Hasanbeyli

Hasanbeyli ilçesinin ismini duyara duymaz herkes farklı bir şeyler düşünmeye başladı bile bazıları burayı tanıyorum. Burası MHP’nin genel başkanı olan Devlet Bahçeli’nin doğduğu ilçedir. Bazıları evet birde bu ilçenin Domates ve kirazları ünlüdür. Dediklerinizi duyar gibiyim evet ilçemizin birçok şeyi ile meşhurdur. Özelikle Devlet Bahçeli ile tanınır. İlçemiz ile ilgili bir yazı ele aldım umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Hasanbeyli Nerede

Hasanbeyli ilçesi Osmaniye ilimizin 7 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. Belediyesi 1975 yıllında kurulmuştur. 1996 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur.  2015 yıllı itibari ile nüfusu 4.127’dır. İlçemizin bulunan yaylalar sayesinde yaz mevsiminde nüfus 5 binin üzerine çıkmaktadır.

Osmaniye’nin İlçeleri

Hasanbeyli’de gezilip görülecek yerler:

Almanpınar Yaylası: İlçemizde bulunan bu yayla görülmeye değer bir yayladır. İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan bu yayla ulaşımı çok rahattır. Yolu asfalt olup rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yaz mevsiminde burası tıklım tıklım dolmaktadır. Burada kamp kuranlar dahi bulunmaktadır. Burada yaz mevsiminde bir başka güzel olmaktadır. Şehrin Kalabalığında sıkıldıysanız burası tam size göre bir yer. Soğuk suyu, serin havası, yeşilliği ve muhteşem doğası ile görenleri hayret ettiriyor. Yayla Bağ ve bahçelerin arasında bulunuyor. Yaylada Kır kahvesi, lokanta, fırın ve bakkal bulunmaktadır.

Almanpınar Yaylası
Almanpınar Yaylası Nerede

Karfrenk Kalesi: İlçemize 7 km uzaklığında bulunan bu kale hakkında kesin bir bilgi yoktur. Yani kale kim tarafında ve ne zaman yapıldığı belli değildir. Kale Karafrenk mahallesinde bulunur. kale tam yol güzergahında bulunduğu için önemli bir yapıdır. Kara Frenk kalesi dört köşesinde köşe kuleleri olan basit bir yapıdır. Kulelerin yüksekliği 5 m.dir. Kalenin batı yönündeki yamaçta bulunan mezarlıkta İnsan motifini andıran mezar taşları bulunuyor. Kale günümüzde tahribe uğramıştır.

Karafenk Kalesi
Karafrenk Kalesi Nerede

Savranda Kalesi: Bu kale ilimizin 30 km doğusunda bulunan Kaypak yolu üzerindedir. Roma döneminde kalan bu kale Ortaçağ döneminde inşa edilmiş bir dağ kalesidir. Burada yanı başında Kalecik Barajı geçmektedir. Kalenin çevresi 800 metre olup bir bahçe içinde bahçeye uydurularak dikdörtgen biçiminde inşa edilmiştir. Kalenin olduğu düzlük kısımda Çam ağaçları ile kaplıdır. Kale hem tarihi hem de doğa manzaralı bir yerdir. Gelip mutlaka görmelisiniz.

Savranda Kalesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here