Biertan, Evlilik hapishanesi
Biertan, Evlilik hapishanesi

Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer alan Biertan köyünde yaklaşık 300 yıldır hiç boşanma olmamış sebebi ise oldukça ilginçtir.

Romanya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Biertan köyünde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Özellikle Orta çağ döneminde kalma kilise ve kaleler oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Bu köyü asıl ilginç kılan özellik ise daha çok farklıdır.

Bu köyde yaklaşık 300 yıldır hiç boşanma olmamıştır. Fakat bazı yerel kaynaklara göre ise sadece bir boşanma vakası gerçekleşmiştir. Peki bu köyde boşanma neden olmuyor dediğinizi duyar gibiyim. Evet bu köyde bulunan bir uygulama sayesinde boşanma olmuyor. Bu uygulamayı duyunca çok şaşıracaksınız.

Biertan köyünde 300 yıldır devam eden bir gelenek bulunur. Bu geleneğe göre arası bozulan çiftler, boşanmak yerine köydeki kiliseye başvuruyorlar. 15. yüzyılda köyün en yüksek tepesinde inşa edilmiş bir kilise bulunur. Kalın bahçe duvarın dibinde kiler tarzında küçük ve karanlık bir oda bulunur. Kiliseye başvuran çiftler, Rahip tarafında bu çiftleri yalnız kalıp tekrar düşünmeleri için 6 hafta boyunca bu odaya kilitler. Eşler 6 hafta sonunda boşanmaktan vazgeçip eski hayatlarına devem etmekteler. Bu şekilde boşanmaları önlenmiş oluyor.

Yerel halk arasında bu odaya evlilik hapishanesi denilir. Oda korkunç görünse de oldukça etkili bir yöntemdir. Bu oda günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Odada, eşlerin paylaşacağı küçük bir yatak, bir masa ve bir de sandık bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu odayı mutlaka ziyaret edin. Bu ilginç geleneğe siz de şahit olun derim.

Biertan Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Biertan köyü, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde bulunur. Romanya’nın başkenti Bükreş’in 320 km kuzeyinde yer alır. Buraya ulaşmak için Bükreş kent merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan Henri Coandă Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya İstanbul ilimizde yaklaşık 70 dakika uçuşla varabilirsiniz. Bükreş’ten Biertan köyü’ne ise karayolu ile yaklaşık 5 saatte ulaşabilirsiniz. Yol üzerindeki güzergah fotoğraf tutkunları için oldukça ilgi çekici bir yerdir.

Biertan
Biertan, Transilvanya
Biertan, Evlilik hapishanesi
Biertan Nerede?
Biertan Nasıl Gidilir?
Biertan, Transilvanya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here