Tayland'ın En Popüler 25 Gezilecek Noktası
Tayland'ın En Popüler 25 Gezilecek Noktası

Tayland, Güneydoğu Asya’nın en popüler turistik ülkesidir ve bunun pek çok nedeni vardır. Hemen hemen her şeyi burada bulabilirsiniz. Kristal mavi plajlar, yoğun ormanlar, harika yemekler, ucuz plaj bungalovları ve dünyanın en iyi lüks otellerinden bazıları. Yani her bütçeye uygun seçenekler yer almaktadır.

Göz at ;

  1. Bangkok Gezilecek Yerler
  2. Bangkok Gece Hayatı
  3. Bangkok Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Tayland Nerede?
  5. Tayland Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Tayland Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Tayland’ın En iyi 10 Tatil Köyü
  8. Tayland’ın En Popüler 25 Gezilecek Noktası

Tayland’da, yüzlerce yıllık kalıntılar da dahil olmak üzere inanılmaz kültürel ve tarihi yerlerle bulunmaktadır. Yoğun turizm akışına rağmen kendi özgün kültürünü ve tarihi gülümsemeleri ile insanı kendine hayran bıraktırır. Bundan dolayı özellikle Türkiye’den her yıl çok sayıda insan buraya akın etmektedir.

Tayland’a bir gezi planlıyorsanız eğer, en popüler turistik mekanlardan başlamak sizin için iyi olacaktır. Şimdi bu mekanlara bir göz atalım:

25. Erawan Falls

Kanchanaburi, Batı Tayland’daki Erawan Ulusal Parkı’nın en büyük cazibe merkezidir. Şelale, Hindu mitolojisinin üç başlı beyaz fil olan erawa’dan adını almıştır. Park, yıl boyunca ziyaretçiler için açıktır ve hafta sonları genellikle çok yoğundur.

25. Erawan Falls

24. Ao Nang

Resmi olarak Ao Phra Nang (“Prenses Körfezi”), Ao Nang Krabi’nin en popüler plaj kentidir. Rai Leh kadar oldukça doğal olmasa da, ucuz konaklama olanağı, birçok iyi restoran, kolay ulaşım ve bol miktarda seyahat acentası olan Krabi’yi keşfetmek için artık güzel bir nedeniniz var.

24. Ao Nang

23. Bangkok Floating Markets

Bangkok’ta alışverişin sandal üzerinde yapıldığı bir yerdir. İnanılmaz derecede güzel ve otantiktir. Bu yüzen pazarı mutlaka ziyaret edip, yerel halkın kendi yetiştirdiği taze ürünleri satın almalısınız.

23. Bangkok Floating Markets

22. Hua Hin Plajı

Başlangıçta, 1920’lerde King Rama VII için inşa edilen Hua Hin, Bangkok sakinleri için uzun süredir sevilen bir plaj olmuştur. Bugün, 8 km uzunluğundaki plaj da turistler için oldukça popülerdir. Hua Hin, günümüzde Taylandlılar tarafından hala kullanılmakta olan Klai Kangwon Sarayı’nın yeridir. Buna ek olarak, tüm Tayland’daki golf sahalarının en yoğun olduğu yer burasıdır.

22. Hua Hin Plajı

21. Prasat Hin Phimai

Prasat Hin Phimai, Tayland’daki en etkileyici Khmer kalıntılarından bazılarına sahiptir. Angkor’dakilerden ile benzer tarzda tapınaklar, 11. ve 12. yüzyıllar boyunca inşa edildi ve bu süre zarfında bölge, Khmer imparatorluğunun bir parçasıydı.

21. Prasat Hin Phimai

20. Khao Yai National Park

Tayland’ın üçüncü büyük ulusal parkı olan Khao Yai Ulusal Parkı, Nakhon Ratchasima Eyaletinin doğu kesiminde yer almaktadır. Asya filleri ve siyah ayılar da dahil olmak üzere çok çeşitli yaban hayatı mekanlarına ev sahipliği yapan park, gözlem kuleleri, yürüyüş parkurları, localar, kabinler ve kamp alanları sunmaktadır. Dinozorların ayak izleri bile var. Bundan dolayı ziyaretçiler için oldukça sürprizlerle dolu bir parktır.

20. Khao Yai National Park

19. Mu Ko Ang Thong

“Altın Kase” anlamına gelen Ang Thong, Tayland Körfezi’ndeyer alan popüler bir milli parktır. Birbirine yakın olan 42 adadan oluşan parkın merkezi Ko Wua Talap üzerindedir. Gezginler burada güzel bungalovlarda kalabilir ve çevredeki adaların ve tuhaf kaya oluşumlarının muhteşem manzaralarını görebilirler.

19. Mu Ko Ang Thong

18. Sukhothai Historical Park

Kuzey Tayland’da bulunan Sukhothai Historical Park, 13. ve 14. yüzyıllarda aynı ismin krallığının başkenti olan Sukhothai kalıntılarını içerir. Kabaca “Şafak Vakti” anlamına gelen park, 26 tapınak ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere yaklaşık 200 yıkıntı içerir.

18. Sukhothai Historical Park

17. Ko Nang Yuan

Ko Nang Yuan, Ko Tao’ya çok yakın küçük bir adadır. Ko Tao’dan daha popüler olduğu için zaman zaman yoğun olabilmektedir. Çok güzel bir adadır ve berrak sularında şnorkel ve tüplü dalış için ideal bir noktadır.

17. Ko Nang Yuan

16. Wat Arun

BBu güzl süslenmiş tapınağı biz kısaca şöyle çevirdik; “Yükselen güneşin ışınları tarafından en çok temsil edilen Hindu tanrısı olan Aruna’yı onurlandırmak için inşa edilmiş olan”. Chao Phraya Nehri’nin batısındaki Bangkok Yai semtinde bulunan Wat Arun’un ayırıcı prangı veya kuleleri, renkli desenlerle porselen ve kabuklarla süslenmiştir.

Prang of Wat Arun, Bangkok ,Thailand

15. Chiang Mai Night Bazaar

Chiang Mai’deki ünlü Gece Pazarıdır. Geceleri adeta tıklım tıklım oluyor dersek yeridir. El sanatları, sanat eserleri, giysiler ve tüm ithal edilen ürünler ve donanımlı modern alışveriş merkezleri vardır. Başlangıçta pazar Çin tüccarlarına aitti, ancak daha fazla ticari binalar inşa edildiği için büyüdü ve her şey bulunabilmektedir.

15. Chiang Mai Night Bazaar

14. Ko Lipe

Andaman Denizinde bulunan Koh Lipe, Malezya sınırına yakın küçük bir adadır. Koh Lipe, sularının dünya balık türlerinin yaklaşık yüzde 25’inin ev sahipliği yaptığı dört muhteşem kumsala sahiptir.

14. Ko Lipe

13. Chatuchak Weekend Market

Yerel olarak JJ Pazarı olarak bilinen Bangkok’taki Chatuchak Weekend Market, Tayland’daki türünün en büyüğüdür. Hatta bazıları dünyanın en büyük hafta sonu pazarının olduğunu söylüyor. Antika eşyadan kıyafete, mobilyaya kadar 8000’den fazla tezgahta, çılgınca popüler olan pazar, hafta sonları 200.000’den fazla insana hitap ediyor ve çok çeşitli lezzetli restoranlara ev sahipliği yapıyor. Alışverişte dans ve canlı müzik gibi şovlar da vardır.

13. Chatuchak Weekend Market

12. Khao Sok National Park

Tayland’da ki bakire ormanın içinde yer alan Kao Sok Ulusal Parkı, kendilerini Tayland’ın doğal güzelliğine sokmak isteyenler için on numara bir yerdir.

12. Khao Sok National Park

11. Phanom Rung

Phanom Rung, çarpıcı mimarisi göz önüne alındığında güzel bir Hindu tapınağıdır. Nang Rong köyü yakınında bulunan bu tapınak ve sığınma evi, 10. ve 13. yüzyıllar arasındaki Khmer kültürü tarafından inşa edilmiştir.

