amasra gezilecek yerler
amasra gezilecek yerler

Sarp kayalıkların, engin dağlar ile çevrili ve doğal güzelliklerinin tarihi ile bütünleştiği bir şehirdir Amasra. Karadeniz’in hırçın sularının kıyısında yer alan şehir, tarihi ile gelen ziyaretçilerini etkilemektedir.

Doğal güzellikleri ve tarihi ile oldukça önemli yere sahip olan bu şehre gelmeden önce Gezi Rehberi ile ilgili birçok bilgi topladım. İnternette yaptığım araştırmalara göre kendimi bir Amasra Gezilecek Yerler listesi oluşturdum.Daha sonradan bu harika yerleri görmek için yola koyuldum.

Bu güzel yerlerden bahsetmeden önce şehrin tarihinden bahsedecek olursak Lidyalılardan Perslere,Romalılardan Cenevizlilere kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasra’da izlerini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Tarihte bilinen ilk adı Sesamos oldu. Karadeniz kıyısında ticaretin en önemli merkezlerinden olan Amasra’da pek çok medeniyet buraya hükmetmek için elinden gelen her şeyi yapmıştır.

Büyük İskenderden Romalı komutanlara kadar birçok lider buraya sefer düzenledi.Ancak hiç kimse burayı elde edemedi. Osmanlı egemenliği altına girmesi ile Fatih Sultan Mehmet Cenevizliler için geldiği bu topraklara hayran kalmış ve uzun bir süre boyunca şehri tepeden izlemiştir. Şehre zarar vermek istemeyen Fatih Sultan Mehmet Amasra’nın anahtarını bizzat Cenevizliler tarafından almıştır. Tarihte bile birçok liderin hayran olduğu bu şehre bizlerin hayran olmaması elde değil. Tarihin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön planda olan şehre yakından bakalım.

Amasra Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Bartın iline bağlı küçük bir balıkçı kasabası olan Amasra, her mevsim farklı manzaralara büründüğü için yaz kış demenden gidilebilen ve hem tarihi hemde kültürünü görmek için gidilebilecek en güzel seyahat noktalarından biridir. Yarım ada olan Amasra her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Kentin simgesi haline gelmiş yapıların tarihi ve dini binaları Amasra Gezilecek Yerler listemizde ilk durağımızla başlayalım.

Kemerdere Köprüsü

Kentin simgesi haline gelen ve Amasra Gezilecek Yerlerin başında yer alan Kemerdere Köprüsü, turistlerin gözde yapılarından biridir. Tarihi Roma İmparatorluğuna kadar dayanan köprü Amasra tarihi ile değil manzarasıyla da bizleri büyüleyen köprü,Karadeniz kıyılarında ki saklı manzaraları gözler önüne seriyor. Amasra’nın merkezinde yer aldığı için köprüye rahatça ulaşıp harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Tarihte oldukça önemli yere sahip olan bu kentin tarihini öğrenmek için Amasra Müzesine gidilmelidir. 1955 yılında belediye binasının içerisinde küçük bir salonda kurulan müze daha sonrasında 1969 yılında eski bir ilkokul taşınmıştır.Sürekli taşınan müze bakanlık tarafından bir kalıcı çözüm bulunup,Bahriye Mektebini satın olarak müze burada günümüzde konumu ile burada yer almaktadır.

Amasra Kalesi

Kentin en eski yapılarından olan Amasra Kalesi, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Daha sonradan Cenevizlilerin buraya yerleşmesi ile birlikte kale değişikliğe uğramıştır. Osmanlı döneminde ise kale restore edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan kale, kent için oldukça önemli bir yere sahiptir. Amasra Gezilecek Yerlerde manzaraya doyacağınız tek yer olan Amasra Kalesine mutlaka uğramalısınız.

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

İki arkeolojik salonu bulunan müzede Lidyalıların,Perslerin,Romalıları,Bizansın ve Osmanlıdan kalan bir çok eser burada sergilenmektedir. Amasra Gezilecek Yerlere mutlaka bu müzeyi de eklemelisiniz. Çünkü buradan kent hakkında çok fazla şey öğreneceksiniz. Amasra müzesi ve ilçedeki Amasra gezilecek yerler üzerinden en iyi ve doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here