Adaklı

Adaklı ilçesi Bingöl ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Adaklı ilçemiz şehir merkezine yaklaşık 25 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden buraya düzenli olarak dolmuşlar bulunur.

Bingöl’ün İlçeleri

Adaklı ilçemizin tarihi bilinmemekle birlikte çok eski yıllara dayandığını söylemek mümkündür. burada birçok medeniyet varlığını sürdürdüğünü söylemek de mümkündür. fakat ilçemizi tek ele aldığımızda tarihine gidemiyoruz. Onun için onunla birlikte Kiğı ilçesi ile birlikte aldığımızda tarihi m.ö 3000’lere dayandığını söyleyebiliriz.

Adaklı Hangi Şehirde

İlçemiz 1839 yıllında Kiğı ilçesi ile birlikte Erzurum’a bağlanan bir köy olmuştur.

1926 yıllında Erzincan’a bağlanmıştır.

1936 yıllında Bingöl’e bağlanıp nahiye statüsüne kavuşmuştur.

1988 yıllında ilçe statüsü kazanmıştır.

Coğrafi yönden olarak ilçemize bakacak olursak; Doğu Anadolu Bölgesi yukarı Fırat bölümünde. Bingöl İlinin Kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. Rakımı 1500 metredir.

Bingöl-Adaklı

Adaklı ilçemiz tarihi ve doğal güzellikleri bakımında zengin bir ilçedir. Şimdi bizde ilçede bulunan tarihi ve doğal yapılara bakalım

Adaklı Çeşmesi: İlçemizde bulunan bu çeşme tarihi yapısı ile bilinir. Bu çeşme Akkoyunlu Devleti zamanında inşa edilmiştir. Üzerinde bulunan koyun kabartması ile bunu ispatlıyor. İlçemizde bulunan bu çeşmenin mimari olarak basit bir çeşmedir.

Adaklı Çeşmesi

Sonuç olarak bu ilçemiz sessiz sakin bir ilçe olup yolunuz düşerse gelip bir çayımızı içersiniz.

Adaklı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here