Vangölü
Vangölü

Van’a ilk geziniz ise uçak il seyahat ediyorsanız Van sınırlarına ulaştığınızda adeta bir kuş gibi Van gölün üzerinde süzülen uçak size harika bir an yaşatacaktır. Gölün muhteşem görüntüsü ve büyüklüğü sizi çok etkileyecektir. Otobüs ile ya da aracınızla geliyorsanız Van’ın sınırlarına girdiğinizde gölün masmavi suları arasında hayallere dalacak ve muhteşem görüntüsü eşliğinde bir yolculuk yapacaksınız. Van gölünü görünce Van halkının neden Van denizi dediğini anlayacaksınız.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölünün suyu tuzlu ve sodalıdır. Van Gölü suyunun tuzlu olmasından dolayı bölgenin sert iklimine rağmen donmaz. Gölün tuzlu ve sodalı olması canlı türünün çeşitliğine engeldir. Gölün içeresinde; Çarpanak, Akdamar, Kuş ve Adır adaları bulunmaktadır. Her biri ayrı tarihi ve doğal güzelliklere sahip turistlik adalar görülmeye değer yerlerdendir.

Vangölü Nasıl Gidilir
Vangölü Nasıl Gidilir

Van Gölü bazen bazı bölgeler de masmavi iken bazen de beyaz ya da kahverengine bürünür. Bunun sebebi ise Van gölüne dökülen yaklaşık yüz tane akarsuyunun tatlı suyunun gölün tuzlu ve sodalı suyu ile karışmasıdır. Bu karışım bir anda gerçekleşmediği için sürekli faklı renklere bürünür. Bir diğer sebebi ise mevsimin, sıcaklığın ve rüzgârın göl üzerindeki etkisidir.

Van’ın sosyal ve ekonomik açıdan gelişmesini sağlayan Van gölü adeta Van’a can veriyor. Sürekli yerli ve yabancı turist almasına sebep olan Van gölü muhakkak görülmesi gerekir.

Vangölü Nerede
Vangölü Nerede

Van’ın üç tarafını saran göle ulaşım İskele, Edremit, Gevaş arabaları ile sağlanabilir. Van gölü denilince akla Edremit gelir. Van’ın sahil ilçesi olan Edremit’te gölün en güzel anlarına şahitlik yapabilirsiniz. Gölün etrafında bulunan sahil yollarında yürüyüş yapabilirsiniz. Göl kenarında bulunan yazlık evleri kiralayabilir ya da otellerde kalarak dinlenip eğleneceğiniz güzel bir tatil yapabilirsiniz. Van gölünde yaz aylarında yüzülebilir.

Van gölünün çılgınca kıyıya vuran dalgaları eşsiz bir müziği andırır gibi. Gölün kıyısında kayalara oturup bu eşsiz müzik eşliğinde arkadaşlarınızla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Edremit’te göl kenarında gölün muhteşem görüntüsü eşliğinde Van kahvaltısı yapmanızı tavsiye ederim.  Ayrıca Van gölüne özgü olan inci kefali eşsiz tadıyla birçok yerde satılıyor. İsterseniz balık ekmek şeklinde isterseniz mangal da inci kefalini yiyebilirsiniz ya da öğlen yemeği için tekne yolculuğu eşliğinde inci kefalinin tadına bakmalısınız. Akşam gün batımını gölün üzerine vuran yansımasını muhakkak izlemelisiniz.

Vangölü
Vangölü

Van gölünü paylaştığı Tatvan’a feribot ile ulaşım var. Özel tekne ve yatlar ile gölün üzerinde gezinmenin tadına varabilirsiniz. Ayrıca içinde bulunan adalara yolculuk yapıp her biri kendi içinde ayrı bir güzellik barındıran adalara seyahat edebilirsiniz.

Yılın belirli günlerinde yapılan su sporlarını izleme imkanı bulabilirsiniz. Yürüyüş için yapılan sahil yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Gölün kenarında Kocaeli parkı, DSİ kampı, Yeşil vadi, Öğretmen Kampı gibi birçok piknik alanı vardır. Bu piknik alanları halk tarafından yoğun ilgi görüyor. Sadece piknik ve yürüyüş yapmak isteyenler dışında düğün gibi özel günlerini ihtişamlı göl görüntüsü ile süslemek isteyenlerin de uğradığı mekanlardandır.

Van gölünün farklı yönlerini görmek için Erciş ilçesine gitmenizi de tavsiye ederim. Van Gölü doğanın sanatsal güzelliğini gözler önüne seriyor.

1 YORUM

  1. Van gölü harika manzarası her zaman daimdir. Benim en çok sevdiğim kısmı ise kimsenin olmadığı tenha yerlerde çay demlemek için sevdiklerimle beraber manzara eşliğinde içmek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here