Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 21 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Nevşehir 290.895 Toplam nüfusu ile ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan turistik bir ilimizdir. İl merkezine bağlı 8 ilçe bulunur. Turizmin merkezi olan Nevşehir ilimizde gezilip görülecek birçok yer vardır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Ama en çok ilgi çeken yeri ise Kapadokya bölgesidir. Buraya yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir. Hatta ülkemizde en çok ziyaret edilen illerden biridir. Bu ilimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

 1. Nevşehir Gezilecek Yerler
 2. Nevşehir Gece Hayatı
 3. Nevşehir’de Gezilecek 10 Yer
 4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Nevşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Nevşehir Otelleri ve Nevşehir Otel Fiyatları
 7. Kapadokya’da ki En Güzel 10 Mağara Oteli
 8. Kapadokya Peri Bacaları
 9. Kapadokya Otelleri ve Kapadokya Otel Fiyatları
 10. Kapadokya Balayı Otelleri ve Kapadokya Balayı Otel fiyatları
 11. Ürgüp Otelleri ve Ürgüp Otel Fiyatları
 12. Ürgüp Gezilecek Yerler
 13. Pamukkale’den Ürgüp’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 14. Uçhisar Kalesi
 15. Sevgililer Günü’nün en romantik 5 Adresi

Şimdi ilimizde en gözde on yeri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bize yazabilirsiniz.

Kapadokya Balon Gezisi

Kapadokya Bölgesi, Nevşehir ilimizde bulunan en harika yerlerinden biridir. Bu bölge çok harika bir bölgedir. Her köşesini görüp fotoğrafını çekip ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bu bölgeyi Balon turu yaparak gezebilirsiniz. Balon turunda eşsiz güzellikte bulunan vadi ve peribacaları izleyebilirsiniz. Balon turu rehber eşliğinde yaklaşık 45 dakika veya bir saat geçmektedir. Bu harika tura mutlaka katılın.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kaymaklı kasabasında bulunur. Buraya girer girmez sizi farklı bir hava kaplar. 8 kattan oluşan bu yapı görünce hayret içinde kalırsınız. Görünüşü ve yapılışı baya dikkat çekicidir.

İçinde kocaman bir koridor var. Odalar bu koridorda birbirine bağlıdır. İlimize gelince bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hacı Bektaş Veli Müzesi

Nevşehir ilimizin Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Müzesi hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bugünkü müze olan bu bina 13. Yüzyılda Hacı Bektaşi Veli tarafında külliye olarak inşa etmiştir.

1248-1337 yılları arasında yaşayan Hacı Bektaş-ı Veli Horasanda doğdu. Suriye, Arabistan, Irak, İran vb. birçok ülke gezdi sonra Anadolu’ya geçti. Buradan da birçok il gezdikten sonra Nevşehir’e yerleşti. Burada yaşamını sürdüren Hacı  Bektaşi Veli Ahmet Yesevi yolunda giderek birçok ocak kurdu.

İnsanların doğru yolu bulmasını sağladı. Bu yörede birçok vakıf kurdu. Ölünce buraya gömüldü. Fakat 1925 yıllında çıkan tekke ve zaviyelerin kapatılması ile burayı da kapattılar. Birçok kez onarımdan geçen bina 1964 yıllına kadar kapalı kaldı.

Bu külliye daha sonra 1964 yıllında müzeye dönüştürülerek tekrar açılmıştır. Ziyarette açılan bu müze bina yapımı bakımında üç bölümde incelenir.

Birinci avlu:  nadar avlusu yani at avlusu olarak bilinir. Bir çeşme bulunur içinde günümüze ulaşmayan at evi, tuvalet, tandır evi gibi bölümler bu avluda bulunurdu.

