Zeugma/Belkıs Antik Şehri Nerede?, Nasıl Gidilir?

Nizip İlçemize 8 km uzaklıkta bulunan bu antik kent tarihi çok önemli olmaktadır. Zeugma m.ö 300 yıllarında Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I Nikator tarafından kurulmuş bir antik şehirdir. Bu antik şehir Roma döneminde kalan mozaikleri ile dünyaca ünlüdür. Bu mozaikler Dünya’da Tunus’tan sonra en büyük olanı burada bulunmaktadır. fakat ne yazı ki size kötü bir haber vereyim mi? Biliyorum heyecanlı ve karamsar bir şekilde evet dediniz. O zaman söyleyeyim. İlçemizde bulunan bu antik kent maalesef %2’lik bir kazı çalışması yapıldı. ne var bunda canım geri kalan kısmı da kazı çalışması yapılır herhalde yoksa dünyaca ünlü bir yapı yok olmaya izin verilmez diyorsunuz haklısınız. Ama öyle değil. Burada bulunan antik şehir 3 bölüme ayrılmıştır. A,B ve C bölümleri diye ayrılmıştır. A ve B bölümleri maalesef bugün ilçemizde bulunan Birecik barajın altında kalmış durumdadır. Sadece C bölümü kalmıştır. Oradan yapılacak kazı çalışmaları sonucunda burayı Açık Hava Müzesi yapılması düşünülüyor. Peki, yapılan kazı çalışmalarında ne gibi bir çalışma oldu derseniz onu da şöyle cevap vereyim. Yapılan kazılarda dünyaca ünlü ve Roma döneminde kalma Mozaiklere rastlanmıştır. Bu mozaikler günümüzde Gaziantep müzesinde sergilenmektedir. Bu müzede bu antik kentle ilgili ayrı ve özel bir bölüm oluşturulmuştur.

Belkıs Harabelerinde çıkarılan bir mozaik

Sonuç olarak buraya yolunuz düşerse mutlaka buraya uğramalısınız. Özellikle İl merkezinde bulunan Müzeyi ziyaret etmenizi öneririm.

Zeugma/Belkıs Antik Şehri Nerede?

Zeugma/Belkıs Antik Şehri, Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Belkıs Mahallesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır.

Zeugma/Belkıs Antik Şehri Nasıl Gidilir?

İl merkezinden kalkan dolmuşlarla Nizip ilçe merkezine gelinir. Buradan da Antik şehre gidilir.

Zeugma/Belkıs Antik Şehri Nerede?, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here