Altunhisar

Altunhisar, Niğde ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gelir.

Niğde’nin İlçeleri

Kapadokya bölgesinin içersinde yer alan Altunhisar ilçesi konum itibari ile Niğde ilimizi Aksaray ve Ankara’ya bağlamaktadır. Buraya Türkmen Yörüklerin yerleşmesi ile kurulmuş olan ilçe Şehirler arası otobüs terminalinde burada yapılması ilçeyi canlandırmıştır. İlçemizin eski adı Ortaköy’dü. Bu isim Osmanlı zamanında da kullanılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde de geçmektedir.  1956 yıllına kadar bu ismi kullanılmıştır. Bu tarihten sonra Altunhisar olarak değiştirilmiş. 1991 yıllında ise ilçe statüsüne kavuşmuştur. 2015 yıllı itibari ile ilçe nüfusu 13.438’dır.

Altunhisar

Altunhisar’da Gezilecek Yerler

Kınık Höyüğü: Kapadokya bölgesinde bulunan bu höyük ilçemizin tarihini aydınlatmada önemli bir yer tutar. Fakat ilçemizde bulunan bu höyük kazı çalışması için Bakanlar Kurulunda izin çıkmamaktadır. İzinler çıktığı takdirde burada bulunan Kapadokya’ya benzer evleri gün yüzüne çıkarılacaktır. Höyük milattan önce 5000 yıllına dayanır. Burada Hititlere ait bir saray kalıntısına rastlanmıştır.  Bu tarihi kokan höyüğe gelmenizi tavsiye ederim.

Kınık Höyük

Bayatönü Kayaevi Yerleşmeleri: İlçenin çıkışında bulunan bu yapı milattan öncesine dayanır. 3 katlı olan bu mağara evleri mutlaka görmeye gelmelisiniz. Kaya içinde oyulmuş bu mağara evlerine mutlaka gelmelisiniz.

Bayatönü Kayaevi Yerleşmeleri

1- Niğde Gezi Rehberi

2- Niğde’de Gezilecek 10 Yer

3- Niğde Gece Hayatı

4- Niğde Otelleri ve Otel Fiyatları

5- Niğde’nin İlçeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz