Hazro Hangi şehirde

Hazro ilçesi duyunca bu ilçede nerede nasıl gidilir.  Gezilecek yer var mı vb. birçok soru sorduğunuzu duyar gibiyim rahat olun sorduğunuz bütün sorulara cevap bulabileceğini bir gezi yazısını kaleme aldım. Umarım beğenirsiniz. Soracağınız sorular olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Hazro

Hazro ilçesi Diyarbakır kentimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Hazro şehir merkezine yaklaşık 72 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Cumhuriyet Döneminde küçük bir bucak olan Hazro 1943 belediye teşkilatı kurup daha sonra ilçe olmuştur. 1954 yıllında ise Silvan’dan ayrılarak Diyarbakır’a bağlanmıştır. İlçe merkezine bağlı 24 köy 37 mezra bulunur.

Hazro İlçesi

Hazro’da Gezilecek yerler

Hazro Ulu Camii: İlçemizin merkezinde bulunan cami ilçeye hakim bir tepede inşa edilmiştir. 13. Yüzyıla Eyyubiler zamanında inşa edilen cami İlçemizin tarihi bakımında en önemli eseridir. İlçemizde aynı yöre bir kilise ve bir medrese kalıntısı da görülür.

Hazro Ulu Cami

Şahabuddin ve Şapur Türbeleri: Bu türbeler ilçemizde bulunur. bu türbeye birçok ziyaret eden kişiye rastlayabilirsiniz. Özellikle ruhsal anlamda rahatsızlık geçirenler buraya gelip şifa arıyor.

Tercil Kalesi: Bu kale ilçemizin yüksek bir tepesinde inşa edilmiştir. Bir zamanlar ilçemizin en önemli yapılarından biriydi. Osmanlı zamanında Tercil Beyleri tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra bu beylik Osmanlıya karşı baş kaldıranca isyan çıkmıştır. Bu kale tahrip olmuştur. Asurlardan kalan bu kale günümüzde harabe durumundadır.

Tercil Kalesi

sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Hazro Hangi şehirde
Hazro Nerede
Hazro-Diyarbakır

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here