Marmaris Kalesi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Marmaris Kalesi ilk olarak İyonlar Döneminde MÖ. 1044 yılında inşa edilmiştir. Büyük İskender Döneminde yenilenen kale Kanuni Sultan Süleyman Döneminde yenilenip genişletilmiştir.

1990 yılında restore edilen Marmaris Kalesi 1991 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. 7 tane kapalı alana sahip olan kalenin alanlarından iki tanesi Arkeoloji salonu, bir tanesi Etnografya salonu olarak düzenlenmiştir. Geri kalan alanlar ise sanat galerisi ve depo olarak kullanılmaktadır.

Marmaris Müzesi’nin arkeoloji bölümünde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait tarihi eserler sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, bakır mutfak araç ve gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergilenmektedir. Muhteşem manzaraya sahip Marmaris Kalesini gezip müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Marmaris Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Marmaris Müzesi Nerede

Adres: Tepe Mahallesi Kaleiçi 48700 Marmaris/ Muğla

Marmaris Müzesi Nasıl Gidilir

Marmaris’e hava yolu ile ulaşmak isteyenler en yakın hava alanı olan Dalaman Hava alanından inmeleri gerekmektedir. Dalaman Hava alanından toplu taşıma araçları ile Marmaris’e ulaşabilirler. Ayrıca Muğla otogarından Marmaris’e giden otobüsler ile Marmaris Müzesine ulaşabilirsiniz.

Marmaris Müzesi Ziyaret Saati

Marmaris Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08 30 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here