11. Phanom Rung

10. Similan Islands

Similan Adaları Takımadaları, ülkedeki en popüler dalış yerlerinden biridir. Tayland’ın güneyindeki Phang Nga kıyılarında yer alan bu adaları çevreleyen sular, muhteşem mercan kayalıklarına ve birçok benzersiz şekle sahip su altı kaya oluşumlarına sahiptir.

10. Similan Islands

9. Full Moon Party at Haad Rin

Reamfilli Dolunay Partisi, Ko Phangan Adası’ndaki Haad Rin’de yer alan ve gece partilerinin yapıldığı plajdır. 1985 yılında başlayan ve yaklaşık 20-30 kişilik doğaçlamalı bir diskodan büyüyen ve her ay yaklaşık 20.000-30.000 kadar kalabalık grupları çekmektedir.

9. Full Moon Party at Haad Rin

8. Thai-Burma Railway (Death Railway)

Kanchanaburi’deki ünlü Tayland-Burma Ölüm Demir yoludur. İki saatlik bir tren yolculuğu, Kwai Nehri üzerindeki Köprüden Nam Tok’a yapılan heyecanlı bir yolculuktur. Tayland’ın en görkemli ve en popüler tren yolculuğudur.

8. Thai-Burma Railway (Death Railway)

7. Ayuthaya Historical Park

Ayutthaya Tarih Parkı olarak da bilinen bu popüler turistik mekân, 1350 yıllarında kurulan Siam’ın ikinci başkentinin kalıntılarını içeriyor.

7. Ayuthaya Historical Park

6. Mu Ko Chang National Park

Doğu Tayland’ın Trat Eyaletinde bulunan bu zarif milli parkta 50’den fazla ada yer alıyor. Dik pik, yemyeşil ormanları ve rahat atmosferi ile ünlüdür. Beyaz Kum Plajı, dünyanın dört bir yanından gelen kişilerin vakit geçirmek için toplandığı yerdir. Adalarda ayrıca beyaz kum plajları, birinci sınıf şnorkel ve dalış alanları ile birçok şelale bulunmaktadır.

6. Mu Ko Chang National Park

5. Northern Hill Tribes

Kuzey Tayland, tepe kabileleri olarak bilinen birkaç ilginç ve renkli etnik azınlığa ev sahipliği yapıyor. Tepe kabilelerinin çoğu, Asya içinden geçen 100 yıl boyunca bölgeye göç ettiler ve geleneklerini çok büyük oranda korudular. Bir trekking turuna çıkarak bu kabileleri ziyaret edebilirsiniz.

5. Northern Hill Tribes

4. Railay

Rai Leh olarak da bilinen bu popüler kaya tırmanışı, Andaman Denizi sahilindeki Krabi eyaletinde yer alır. Sadece tekneyle erişilebilen Railay, çeşitli heyecan verici turistik mekanlara sahiptir.

4. Railay

3. Grand Palace

1782 yılından bu yana Siam krallarının ve daha sonra Tayland’ın resmi ikametgahı olan Grand Palace, Bangkok’un belki de en ünlü turistik yeridir.

3. Grand Palace

2. Phang Nga Bay

Phuket adasından sadece 95 km (60 mil) uzakta bulunan Phang Nga Koyu, Tayland’ın en gözde turistik mekanlarından biri ve ülkenin en doğal alanlarından biridir. Güzel mağaralar, su mağaraları ve kireçtaşı adalarından oluşur. Körfezdeki en ünlü ada James Bond filminde “Altın Tabancalı Adam” ın yer aldığı Ko Ping Kan (daha yaygın olarak James Bond Adası olarak bilinir) denilen bir yerdir.

2. Phang Nga Bay

1. Ko Phi Phi

Phi Phi, Phuket’ten çok uzak olmayan Krabi eyaletinde bulunan güzel bir takım adadır. Ko Phi Phi adasında daha önce “The Beach” filmi çekilmişti. Buraya geldiğinizde mutlaka plajların keyfini çıkarın ve şnorkelle yüzme, tüplü dalış ve kayak gibi çeşitli su rekreasyon faaliyetlerine katılın.

1. Ko Phi Phi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here