Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı 542.255 toplam nüfusu ile ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir.

İlimize bağlı 8 ilçe bulunur. Ağrı Dağı Ülkemizin en büyük dağı olan Ağrı Dağı sınırlarında bulunur. İlimizde gezip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. İlimiz ile ilgili uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 güzide yeri seçtik onları yazacağız. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Ağrı Gezilecek Yerler
  2. Ağrı’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ağrı Gece Hayatı
  4. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
  5. İshakpaşa Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir
  6. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  7. Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları
  8. Ağrı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
Ağrı

1-İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Bu saray Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bulunur. Yapıyı çolak Abdi paşa tarafında inşa edilmiştir. Bu yapı İshak paşa külliyesi olarak da bilinir. İlçe merkezine 5 km uzaklıktadır.

Saray Osmanlı devletinin 18. Yüzyılda önemli eseridir. 116 odalı bu sarayda; türbe,cami,iç ve dış avlular, divan, harem salonları ve zindanlarda oluşur. Kürt yazar bildiğimiz Ahmet Hani de burada katiplik yapmıştır. Buraya uğradığınızda müze kartınız varsa bedava yoksa 5 tl karşılığında girip gezebilirsiniz.

2-Urartu Kalesi

Urartu Kalesi

Kale Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunur. Aynı zamanda Doğubayazıt kalesi olarak da bilinir. Bu kale Urartular’a ait olunduğu söylenilir. Fakat yapılış tarihi belli değildir. Bu kale üzerinde Urartular’a ait birçok kalıntı mevcuttur. Buraya yolunuz düşerse bu kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

3-Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi

Bu türbe Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde bulunan İshak paşa sarayın karşısında bulunur. Doğubayazıt ilçesinde yaşanıldığı söylenen Kürt yazar Ahmet hani İshak Paşa Sarayında Katiplik görevi yapmıştır. Birçok kitap yazan Ahmet Hani Vefat edince sarayın karşısına defnedilmiştir. Gittiğiniz de türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

4-Beyazıt Eski Camii

Beyazıt Eski Camii

Cami Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunur. Bu cami Osmanlı eseri olup Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilmiştir. süslemesi bulunmayan caminin renkli taşlarla dikkat çekici bir renk katmıştır. Halla ibadette açık olan bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin.

5-Anzavur Tepe

Anzavur Tepe

Patnos ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Şimdiki ismi kot tepesi olarak bilinir. Ayrıca Patnos kalesi olarak da bilinir. Bu yapı Urartularda kalma  en tanınmış yapıdır. Bu yapı zamanın vermiş olduğu tahribat yapıyı iyice yok olma noktasına getirilmiştir. Günümüzde harabe şeklinde bulunan bu yapı son yıllarda yapılan kazı çalışmalarında önemli kalıntılara rastlanmıştır. Bu kalıntıları Erzurum ve Van Müzelerinde sergilenmektedir.

6-Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Ağrı ilimizin Diyadin ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan bu kaplıca birçok hastalığa derman olmaktadır. Buraya yıl boyunca birçok kişi ziyaret eder. İlçemizde Birbirinden kopuk olarak birçok kaplıca bulunur. Bunlar: Yılanlı, Davud, Köprü,Tunca,Özdenler kaplıcalarıdır.

7-Meya Mağaraları

Meya Mağaraları

Diyadin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunur ve Günbuldu Meya Köyü’nde bulunur. Burada bulunan kayalıkta çok sayıda ev, ibadethane ve diğer yapılar bulunur. Burada çok eski zamanda insanların yaşadığı bu mağaralar görülmeye değerdir.

8-Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı 5.137 metre yükseklikte bulunur. Buraya en yakın ilçe Doğubayazıt ilçesidir. Buraya Ağrı, Erzurum ve Van’ dan ulaşmak mümkündür. Mutlaka Dağ tırmanış ekibine katılın. Ağrı Dağın zirvesine çıkın. Bu hayatınızda unutmayacağınız bir an olur sizin için.

9-Buz Mağaraları

Buz Mağarası

Ağrı Dağı’nın güney eteğinde Hallaç Köyünün yaklaşık 3 km kuzeydoğusunda bulunur. Küçük ağrı dağın eteğinde bulunan bu mağara yıl boyunca buz bulunur. Yaz mevsiminde çok serin hatta soğuk olan bu mağarayı mutlaka görün. Buzdan harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

10-Hamur Kümbeti

Hamur Kümbeti

Bu kümbet bulunduğu ilçenin ismini almıştır. Bu kümbet mezarlıkların içindedir. Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgiler bulunmamaktadır. Mimari tarzı çok ilginç olup İshak Paşa sarayına benzemektedir. Hamur ilçe merkezinde yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.

11 – Balık Gölü

Ağrı ili, Taşlıçay ilçe sınırında bulunan Balık Gölü, 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Oluşum bakımında Lav Set Gölü grubuna girmektedir. Gölde Sazan ve Alabalık yaşamaktadır. Yöre halkı burada tutukları balıkları bir afiyetle yemekteler. Burada sandalla karşıya geçilebilir. Daha fazla bilgi için Ağrı Balık Gölü

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here