Alacakaya-Elazığ

Alacakaya ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Alacakaya il merkezine yaklaşık 81 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya dolmuşlar vardır. Ayrıca yakın il ve ilçelerinden ilçeye direk ulaşım yapmak mümkündür.

Elazığ İl Haritası
Elazığ İl Haritası

Alacakaya ismini burada bulunduğu madende almıştır. Tarihi çok eskiye dayanmaktadır. birçok medeniyet gelip geçmiştir. Diğer ilçelerde olduğu gibi buraya da huriler, Urartular, Selçuklular, Osmanlılar, Ruslar burayı hakimiyetine almışlardır daha sonra kurtuluş savaşı yıllarında ülkemizin sınırlarına katılmıştır.

Alacakaya
Alacakaya

Alacakaya ilçesi asıl ismini tarihe yazdırdığı taraf 1915 yılında burada bulunan maden yeridir. Maden yerinin tesadüfen bulunuyor. 1936 yıllında işleme sokuluyor.  Ve bugünkü ilçe merkezine Şarkkromları T.A.Ş. kurumlu kuruluyor. 1939 yılında müessese haline geliyor. Çevre köy ve ilçelerden buraya işçiler akmaktadır. 1991 yıllında çıkan bir kanunla burası ilçe olup Elazığ ilimize bağlanıyor. Bu ilçeye bağlı 6 mahalle 10 köy vardır.

Maden yeri
Maden yeri

İlçemizde birçok medeniyet ev sahipliği yaptığını söyledik.  Bu medeniyetler arkalarında birçok tarihi eser bırakmıştır.

Alacakaya Gezi Rehberi

Sori Şelalesi

Sori Şelalesi
Sori Şelalesi

Bu şelale ilçemizin sınırlarında bulunur. Özellikle ilkbaharda eriyen kar suları ile birlikte daha çok şiddetli akmaktadır. Şelale suyun özellikle yaz mevsiminde kenarında oturulup su sesini dinlemek ayrı bir tat verir.

Sori Şelalesi
Sori Şelalesi

Demirkapı Han

Bu han Elazığ`ın Alacakaya ilçesine bağlı Çakmakkaya köyünün sınırlarındadır. Yöredeki tek tarihi eser olduğu söylenilir.  Han 2 dönüm bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Demirkapı Hanı, 4. Murat tarafından 1638 yılında Bağdat seferi sırasında yaptırıldı. Bağdat üzerinden gelip Çakmakkaya köyü üzerinden geçip Gülek Boğazından Karadeniz`e ulaşan kervanların konaklaması için yaptırılmıştır. Birçok kez onarım gören han günümüzde hala durmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka siz de gelip görmelisiniz.

Demirkapı Han
Demirkapı Han

Sonuç olarak tarihi ilçemize yolunuz düşerse gelip ziyaret etmenizi öneririz.

Alacakaya
Alacakaya

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz