstanbul karayolu üzerinde bulunan ilçe ulaşım bakımından oldukça gelişmiştir. Kadınhanı Gezilecek Yerler
KarapınarKarapınar Konya iline bağlı bir ilçedir. Karapınar ilçesi Konya il merkezine 94 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya merkezden kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Karapınar Gezilecek Yerler
KaratayKaratay Konya ilinin üç merkez ilçesinden biridir. Karatay ilçesine ulaşım karayolu ve demir yolu ile sağlanmaktadır. Merkez ilçe olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. Karatay Gezilecek Yerler
KuluKulu Konya iline bağlı bir ilçedir. Kulu ilçesi Konya il merkezine 150 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya kent merkezden kalkan servislerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Kulu Gezilecek Yerler
MeramMeram Konya ilinin üç merkez ilçesinden biridir. Konya’nın güneybatısında yer almaktadır. Merkez ilçe olmasından dolayı oldukça gelişmiş bir yerdir. Ulaşım problemi yoktur. Ülkemizin birçok noktasından buraya ulaşılabilir. Meram Gezilecek Yerler
SarayönüSarayönü Konya iline bağlı bir ilçedir. Sarayönü ilçesi Konya il merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından her gün düzenli olarak kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Sarayönü Gezilecek Yerler
SelçukluSelçuklu Konya iline bağlı merkez ilçedir. Selçuklu ilçesi Sarayönü, Kadınhanı, Derbent, Altınekin, Meram ve Karatay ilçeleri ile komşudur. Konya kent merkezinden buraya gelen servislerle buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Selçuklu Gezilecek Yerler
SeydişehirSeydişehir Konya iline bağlı bir ilçedir. Seydişehir Konya il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya kent merkezinden kalkan minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir. Seydişehir Gezilecek Yerler
TaşkentTaşkent Konya iline bağlı bir ilçedir. Taşkent ilçesi Konya il merkezine 135 km uzaklıkta yer almaktadır. Her gün Konya’dan buraya 07:00-17:00 arasında çalışan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Taşkent Gezilecek Yerler
TuzlukçuTuzlukçu Konya iline bağlı bir ilçedir. Tuzlukçu ilçesi Konya il merkezine 130 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından her gün düzenli seferler yapan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Tuzlukçu Gezilecek Yerler
YalıhüyükYalıhüyük Konya iline bağlı bir ilçedir. Yalıhüyük ilçesi Konya il merkezine 98 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya otogarından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir. Yalıhüyük Gezilecek Yerler
YunakYunak Konya iline bağlı bir ilçedir. Yunak ilçesi Konya il merkezine 157 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya Otogarından kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Yunak Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaKonya ilimizde bulunan Konya Havalimanı 2000 yıllından berri Konya halkına hizmet etmektedir. Buraya birçok yerde rahatlıkla ulaşılabilir.
OtobüsleÜlkemizin birçok noktasında buraya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Buraya otobüs seferleri ile ulaşılabilirsiniz.
TrenleKonya ilimizde demir yolu yolu ulaşımı vardır. Birçok ilden buraya demir yolu ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca 2011’den berri Konya’ya Hızlı tren seferleri yapılmaktadır.
GemiyleKonya ilimizde Deniz Yolu ile ulaşım yoktur.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Konya’ya gelebilirsiniz. Konya’ya gelen kara yolları gayet düzgün ve konforludur. Bazı illerle arasında mesafe şöyledir.

 • Antalya Konya arası yaklaşık 304 km
 • Sivas Konya arası yaklaşık 503 km
 • Kayseri Konya arası yaklaşık 305 km
 • Ankara Konya arası yaklaşık 287 km
 • Adana Konya arası yaklaşık 345 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Konya içinde geçerlidir.
MetroKonya’da Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayKonya ilimizde birçok noktasına Tramvay ile ulaşım sağlanabilir. Burada Ücret tarifeleri şöyledir.

İndirimli Elkart: 1.45 TL

Tam Elkart: 1.95 TL.

