Ağlasun

Ağlasun; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Ağlasun ilçesi Burdur il merkezine 35 km, Antalya’ya ise 108 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ağlasun Gezilecek Yerler

Ağlasun ilçesi; Antalya’nın sıcağında bunalanların kaçıp geldiği, bol ağaçlı bir yerdir. Ağlasun ilçesi, bol oksijenli, temiz havası ve yeşil tabiatı ile ön plana çıkmaktadır. Ağlasun ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Ağlasun Gezilecek Yerler
 2. Ağlasun Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Sagalassos Antik Kenti-Sagalassos Arkeolojik Buluntular
 4. Burdur Gezilecek Yerler
 5. Burdur’da Gezilecek 10 Yer
 6. Burdur Otelleri ve Burdur Otel Fiyatları
 7. Burdur Gece Hayatı
 8. Salda Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Salda Gölü Otelleri ve Salda Gölü Otel Fiyatları
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Burdur Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Burdur Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu

Anıt Ağaç

Ağlasun ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanında yer almaktadır. Yaklaşık bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Anıt Ağaç; 3 metre genişliğe sahiptir.

Ağlasun Belediyesi tarafından ulu çınar ağacının atı yeşillendirilerek ağacın altında oturma imkanı oluşturulmuştur. İlçe merkezinde bulunan ulu çınar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Sagalassos Antik Kenti

Ağlasun ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Muhteşem bir büyüklükte olan Sagalassos Antik Kenti her yıl binlerce yerli ve yabancı turist almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan bu antik kent birçok hükümdarlık zamanında kullanılmıştır.

Bu antik kentte en çok Roma Dönemine ait tarihi yapı bulunmaktadır. Sagalassos Antik Kenti günümüze en iyi şekilde korunarak ulaşan antik kentlerdendir. Aşağı ve yukarı şehir olarak ikiye ayrılan antik kentte günümüze çok sayıda tarihi yapı ulaşmıştır.

Kent içinde yer alan Adrian Heykeli, Tiberius Dönemi Kapısı, Apollon Mabedi, Neon Kütüphanesi, Antoninler Çeşmesi, Odeon, Antik Tiyatro, Helenistik ve Roma Su Kanalları ilçenin en dikkat çeken yapılardır.

Ağlasun
Ağlasun Sagalassos
Ağlasun Nerede Haritası
Ağlasun Nasıl Gidilir
Ağlasun Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here