Ankara- Polatlı Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ankara ilimiz Polatlı ilçesinde bulunan ve kahramanlıklarıyla tarih yazmış şehitlik ve müzesini sizin için bilgi topladık. Dilimiz döndükçe bunu anlatmaya çalışacağız. Her ne kadar kelimeler yetersiz kalsa da bunu deneyeceğiz.

Ankara Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı & Müzesi

Hepimizin bilindiği üzere ülkemiz birçok cephede savaşarak şehit vererek bugünlere gelinmiştir. Bu toprakların kolay kolay kazanılmadığını bilmemiz gerekiyor öncelikle. Ülkemizin her karış toprağı kan ile sulanmıştır. Bu topraklardan biri de şüphesiz Sakarya’dır. Kurtuluş savaşın en şiddetli cephesi olarak bilinir Sakarya . Birçok şehit verilmiştir. Bu şehitleri unutmamak için ve onların kahramanlıklarını anlatmak için Ankara da onlar adına anıt  dikilmiştir. Bu anıt 28 ekim 1973 yıllında ziyaretçilere açılmıştır. Bu anıt; gövdesi, heykeller ve müzeden oluşmaktadır. Anıttın gövdesi 915 rakımlı tepeden başlayıp yaklaşık 420 basamaklı merdivenle 970 rakımına kadar çıkmaktadır. Oraya gittiğimizde göreceğiz ki yolun her iki tarafında sütunlar bulunmaktadır. bunlar savaşın kazanıldığını ifade etmektedir. Müzede ise Sakarya meydan muharebesi ile ilgi fotoğraf ve  belgeler sergilenmektedir.

Sonuç olarak kitaplara kahramanlık ve zafer olarak geçen şehir, şairlerin şiirlerinde konu olan  şehir, anaların yüreğine ateş düşüren şehir, ülkemizin kurtuluşu ve bugünlere gelmesini sağlayan şehir ve bunun gibi binlerce örnek vereceğimiz bu şehirde şehit olan askerlerimizi anmak için anıtı bulunan Ankara ilimize  muhakkak ama muhakkak ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede?

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi, Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi üzerinde bulunur.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Polatlı ilçesine ulaşmak gerekir. Polatlı ilçesi Ankara İl merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara terminalinden kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Ziyaret Saatleri

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Buraya giderken sadece nüfus cüzdanızı göstermeniz yeterli olacaktır.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Giriş Ücreti

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi Girişi Ücretsizdir.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi
Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı Ve Müzesi

2 YORUMLAR

  1. resim çekinmek yasak dediler ve ücretini ödedikten sonra çekinebilirsiniz dediler..gezmek ücretsiz resim çekmek ücretli bu nasıl iş..bir ücretsiz demeyin..gelen insanlar resimdemi çekmeyecek..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here