Zonguldak

Karadeniz Bölgemizin kıyısında olan aynı zamanda ülkemizde kara elmas şehri olarak adlandırılan Zonguldak ilimiz tarihi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştırmaktadır.

Zonguldak Gezilecek Yerler

İlimizi 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 595.907’dır. İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Bunlar: Karadeniz Ereğli, Çaycuma, Gökçebey, Alaplı, Kilimli, Devrek, Kozlu ve  Zonguldak Merkez. Bunlarla ilgili uzun uzun yazdık isteyen olursa burada okuyabilir.

Göz at ;

  1. Zonguldak Gezilecek Yerler
  2. Zonguldak’ın İlçeleri
  3. Zonguldak Gece Hayatı
  4. Zonguldak’da Gezilecek 10 Yer
  5. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  6. Zonguldak Otelleri ve Zonguldak Otel Fiyatları
  7. Ilıksu Kaplıcası ( Kozlu-Aşağıçayır Kaplıcası)
  8. Zonguldak Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  9. Filyos Nerede, Nasıl Gidilir
  10. Zonguldak Nerede?

Biz de siz değerli okurlarımız için ilimizde bulunan 10 doğal güzelliği yazdık. Umarım beğenirsiniz. sorularınız olursa yorum kısmında bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca Zonguldak Gezi Rehberi yazımıza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İyi okumalar…

Zonguldak’ın İlçeleri

1-Filyos Kalesi

Çaycuma İlçemizde bulunan bu kale Antik dönemdeki yerleşim yerine yakın bir tepe üzerinde bulunur. Günümüzde kaleye ait duvarlar ve Roma döneminde kalan bir kule kalıntısı görebiliriz.

Kale duvarları 2003 yıllında Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına almıştır. Yolunuz düşerse bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

Filyos Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

2- Filyos Ören Yeri

Çaycuma İlçemizde bulunan bu yer Romalılar tarafında yapıldığı bilinen yerleşim yeridir. Tarihi ve doğal güzelliği ile göz kamaştırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse uğrayıp bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyiniz.

Filyos Ören yeri Nerede, Nasıl Gidilir?

3- Çayır Köyü Su Mağarası

Çaycuma İlçe merkezine 12 km uzaklığında bulunan  Çayır köyünde bulunur. Mağaraya en fazla 15-20 metre ilerleyebilir. Daha ileri gitmek istiyorsanız bot giymeniz gerekir.çünkü ayaklarınız yaş olabilir.

Mağarada buz gibi soğuk su çıkıyor. Mağara içinde sarkıt ve dikitlerden oluşmuş muazzam bir doğal güzellik vardır. Mağaranın önünde piknik alanı bulunur.

Aynı zamanda burada alabalık tesisi de bulunur. Buradaki alabalıkların tadı müthiş olup şifa niyetine yiyorlar. Bu kadar güzelliği barındıran bu mağaraya kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyorum.

Çayır Köyü Su Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

4-Gökgöl Mağarası

İlimizin merkez ilçesinde bulunur. Astım hastalığına iyi gelindiği söylenir. Burada uzaktan bile bakıldığında mağara görünüş olarak çok muhteşem görünmektedir.

Mağara içinde sarkıt ve dikitlerle sizi adeta selamlamaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğramalısınız.

Gökgöl Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

5- Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı

Zonguldak ilimizin Devrek ilçesine bağlı Akçasu Köyünde bulunan Bostandüzü Ormaniçi Dinleme alanı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

İlimizde bulunan bu dinleme tesisine hafta sonu mutlaka sevdiklerinizle birlikte bir piknik yapmalısınız. Bu dinleme tesisine varır varmaz cıvıl cıvıl kuş sesleri ile kendinizden geçiyorsunuz. Manzara ile birlikte büyüleniyorsunuz. Her köşede piknik yapan ailelere şahit oluyorsunuz.

Biraz daha ileri gidince suda yüzen çocuklar görüyorsunuz. Biraz daha ilerde lokanta, büfe, oturma grubu, otopark ve çeşme görüyorsunuz. Yazın vermiş olduğu sıcaklıkla resmen bütün şehrin buraya geldiğine şahit oluyorsunuz. 3,5 dönümlük bu piknik alanında neredeyse boş alan bulamıyorsunuz.