İkinci avlu: burası dergah avlusu olarak bilinir. Türbe çeşmeler bulunurdu burada

Üçüncü avlu: bu avlu ise hazret avlusu olarak bilinir Atatürk köşesi, pirevi ve balım sultan türbesi bulunmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir’e 10 km uzaklıkta bulunan Göreme beldesinde bulunur. Bu yapı ilimizde olduğu kadar ülkemizde sayılı tarihi mekanlardan biridir. Çünkü bu yapı 6 Aralık 1985 tarihinden berri UNESCO dünya Kültür Miras listesinde bulunmaktadır.

Burada bir vadi içinde kayalardan oyulmuş yemekhane, Kilise ve buna benzer birçok yapı bulunur. Burayı kesinlikle görmelisiniz. Her yeri gezmeye değer bir yerdir.

Temenni Tepesi 

Ürgüp ilçesine hakim bir tepedir. Burada Ürgüp ilçesinin tamamını ve Erciyes Dağını görebilirsiniz.

Temenni Tepesinde 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından yapılan Kılıçaslan için yapılmış bir türbe bulunmaktadır. Temenni Tepesinin 500 metre kuzeyinde Kadı Kalesi bulunmaktadır.

Mahzen Şarapevi

Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesinde bulunur. Bilindiği üzere  Ürgüp ilçemiz geçim kaynağı turizmdir.

Turizmden sonra şüphesiz Üzümdür. Burada üzümden yapılan şarapları çok meşhurdur. Her sokak başında bir şarap evi bulabilirsiniz. Buraya uğrayıp bu şaraplardan tadabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Avanos ilçesine ise 14 km uzaklıkta bulunur. Dizayn edilişi ve yapısı dikkat çekicidir. Birçok yeraltı tüneli birbirine bağlanmıştır.

Bu yer altı şehrinde yaşam olduğu bilinmektedir. Buraya geldiğinizde bu yaşamları ve harika yer altı şehirleri gezmenizi tavsiye ediyorum. Nevşehir’de bilindiği üzere birçok yer altı şehri bulunmaktadır. En dikkat çekici yeraltı şehri burasıdır diyebiliriz.

Zelve Vadisi

Avanos ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Zelve; peri bacalarının yoğun olduğu tırmanmaya elverişli bir vadinin bulunduğu yerdir. Bu vadide bulunan sivri uçlu ve geniş gövdeli peri bacaları bulunmaktadır.

Ayrıca bu bölge 9. Yüzyıl ve 13. Yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim yeri ve dini merkezi olmuştur. Bundan dolayı bölge tarihi öneme sahiptir. Burada bulunan vadinin duvarlarına oyulmuş evler oldukça dikkat çekmektedir.

Nevşehir Müzesi

Nevşehir merkezinde bulunur. Bilindiği üzere Nevşehir ilimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmaktadır.

Bu müzeye geldiğinizde başta Osmanlı Devleti olmak üzere birçok medeniyete ait eser bulabilirsiniz. Tarihe yolculuk yapmak için bu müzeye mutlaka uğrayın.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapadokya Bölgesi kolay işlenebilen tüf arazisine sahip olmasından dolayı tarihte güvenlik amacıyla yeraltı şehirleri yapılmıştır.

Derinkuyu ilçesi tamamen yeraltı tünelleri ile birbirine bağlanmıştır. Oldukça büyük bir yeraltı şehridir. Temizlenip ışıklandırılarak turizme kazandırılan Derinkuyu Yeraltı şehri görülmeye değer yerlerdendir.

Nevşehir Kızıl Vadi

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe sınırında bulunan Kızıl Vadi veya diğer ismiyle Kızıl Çukur, Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biridir. Bitki örtüsü, Doğal kaya oluşumları ve renkleriyle gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada bulunan tüfler gün batımı ile kızıla dönüşmektedir. Bu nedenle gün batımı için çok sayıda yerli ve yabancı turist akın eder.