Halk Otobüsüİlimizin birçok noktasına halk otobüsleri ulaşım yapılabilir.
MinibüsKonya ilimizin kent merkezinde birçok noktasına minibüslerle buraya ulaşım sağlanabilir.

Alışveriş

Konya kent merkezinde birçok Alışveriş merkezleri, Mağazalar ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Burada istediğiniz her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Şimdi ilimize yolunuz düştüğünde ne satın alınır sorusuna geçelim. Konya ilimize yolunuz düştüğünde bunları satın alabilirsiniz.

 • Altın Takılar
 • Çini Eserler
 • Keçe Eserler
 • Konya Peynir Şekeri
 • Lokum
 • Seramik Eserler
 • Tasavvuf Müziği Enstrümanları

Yeme İçme

Konya ilimizde birçok yöresel yemek bulunur. Konya denince akla ilk olarak gelen şeylerden biri de yemektir. Burada rahatlıkla istediğiniz birçok yemek çeşidini bulabilirsiniz. Şimdi ilimizde bulunan yöresel yemekleri liste haline getirdik. Bunlar:

 • Bamya çorbası
 • Çebiç
 • Su böreği
 • Etli ekmek
 • Fırın kebabı
 • Sacarası
 • Mevlana böreği
 • Arabaşı çorbası
 • Höşmerim tatlısı
 • Papara
 • Tirit
 • Kaygana

Nerede Kalınır

Mevlana şehri olarak bilinen Konya ilimizde birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Burada 3,4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Buraya gelirseniz konaklama yönünden sıkıntı çekmezsiniz. İlimizde otel, pansiyon, apart ve kiralık daireler bulunur. İlimizde bulunan bazı oteller şöyledir.

 •  Hotel Baykara Konya
 • Gherdan Hotel
 • Araf Hotel Konya
 • Rixos Hotel Konya
 • Gherdan Gold Otel
 • Safa Royal Museum Hotel
 •  Otel Selçuk Mevlana
 • Paşapark Hotel Karatay
 • Mevlana Şems Hotel
 • Nun Hotel

Gece Hayatı

Konya şehri aslında muhafazakar bir ildir. Fakat burada birden fazla üniversite olması buraya binlerce üniversite öğrencisi olması gece hayatını olumlu yönde etkilemiştir. Burada özellikle Alaaddin Tepesi ve Zafer Caddesi çevresinde birçok bar ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Şimdi Konya ilimizde bulunan bazı gece mekanları verelim. Bunlar:

 • Roof Bar- Dedeman Hotel
 • Club İnferno
 • Tarihi Çelebi Konağı
 • Foga Bar

Konsolosluklar

 Konya ilimizde bulunan Konsolosluklar şunlardır.

1-MAKEDONYA CUMHURİYETİ KONYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Nişantaş Mah. Gençay Sok. 204 Yapıcı İş Mrk. B Blok K:2 Selçuklu, Konya

Telefon: 0332 322 21 81

2-KULU İSVEÇ FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Camikebir Mah. Cumhuriyet Meydanı Kule Site İş Mrk. K:1 D:140 Kulu, Konya

Telefon: 0332 641 11 40

3-KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ KONYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Dede Korkut Mah. Beyşehir Cad. 9 (Meram Yolu Üzeri Şeker İlköğretim Okulu Yanı) Meram, Konya

Telefon: 

4-BOSNA HERSEK KONYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Ferhuniye Mah. Başarabey Sok. 9 Selçuklu, Konya

Telefon: 0332 350 31 00

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mevlana Şehri olarak bilinen Konya ilimize yolunuz düşerse

 • Mevlana Müzesi Ve Alaaddin Tepesi’ne uğramadan
 • Karapınar Çölü ve Meke Gölü’nü gezmeden
 • Etli Ekmeğin tadına bakmadan
 • Konya kent merkezinden alışveriş yapmadan
 • son olarak ise Yerel halkla sohbet etmeden geri dönmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz