III. Ahmet Çeşmesi Nerede

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Çeşme Nevşehirli Damat İbrahim Paşa önerisi ile Ayasofya ve Topkapı sarayı arasında yüzü saraya dönük bir şekilde bulunur. Türk rokoko tarzının en güzel örneği olarak kabul edilmektedir. İstanbul gezilecek yerler listesinde olması gereken tarihi bir yapıdır.

III. Ahmet Çeşmesi İstanbul

İstanbul 3. Ahmet Çeşmesi

Bu çeşme 1728 yıllında inşa edilmiştir. Burada bulunan Perayton adlı Bizans çeşmesi yerine yaptırılmıştır. Mimarı Ahmet Ağadır. Bu çeşme boğazdan gelip geçen yolcuların ihtiyaçlarını görmesi amacıyla, deniz kenarına inşa edilmiş. Daha sonra meydan düzenlemesi amacıyla bugünkü yerine taşınmıştır.  Çeşmenin Saraya bakan yüzünde 3. Ahmet’e ait şu mısralar yazılıdır. «Aç “besmeleyle iç suyu, Han Ahmede eyle dua»

III. Ahmet Çeşmesi’ne Nasıl Gidilir

Türk mimarinin şaheseri olarak bilinen bu yapının 4 köşesinde 4 musluk bulunur. Her bir köşesinde farklı süslemeler bulunmaktadır. Ayrıca 17. Yüzyıla ait Osmanlı şairi Seyit Vehbi Efendi imzalı hat sanatı görülür. Farklı köşelerde üç ayrı pencere bulunmaktadır. Bu pencerelerden şerbet ikram edildiği söylenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıyı ziyaret etmelisiniz.

III. Ahmet Çeşmesi Nerede

III. Ahmet Çeşmesi Nerede?

Cankurtaran Mah. Soğuk Çeşme Sok. 34200 Fatih İstanbul

III. Ahmet Çeşmesi Nasıl Gidilir?

Çeşme, Eminönü ve Beyazıt’tan biraz yürüdükten sonra ulaşılır. Eğer bir araçla gelecekseniz Sultan Ahmet Durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

III. Ahmet Çeşmesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here