Türkiye’de gün batımını en renkli yerlerinden biridir. Gün batımı ile birlikte peri bacaların o eşsiz görüntüsü ile birleşince ortaya harika manzaralar çıkmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Size tavsiyem bu harika zamanı ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu ölümsüz sahnelere saatlerce bakmak isteyeceksiniz.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri; yeraltı şehirleri ile ünlü olan Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Geçmişi MÖ. 3000’li yılına dayanan Kaymaklı Yeraltı Şehri; Nevşehir’in en önemli turizm noktalarından birisidir. Hititler döneminde inşa edilen Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlıdır. Romalılar ve Bizanslılar döneminde de genişletilerek kullanılan Kaymaklı Yeraltı Şehri tüp kayalıklarla oluşan, dar koridorlarla birbirine bağlanmış bir yeraltı şehridir. 8 katlı olan yer altı şehrinin günümüzde 4 katı ziyarete açıktır.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

Nevşehir ilimizin Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Müzesi hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bugünkü müze olan bu bina 13. Yüzyılda Hacı Bektaşi Veli tarafında külliye olarak inşa etmiştir. 1248-1337 yılları arasında yaşayan Hacı Bektaş-ı Veli Horasanda doğdu.

Suriye, Arabistan, Irak, İran vb. birçok ülke gezdi sonra Anadolu’ya geçti. Buradan da birçok il gezdikten sonra Nevşehir’e yerleşti. Burada yaşamını sürdüren Hacı Bektaşi Veli Ahmet Yesevi yolunda giderek birçok ocak kurdu. İnsanların doğru yolu bulmasını sağladı. Bu yörede birçok vakıf kurdu.

Ölünce buraya gömüldü. Fakat 1925 yıllında çıkan tekke ve zaviyelerin kapatılması ile burayı da kapattılar. Birçok kez onarımdan geçen bina 1964 yıllına kadar kapalı kaldı. Bu külliye daha sonra 1964 yıllında müzeye dönüştürülerek tekrar açılmıştır. Ziyarette açılan bu müze bina yapımı bakımında üç bölümde incelenir.

Kapadokya Peri Bacaları

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe sınırında bulunan Kapadokya Peri Bacaları, Sadece ülkemiz için değil dünyaca popüler bir yer olup her yıl yüz binlerce kişi burayı ziyaret etmektedir. Buraya peri Bacaların denilmesinin sebebi Periler ülkesi olarak anıldığı içindir. Elbete burayı periler yapmadı. Birçok iç ve dış kuvvetlerin etkisiyle oluşmuştur. Oluşumu en az 10 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Ürgüp Müzesi

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe merkezinde bulunan Ürgüp Müzesi hakkında edindiğimiz izlenimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ürgüp ilçe merkezinde bulunan müze gezilip görülmeye değer tarihi bir yerdir. Burada müzecilik çalışmaları 1965 yıllında başladı. Daha sonra müzenin bulunduğu bina Ürgüp Belediyesine tesis edilmiştir. Burada 1968 yıllında müze inşaatına başlandı. 1971 yıllında hizmete açıldı.

Müze binası giriş ve bodrum kattan oluşmaktadır. Burada; Ürgüp ilçesi ve çevresinde elde edilen Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi eserler sergilenmektedir. Ayrıca Ürgüp kültürünü yansıtan Etnografik eserlerde sergilenmektedir. Kısaca Ürgüp tarihini yakından görmek istiyorsanız burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Turasan Şarapçılık

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe sınırında bulunan Turasan Şarapçılık, 1943 yıllında Hasan Turasan’ın çalışmaları ile başlanıp günümüze kadar çalışmalarına devam eden harika bir yerdir. Nevşehir-Ürgüp denilince hepimizin aklına kapadokya Balon turu, peribacaları, Yeraltı şehirleri gelir. Fakat Ürgüp ve çevresinde yetişen üzümler ve bu üzümlerden harika şaraplar üretildiğini biliyor musunuz? Eminim çoğunuz biliyorsunuzdur. Çünkü burada üretilen şaraplar baya popülerdir. Duymayan da bizde duysun diyoruz. Burada gezip tozdunuz. Balon safhasını yaptınız. Yeraltı şehirlerinde tünelden tünele girdiniz.

