gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Libya Nerededir? – Libya Kuzey Afrika’nın Mağrip bölgesinde yer alan bir ülkedir. Libya doğuda Mısır, kuzeyde Akdeniz, güneydoğuda Sudan, güneyde Çad ve Nijer, batıda Cezayir ve Tunus ile komşudur.

Libya Nerededir?

Afrika’nın 4. büyük ülkesi olan Libya dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Ayrıca Libya dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip onuncu ülkesidir. Libya üniter geçici parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Libya doğuda Sirenayka, kuzeybatıda Trablus, güneybatıda Fezzan olmak üzere üç bölgeden ve 22 ilden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Trablus şehridir.

Göz at :

  1. Libya’da Gezilecek 10 Yer
  2. Libya Nerede?
  3. Libya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Libya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Trablus Nerede, Nasıl Gidilir ve Nerenin Başkenti

Libya ülkesinin resmi dilleri Berberice ve Arapçadır. Ülkede az da olsa İtalyanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Libya dinarıdır. Libya ülke halkının yüzde 97’sini Müslümanlar oluşturmaktadır.

Libya ülkesinin kuzeyinde Akdeniz iklimi, merkezinde ise kuraklık yapan çöl iklimine sahip olmasından dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem kış aylarıdır. Libya ülkesi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istememektedir. Libya ülkesine İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here