Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir 290.895 Toplam nüfusu ile ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan turistik bir ilimizdir. İl merkezine bağlı 8 ilçe bulunur. Turizmin merkezi olan Nevşehir ilimizde gezilip görülecek birçok yer vardır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Ama en çok ilgi çeken yeri ise Kapadokya bölgesidir. Buraya yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir. Hatta ülkemizde en çok ziyaret edilen illerden biridir. Bu ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

 1. Nevşehir Gezilecek Yerler
 2. Nevşehir Gece Hayatı
 3. Nevşehir’de Gezilecek 10 Yer
 4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Nevşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Nevşehir Otelleri ve Nevşehir Otel Fiyatları
 7. Kapadokya’da ki En Güzel 10 Mağara Oteli
 8. Kapadokya Peri Bacaları
 9. Kapadokya Otelleri ve Kapadokya Otel Fiyatları
 10. Kapadokya Balayı Otelleri ve Kapadokya Balayı Otel fiyatları
 11. Ürgüp Otelleri ve Ürgüp Otel Fiyatları
 12. Ürgüp Gezilecek Yerler
 13. Pamukkale’den Ürgüp’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 14. Uçhisar Kalesi
 15. Sevgililer Günü’nün en romantik 5 Adresi

Şimdi ilimizde en gözde on yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bize yazabilirsiniz.

Nevşehir-Kapadokya’da Balon Turu

1-Kapadokya Balon Gezisi

Kapadokya Balon Gezisi

Kapadokya Bölgesi, Nevşehir ilimizde bulunan en harika yerlerinden biridir. Bu bölge çok harika bir bölgedir. Her köşesini görüp fotoğrafını çekip ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bu bölgeyi Balon turu yaparak gezebilirsiniz. Balon turunda eşsiz güzellikte bulunan vadi ve peribacaları izleyebilirsiniz. Balon turu rehber eşliğinde yaklaşık 45 dakika veya bir saat geçmektedir. Bu harika tura mutlaka katılın.

2-Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kaymaklı kasabasında bulunur. Buraya girer girmez sizi farklı bir hava kaplar. 8 kattan oluşan bu yapı görünce hayret içinde kalırsınız. Görünüşü ve yapılışı baya dikkat çekicidir.

İçinde kocaman bir koridor var. Odalar bu koridorda birbirine bağlıdır. İlimize gelince bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3-Hacı Bektaş Veli Müzesi

Hacı Bektaş Veli Müzesi

Nevşehir ilimizin Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Müzesi hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bugünkü müze olan bu bina 13. Yüzyılda Hacı Bektaşi Veli tarafında külliye olarak inşa etmiştir.

1248-1337 yılları arasında yaşayan Hacı Bektaş-ı Veli Horasanda doğdu. Suriye, Arabistan, Irak, İran vb. birçok ülke gezdi sonra Anadolu’ya geçti. Buradan da birçok il gezdikten sonra Nevşehir’e yerleşti. Burada yaşamını sürdüren Hacı  Bektaşi Veli Ahmet Yesevi yolunda giderek birçok ocak kurdu.

İnsanların doğru yolu bulmasını sağladı. Bu yörede birçok vakıf kurdu. Ölünce buraya gömüldü. Fakat 1925 yıllında çıkan tekke ve zaviyelerin kapatılması ile burayı da kapattılar. Birçok kez onarımdan geçen bina 1964 yıllına kadar kapalı kaldı.

Bu külliye daha sonra 1964 yıllında müzeye dönüştürülerek tekrar açılmıştır. Ziyarette açılan bu müze bina yapımı bakımında üç bölümde incelenir.

Hacıbektaş Veli Müzesi Nerede
Hacıbektaş Veli Müzesi Nerede

Birinci avlu:  nadar avlusu yani at avlusu olarak bilinir. Bir çeşme bulunur içinde günümüze ulaşmayan at evi, tuvalet, tandır evi gibi bölümler bu avluda bulunurdu.

İkinci avlu: burası dergah avlusu olarak bilinir. Türbe çeşmeler bulunurdu burada

Üçüncü avlu: bu avlu ise hazret avlusu olarak bilinir Atatürk köşesi, pirevi ve balım sultan türbesi bulunmaktadır.

4-Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir’e 10 km uzaklıkta bulunan Göreme beldesinde bulunur. Bu yapı ilimizde olduğu kadar ülkemizde sayılı tarihi mekanlardan biridir. Çünkü bu yapı 6 Aralık 1985 tarihinden berri UNESCO dünya Kültür Miras listesinde bulunmaktadır.

Burada bir vadi içinde kayalardan oyulmuş yemekhane, Kilise ve buna benzer birçok yapı bulunur. Burayı kesinlikle görmelisiniz. Her yeri gezmeye değer bir yerdir.

5-Temenni Tepesi 

Temenni Tepesi

Ürgüp ilçesine hakim bir tepedir. Burada Ürgüp ilçesinin tamamını ve Erciyes Dağını görebilirsiniz.

Temenni Tepesinde 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından yapılan Kılıçaslan için yapılmış bir türbe bulunmaktadır. Temenni Tepesinin 500 metre kuzeyinde Kadı Kalesi bulunmaktadır.

6-Mahzen Şarapevi

Mahzen Şarap Evi

Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesinde bulunur. Bilindiği üzere  Ürgüp ilçemiz geçim kaynağı turizmdir.

Turizmden sonra şüphesiz Üzümdür. Burada üzümden yapılan şarapları çok meşhurdur. Her sokak başında bir şarap evi bulabilirsiniz. Buraya uğrayıp bu şaraplardan tadabilirsiniz.

7-Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Avanos ilçesine ise 14 km uzaklıkta bulunur. Dizayn edilişi ve yapısı dikkat çekicidir. Birçok yeraltı tüneli birbirine bağlanmıştır.

Bu yer altı şehrinde yaşam olduğu bilinmektedir. Buraya geldiğinizde bu yaşamları ve harika yer altı şehirleri gezmenizi tavsiye ediyorum. Nevşehir’de bilindiği üzere birçok yer altı şehri bulunmaktadır. En dikkat çekici yeraltı şehri burasıdır diyebiliriz.

8-Zelve Vadisi

Zelve Vadisi

Avanos ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Zelve; peri bacalarının yoğun olduğu tırmanmaya elverişli bir vadinin bulunduğu yerdir. Bu vadide bulunan sivri uçlu ve geniş gövdeli peri bacaları bulunmaktadır.

Ayrıca bu bölge 9. Yüzyıl ve 13. Yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim yeri ve dini merkezi olmuştur. Bundan dolayı bölge tarihi öneme sahiptir. Burada bulunan vadinin duvarlarına oyulmuş evler oldukça dikkat çekmektedir.

9-Nevşehir Müzesi

Nevşehir Müzesi

Nevşehir merkezinde bulunur. Bilindiği üzere Nevşehir ilimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmaktadır.

Bu müzeye geldiğinizde başta Osmanlı Devleti olmak üzere birçok medeniyete ait eser bulabilirsiniz. Tarihe yolculuk yapmak için bu müzeye mutlaka uğrayın.

10-Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapadokya Bölgesi kolay işlenebilen tüf arazisine sahip olmasından dolayı tarihte güvenlik amacıyla yeraltı şehirleri yapılmıştır.

Derinkuyu ilçesi tamamen yeraltı tünelleri ile birbirine bağlanmıştır. Oldukça büyük bir yeraltı şehridir. Temizlenip ışıklandırılarak turizme kazandırılan Derinkuyu Yeraltı şehri görülmeye değer yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here