Amsterdam Hakkında Bilgi
Amsterdam Hakkında Bilgi

Amsterdam, Hollanda‘nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Daha önce sitemizde Amsterdam gezilecek yerler ve Amsterdam gece hayatı hakkında çok detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise Amsterdam hakkında bilgi vereceğiz, daha çok genel bilgiler vereceğiz.

Amsterdam Hakkında Bilgi
Amsterdam Hakkında Bilgi

Amsterdam yaklaşık 800.000 nüfusu ile bir Avrupa kıtası şehridir. Amsterdam ismi, şehrin bulunduğu küçük Amstel nehrinden gelmektedir. Ortaçağdan beri Burada bir balıkçı köyü vardır. Onu Kuzey Denizi’nden korumak için bir baraj ya da baraj inşa edildi, yani bildiğimiz Amstel Barajı. Bu Köy büyüdü ve kendine şehir deme hakkı kazandı. Birçok insan bu bölgede ticaretle yaşadı. 17. yüzyılda Amsterdam, Avrupa’nın en zengin Şehriydi.

Şehir merkezinde Kanal adı verilen birçok Kanal vardır. Eskiden kanallardan gemilerle depolara mal taşımak kolaydı. Amsterdam’da Rijksmuseum, Reichsmuseum müzesi bulunmaktadır. Birçok ünlü Resim ile Hollanda’nın ve dünyanın en önemli müzesi olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca, Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere ülkenin diğer birçok önemli binası da burada bulunmaktadır. Amsterdam Hollanda’nın başkenti olmasına rağmen, hükümet Lahey’de bulunmaktadır. Kıyının batısında bir kasabadır.

Amsterdamlıların yaklaşık yarısı Hollandalı değil. Dünyada bu kadar çok ülkeden gelen başka bir şehir yoktur. Ayrıca, birçok Tatilci nedeniyle sokakta ve mağazalarda sık sık İngilizce konuşulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz