Nerede: Artvin

Nasıl gidilir: Merkeze bağlı Pınarlı Kasabasına giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Karadeniz Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta:

Doğu Karadeniz bölgemizin eşsiz güzelliklerini saymakla bitirmeyiz. Bu bölgemize bir gezi turu düşünüyorsanız.  Muhakkak Artvin ilimizi de eklemeyi ihmal etmeyiniz. İlimizde doğa ve tarihi turizm için vazgeçilmez bir yerdir.

Porta Manastırına Nasıl Gidilir
Porta Manastırına Nasıl Gidilir

İlimizde bulunan manastır dönemin en önemli inanç merkezlerinden biridir. Mistik kokulu bu yer önemli bir yere sahiptir. Burada bulunan inanç yeri Bagrat Krallarından 1.Aşot’un torunu Prens Khaoi Kral Gurgen’in hükümdar olduğu dönemde yapılmıştır. bu inanç merkezin yaklaşık 9. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Hatta tarih olarak verecek olursak 896-918 yılları arasında burada ibadetlerin yapmışlardır. bu manastırda kilise, şapel,çeşme ve çan kulesinde oluşmaktadır. Manastırdan kasabadan evlere görünmekte burada şehri izlemek ayrı bir tat vermektedir. Burada manastıra ait kalıntılar bulunmaktadır. yıl içerisinde burada yerli yabancı birçok turist görmek mümkündür.

Porta Manastırı Nerede
Porta Manastırı Nerede

Sonuç olarak bu tarihi kalıntıları ziyaret edip yeşilliklerin bol olduğu ilimizin manzaralarını ölümsüzleştirmeyi unutmayınız. Ayrıca buraya gelmişken Artvin Kültür evi, , Salih Bey Camisi, Aros Yaylası, Esbeki Manastır kompleksi, Yoldere Köyü Kemer Köprüsü, Kafkasör Turizm Merkezi, Cehennem Kanyonu, Düzköy Vaniti Köprüsü, Aralık Köyü Köprüsünü de ziyaret etmeyi unutmayınız.

Porta Manastırı
Porta Manastırı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here