Sultan Murat Cami

Denizli ili, Honaz ilçe sınırında bulunan Sultan Murat Camii, XV. yüzyılda Osmanlı Sultanı II Murat tarafından inşa edilmiştir.

Denizli Sultan Murat Camii

İlimizde bulunan bu cami sultan murat zamanında inşa edilmiştir. caminin mimarisinde moloz taş, kesme taş, tuğla kullanılmıştır. 15. Yüzyılda inşa edilen bu cami bugün harabe durumundadır. Şehir merkezin dışında kurulan bu cami uzun zaman bakım ve onarım yapılmadığı için bugün kullanılamaz haldedir. Bu caminin yanında Yalıncak yatırı de bulunmaktadır. bu türbe de birçok mezar bulunmaktadır. Günümüzde yıkılan bazı yerleri onarımdan geçirmişlerdir. Fakat onarıma daha ihtiyacı olduğuna şahit olduk. Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde bu tarihi camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Sultan Murat Camii Nerede?

Sultan Murat Camii, Denzili’nin Honaz ilçe merkezinde bulunur. Ya da diğer bir deyişle Denizli’nin 20 km doğusundaki Honaz İlçesi Yukarı Mezarlık içinde yer alır.

Sultan Murat Camii Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Honaz ilçesine ulaşmak gerekir. Honaz ilçesi Denizli il merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Honaz ilçesine ulaşım Denizli il merkezinden kalkan belediye otobüsleri ve minibüsleri ile sağlanmaktadır.

Sultan Murat Cami
Sultan Murat Cami

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here