Baya yoruldunuz. Biraz dinlenip soluklanmak mı istiyorsunuz. Bu arada bir şeyler de içmek hakkınız değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. İşte 500 dönümlük arsa yetişen üzümlerde yapılan şarapların üretildiği Turasan Şarapçılık’a gelmenizi tavsiye ederiz. Burada kaliteli ve uygun fiyatta harika şaraplarla gününüze renk katabilirsiniz. Ayrıca Gece Hayatı içinde vazgeçilmez bir yerdir.

Aios Vasilios Kilisesi

Nevşehir ili, Ürgüp ilçe sınırında bulunan Aios Vasilios Kilisesi, Kapadokya bölgesinde 20.yüzyıl başına kadar resimlendiği bilinen tek kaya kilisesidir. Burada çok sayıda peri bacası, Manastır, Kilise ve kaya içine oyulmuş barınak bulunmaktadır. Beyderesi Vadisinin doğu cephesinde bulunan Aios Vasilios Kilisesi 50 metre yükseklikte bulunur. Bu kilise gezilip görülmeye değerdir.

Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi

Nevşehir ili, Hacıbektaş ilçe sınırında bulunan Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi, 2001 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hizmete açılmıştır. Atatürk Evi, 19. yüzyılda kerpiç arasına hatıl atılarak inşa edilmiştir. Mustafa Kemal, ‘Sivas Kongresi’ sonrasında Ankara’ya dönerken 22-23 Aralık 1919 tarihinde buraya uğrayıp bir gece bu evde konaklanmıştır. Bu ev daha sonra 2001 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Müze de Atatürk kişisel eşyaları ve birçok belgi-belge sergilenmektedir.

Uçhisar Kalesi

Nevşehir’in Uçhisar bölgesinde yer alan Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın zirvesi ve en güzel manzaraya sahip noktasıdır. İlk olarak kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmeyen Uçhisar Kalesi’nin MÖ. 3000’li yıllarda Hitit döneminde savunma kalesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Roma Kalesi Ve Mezarı

Nevşehir ilimize geldiğiniz zaman gezecek ve uğrayacak birçok yer vardır. Sanırım bunun için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir. Buraya geldiğinizde Roma Kalesi Ve mezarına da uğramayı unutmayınız. Göreme ilçemizde bulunan bu mezar ve kale Roma dönemine aittir. Göreme topraklarına gittiğinizde siz de şahit olacaksınız. Burada adım atığımız her yer tarih kokmakta ve tarihe ait bir iz bulunmaktadır.

Romalıların savaşçı özelikleri nedeniyle kale onlar için çok önemlidir. Bu savaşlarda ölen askerler için mezarlar yapılmıştır. özelikle üst rütbedeki kişiler için mezar biraz daha gösterişli olur ve hazineleri ile birlikte gömülürdü. Ayrıca rivayete göre burada bulunan kale Roma askerlerin ipek yolu geçişini burada kontrol ettiklerini söylüyorlar. Kale ve mezar çevresinde yapılan kazılarda binlerce yıl önceye ait kemik ve eserler bulunuyor.

Azize Catherine Şapeli

Nevşehir ilimizin Göreme ilçesinde bulunan Azize Catherine Şapeli hakkında edindiğimiz bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Bu yörede birçok kilise şapel bulunmaktadır. bunlardan yaklaşık 200-250 tane kilise ve şapel bulunur. Bu ilçemiz birçok inanca hizmet etmiştir.

Bununla beraber birçok eser bırakmışlardır. Bunlardan biri de karanlık kilise ile çarıklı kilise arasında bulunan Azize Catherine Şapeli’dir. 11. Yüzyılda Ana adında biri bunu inşa etmiştir. Narteks zemininde mezar bulunmaktadır. birçok figür ve tasvir bulunmaktadır. yerli yabancı birçok turist ziyarete gelmektedir. Burası özelikle Hristiyanlar için çok önemli inanç merkezleridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here