Herkes sevdiği ile birlikte akşama kadar doyasıya eğleniyor. Sonuç olarak Hafta sonu doğa ile iç içe geçirmek istiyorsanız sizin için kaçırılmaz fırsatlar sunan bu mesire alanı birçok ziyaretçiyi ile sizi de beklemektedir.

Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

6-Çanakçılar Özel Etnografya Ve Arkeoloji Müzesi

 Zonguldak ilimize bir gezi düzenlediğinizde planınızda mutlaka bulunması gereken bir yer de Zonguldak İlimizin Gökçebey ilçesinde bulunan Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeolojik Müzesidir.

Bu müze Zonguldak ilimizde faaliyet gösteren Çanakçılar Seramik Anonim Şirketi tarafında açılmıştır. Bu müze iki katlı olup ziyaretçilerine hizmet vermeye devam etmektedir. İlk katında ilimizde bulunan fabrikalarda üretilen seramik eşyaları sergilenmektedir.

Ayrıca bu katta satış yeri ve sergi yeri de mevcuttur. İkinci katta ise bölgede yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi yapıları burada sergilenmektedir.

Ayrıca müzenin bulunduğu bahçe yaban ve Evcil hayvanlara ait bir hayvanat bahçesidir. Bu ilçemize yolunuz düştüğünde gidip görmeniz gereken bir yer olduğunu söylemiştik. Gittiğinizde burada bulunan hayvanları da ziyaret edebilirsiniz.

Çanakçılar Özel Etnografya Ve Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

7- Kapuz Plajı

Zonguldak ilimizin merkezinde bulunan kapuz plajı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız Deniz, turist, kum, plaj vb… gibi kelimeler kullanınca herkesin aklına hemen Akdeniz sahilleri gelir hiç şüphesiz.

Peki Zonguldak denince aklımıza ne geliyor? Tabi ki kara elmas yani taş kömürü geliyor değil mi? Oysa ben sizi bugün Zonguldak’a götüreceğim taş kömürü için de değil.

Sizi Plaja götüreceğim evet şaşırmayın plaj dedim. Bu bölgemizde irili ufaklı birçok plaj bulunmaktadır. Fakat en büyük ve en güzellerinden biri Kapuz plajı dır.

Bu plaj 10 adet duş 5 bay 3 bayan wc, 214 soyunma kabini, telefon, büyük bir çay bahçesi, ilk yardım, büfe, lokanta mevcuttur. Yani anlayacağınız bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer.

Buraya gelen bütün ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor. Özellikle son yıllarda belediyenin yapmış olduğu çalışmalarla burası çok güzel olmuştur.

Kapuz Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

8-Karadeniz Ereğli Müzesi

Ereğli İlçe merkezinde bulunan bu müze 19. Yüzyılda Halil paşa tarafında inşa edilmiştir. 3 katlı olan bu bina Halil paşa konağı olarak da bilinmektedir.

Bu bina uzun yıllar Halil paşa konağı olarak kullanılmıştır. 3 katlı olan yapı 1998 yıllında müzeye çevrilmiştir. Müzede birçok arkeolojik eser sergilenmektedir. 2005 yıllında yapılan sayımda 5 bin üzerinde eser bulunuyor.

Buraya yolunuz düşerse her bir katında farklı tarihi lezzet alacağınız bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Karadeniz Ereğli Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

9-Cehennem Ağzı Mağaraları

Ereğli İlçemizin merkezinde bulunan İnönü Mahallesinde bulunur. Aslında burası tek mağara değil 3 mağaradır. Bu mağaralar hakkında birçok efsane anlatılır.

Bu mağara ölüler mağarası biliniyor. Buraya giren ölüyormuş bu yüzden bu adı almış. Efsaneye göre tabi.  içi su ve taş yapıtları ile doludur. Yolunuz düşerse uğrayın böyle gizemli bir mağarayı kaçırmayın derim.

Cehennem Agzi Magarasi / Herakles Magarasi Nerede, Nasıl Gidilir?

10-Kızılcapınar Baraj Gölü

Ereğli İlçe merkezine 21 km uzaklıktadır. 1991-94 yıllarında inşa edilmiştir.  Ereğli Demir Çelik fabrikasını suyu burada karşılanmaktadır.

Yöre halkının günübirlik piknik yeridir. Birçok şeye hizmet eden bu baraj gölü Aydınlar çayı üzerinde kurulmuştur. Yolunuz düşerse uğrayınız.

Kızılcapınar Baraj Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here