Samoa Gezi Rehberi
Samoa Gezi Rehberi

Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, yaklaşık 194 bin nüfusuyla Güney Büyük Okyanus’unda yer alan bir ada ülkesidir. Egzotik adaları, ince kumlu plajları, Nefes kesen şelale manzaraları, muazzam park ve bahçeleriyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Göz at ;

  1. Apia Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Samoa’da Gezilecek 10 Yer
  3. Samoa Nerede?
  4. Samoa’nın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Samoa Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülmesi gereken 10 harika yer belirledik. Buraya yolunuz düşerse bu yerleri gezip görmeden geri dönmeyiniz. İşte o yerler…

Apia

Apia,  Samoa Devleti’nin başkenti ve 38 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Ülkeyi daha iyi tanımanız için ilk rotanız burası olmalıdır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Immaculate Conception of Mary Cathedral, Robert Louis Stevenson Müzesi, Papaseea Sürgülü Kaya, Samoa Kültür Köyü, Tafa Tafa Plajı, Papapapaitai Şelaleleri, Lefaga Plajı, EFKS Müzesi ve Vanaya Taule’alo Galerisi gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz.

Namua Adası

Ülkenin güneydoğusunda yer alan Namua Adası, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir tatil adasıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle plajları oldukça cezbedicidir. Kaplumbağalar arasında şnorkelle yüzme ve deniz kanosu gibi popüler aktiviteler bulunmaktadır. Burada konaklamak için şık ve konforlu konaklama yerleri bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Adanın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır.

Lalomanu Plajı

Upolu’nun güneydoğu ucundaki Lalomanu Plajı, Samoa’nın en bakir kumsallarından biridir. Buraya gelip beyaz kumlardan uzanıp berrak ve mavi sularda serinleyebilirsiniz. Ülkenin en popüler plajlarından biridir. Buraya en az 2 ya da 3 gün gelip sevdiklerinizle birlikte keyifli bir tatil imkanı yaşayın derim.

Apolima Adası

Ülkenin en büyük iki adası olan Upolu ve Savai arasında yer alan Apolima, Samoa’nın dört yerleşim adasından en küçüğüdür. Buraya ulaşmanın tek yolu teknedir. Burada yerleşim pek bulunmaz. Bu nedenle ziyaretler günübirlik yapılır. Ada üzerinde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya tur eşliğinden gelip doğal güzellikleri keşfedip tekrar dönebilirsiniz.

Matereva Koyu

Upolu Adasında yer alan Matereva Koyu, Adanın tek gizli mücevheri olarak bilinmektedir. Bu nedenle buraya cennetten bir parça denilmektedir. Burada adanın en güzel plajı bulunmaktadır. Beyaz kumsallarından uzanıp elinizde Hindistan Cevizi ile rahatlayabilirsiniz. Burada deniz, kum, güneş ve eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz. Burada konaklamak için de oldukça şık oteller bulunmaktadır.

Fuipisia Şelalesi

Apia Adası üzerinde yer alan Fuipisia Şelalesi, 55 metre yükseklikte akan harika bir doğal güzelliktir. Yemyeşil bir orman içerisinde bulunan bu şelalenin manzarası nefes kesicidir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir gezi yapabilirsiniz. Muazzam fotoğraf kareleri için burası oldukça uygun bir adrestir. Doğa ve fotoğraf tutkunları için oldukça cezbedici bir doğal güzelliktir. Burada doğa eşliğinde yürüyüp sevdiklerinizle güzel vakit yaşayabilirsiniz.

Fanuatapu Adası

Namua Adası’na oldukça yakın bir konumda bulunan Fanuatapu Adası, mutlaka ziyaret edilmesi gereken egzotik bir adadır. 15 hektarlık alana sahip bu adad üzerinde harika bir deniz feneri bulunmaktadır. Bunun dışında yine birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelip yeni yerler keşfedip ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Afu Aau Şelaleleri

Savaii Adasının güneydoğusunda yer alan Afu Aau Şelaleleri veya diğer ismiyle Olemoe Şelaleleri, yağmur ormanların içerisinde harika su havuzlarına sahip bir doğal güzellik alanıdır. Buraya gelip nefes kesen manzara eşliğinde fotoğraf çektirebilir, şelale çevresinde bulunan harika doğa eşliğinde yürüyüş yapabilir veya su havuzlarında serinleyebilirsiniz. Bu kadar güzellik barındıran başka çok az şelale vardır. Burada yüzmek için dikkat edin. Çünkü cankurtaran burada bulunmuyor.

Togitogiga Şelalesi

Upolu Adasının güneyindeki Saleilua köyünde yer alan Togitogiga Şelalesi, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. O Le Pupu Pue Milli Parkı’na birkaç km uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya gelip su havuzlarında yüzüp nefes kesen manzarası karşısında harika fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte bakir doğanın muazzam güzellikleri içerisinde unutamayacağınız bir gün yaşayabilirsiniz.

10  Piula Mağara Havuzu

Başkent Apia’nın 26 km doğusundaki doğal sahil yolunda yer alan Piula Mağara Havuzu, deniz kenarında bulunan doğal bir tatlı su havuzudur. Burada yer alan mağaranın içerisinde akan su, denize dökülmektedir. Buraya giriş ücretli olup aynı zamanda bazı kuralları bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip bu su havuzunda yüzüp daha sonra harika manzara eşliğinde yürüyüş yapıp harika fotoğraf karelerini çekebilirsiniz. Bu mağara volkanik olaylar sonucunda oluştuğu için suları da şifalı olduğuna inanılır. Burası bir nevi kaplıca suyu olarak da düşünülebilir. Pazar günleri kapalı olan bu mağara havuzu, diğer günlerde çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir.


Bunlar dışında Samoa hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Samoa

Nüfus: 194.523

Başkent: Apia

Resmi Dilleri: İngilizce, Samoaca

Para Birimi: Samoan tālā

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 14 Haziran 1889

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

Samoa Nerede, Nasıl Gidilir
Samoa Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here