Amsterdam gezilecek yerler haritası

Amsterdam Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Amsterdam şehri Hollanda’nın başkentidir. Kent; ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde bulunmaktadır. Ülkenin en önemli şehri hakkında başlıklar altında kısaca bilgilendirme yapmak istiyorum. Şöyle ki;

Tarih: Şehir çevresinde yapılan kazılardan yola çıkarak şehir M.Ö 2600 yıllarında insan yerleşimi olduğu saptanmıştır. Fakat  şehir hayatı olarak tarihi 13. yüzyıla dayanır. Amsterdam şehri ticaret şehri olarak bilinmektedir. Tarih boyunca Avrupa’da önemli bir ticaret kenti olarak her zaman ön plana çıkmıştır. Öte yandan Amsterdam şehri Avrupa’nın en modern ve en hoşgörülü şehri olarak bilinir. Burada yaklaşık 180 farklı millet yaşamaktadır. Birçok özgürlük alanı tanıyan bu şehir görülmeye değerdir.

Coğrafi Bilgiler: Amsterdam şehri Hollanda’nın başkentidir. Kent, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde bulunmaktadır.

Nüfus: Amsterdam şehri 2016 yıllı itibariyle 1.098.684 toplam nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehridir.

İklim: Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Amsterrdam ilinde her mevsim yağış görülür. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 12.8 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1030 mm

Ne zaman Gidilir: Amsterdam’ı ziyaret etmenin en uygun olduğu zaman mayıs ayıdır. Yine Sonbahar ayları da tercih edilebilir. Amsterdam şehrinde her yıl ortalama 300 tane festival düzenlenmektedir. Buraya gelirseniz bu festivallerden birine katılabilirsiniz.

Para Birimi: Hollanda Avrupa birliğine üye bir ülke olduğundan dolayı Para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: Rotterdam  ile ülkemiz arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Resmi Dili: Ülkenin resmi dili olarak kabul edilen Felemenkçe’dir. Fakat bu ülkenin eğitim düzeyi çok yüksek olduğundan dolayı İngilizce ve Almanca konuşan sayısı çoktur.

Vize Durumu:  Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Amsterdam şehrinde gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Şehrin içerinde geçen harika kanallar, Binlerce tarihi köprü, suda yüzen şirin kanal evleri, rengarenk binaları, tarihi sarayları ve ünlü meydanları ile adeta bir cennet kentidir. Şehir yüz ölçümü olarak küçük olduğundan dolayı buradaki yapıları kısa zaman içerisinde gezebilirsiniz. En az 2-3 günlük bir planla bu şehre harika bir gezi yapabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Amsterdam Kanalları

Amsterdam denilince akla şüphesiz ilk gelenlerden biri de şehrin dört bir tarafını saran kanallardır. Kanalları gezerek bitiremezsiniz. Bazen kanal turuna çıkabilir bazen kanal etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Gece farklı gündüz farklı bir atmosfere bürünen bu kanalları mutlaka gezip bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

Nasıl Gidilir:  Tren istasyonun önünde kalkan ve 1-1,5 saat süren kanal turuna katılın.

Adres: Amsterdam’daki kanallar, Amsterdam, Hollanda

Anne Frank’ın Evi

Amsterdam Prinsengracht kanalında bulunan bu ev, 2. dünya savaşı sırasında Nazilerden saklanmak için Anne Frank, ailesi ve dört kişi daha evin 200 metre karelik bir odasında saklanmışlardır. Burada 2,5 yıl saklanan aile daha sonra ihbarla bulunmuştur. Naziler aileyi kamplara göndermiştir. Kamplarda Anne Frank’ın babası dışında hepsi ölmüştür. Daha sonra babası şehre gelip bu evi satın almıştır. 2,5 yıl süre boyunca Anne Frank bu evde günlükler tutmuştur. Günümüzde çok sayıda turistin akın ettiği bu eve sizin de mutlaka uğramanız gerekir. Ev günümüzde müze olarak ziyaretçileri ağırlamaktadır. Evde ünlü yazara ait birçok eser ve şahsi eşya bulunur.

Nasıl Gidilir: 13 ve 14 numaralı tramvay hattına binip Dam, Raadhuisstraat durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 556 7105

Ziyaret Saatleri: Yaz: 10:00-22:00 kış ise 09:00-21:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Giriş ücreti 9€

Dam Meydanı

Amsterdam şehir merkezinde bulunan bu meydan, şehrin en popüler meydanıdır. Bu meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Burada zaman zaman çok güzel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ilk uğramanız gereken yerdir.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17 1, 2, 4, 5, 9, 13, 14, 16, 17, 24, 25 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Dam, 1012 JL Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 14 020

Kraliyet Sarayı

Dam Meydanın başında bulunan bu saray, 1655 yıllında belediye binası olarak inşa edilmiştir. Uzun yıllar belediye binası olarak görev yapan bu saray, 1808 yıllında Kral Louis Bonaparte  tarafında kraliyet sarayına çevrilmiştir. Günümüzde kraliyet sarayın içinde oturmasa dahi çeşitli törenler yapılmaktadır. Şehrin sembollerinden sayılan bu sarayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17 1, 2, 4, 5, 9, 13, 14, 16, 17, 24, 25 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Dam, 1012 HG Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 522 6161

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri kapalı olan saray, Salı-Pazar: 12.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkinler 10 €, Öğrenciler 9 €, 18 yaş altındaki çocuklar ve müze kartı olanlar ücretsizdir.

 

Nieuwe Kerk(Yeni Kilise)

Şehrin en ünlü meydanı olan Dam meydanın üzerinde bulunur. Kraliyet sarayının hemen yanında bulunan kilise, 1408 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzdeki haline 1650 yıllından sonra kavuşmuştur. Günümüzde birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır. 1814 yıllından sonra tüm Hollanda hükümdarlarının taç giyme törenleri burada yapılmaktadır.

Nasıl Gidilir: 1, 2, 4, 5, 9, 13, 16, 17 tramvay hattına binip Dam/RaadHuisstraat durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 626 8168

Madame Tussauds Müzesi

Dam Meydanında bulunan balmumu müzesini mutlaka görmeniz gerekir. Bu müze bilindiği üzere ilk örneği Londra’dadır. Marie Tussaud tarafında yapılan balmumu heykel müzesi daha sonra dünyaya yayılmıştır. Bunlardan biri de Amsterdam’daki Madame Tussauds Müzesi’dir. Burada başta kraliyet ailesi olmak üzere çok sayıda ünlü ismin heykeli burada bulunmaktadır. Buraya giderseniz çok ünlü ismi sanki karşınızda duruyor hissi yaratır. Çok eğlenip bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz. Biliyorsunuz ki bu müze örneği ülkemizden İstanbul ve Eskişehir illerinde bulunur.

Nasıl Gidilir: 4, 9, 16, 24 numaralı tramvay hatlarına binip Bijenkorf / Baraj durağın’da inip buraya ulaşabilirsiniz. Ya da 1, 2, 5, 17 ve 20 tramvay hatlarına binip  Magna Plaza / Baraj durağında inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Dam 20, 1012 NP Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 522 1010

Ziyaret Saatleri: Ziyaret saatleri zaman zaman değişse de 09:00-22:00 saatleri arası açıktır.

Oude Kerk

Kırmızı Fener Mahallesi’nde bulunan bu yapı, şehrin en eski kilisesidir. Aynı zamanda şehrin en büyük kilisesidir. Günümüzdeki yapısı 14. Yüzyılda kalma olduğu söylenilir. Kilisenin mimarisi görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu kiliseyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: 4, 9, 16, 24 numaralı tramvay hatlarına binip Bijenkorf / Baraj durağın’da inip buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 625 8284

Ziyaret Saatleri: Pazartesi -Cumartesi: 11:00-17:00 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri ise 13:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret:  Giriş ücreti 5€’dur.

Red Light District 

Bu bölge hayat kadınların çokça bulunduğu Türkçe ismi ile Kırmızı fenerli sokak olarak bilinir. Burada kırmızı camda duran hayat kadınları vücutlarını pazarlıyorlar adeta.  Buraya çok sayıda turist gelmektedir. Cama bakmak için bile çok sayıda insan görebilirsiniz. Hollanda da genel ev legaldır. Burada birçok kadın bu yasalar çerçevesinde çalışmaktadır. Bu şehre gelipte bu alanı gezmeyen kimseyi tanımıyorum. Hatta bu şehre geldiklerinde ilk uğradıkları yerdir. Hatta bazen buraya tur şeklinde gelen gezginleri görebilirsiniz. Tur başındaki rehber sanki tarihi bir yeri anlatıyormuş gibi içeriyi anlatıyor. Diğerleri de pür dikkat dinliyorlar. Burası Amsterdam ve Avrupa’nın en büyük genelevi olarak bilinir. Ayrıca burada çok sayıda cafe ve restoran bulunur. Bölgenin günün kararması ile birlikte hareketlenir. Sabah saatlerinde sakinleşir.

Nasıl Gidilir: 4, 9, 16 ve 24 numaralı tramvay hatları ile buraya ulaşılabilir.

Rembrandt Evi Müzesi

Dam Meydanın doğunda ve Kırmızı mahallenin hemen arkasında bulunur. 1639-1660 yıllarında burada yaşayan ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın evidir. Yakın tarihte bu evin yanında modern bir ek yapılmıştır. Bu iki birleşmesi ile günümüzde harika bir müze ortaya çıkmıştır. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Ressama ait gündelik eşyaların yanında birçok eseri de sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: 4, 9, 16 ve 24 numaralı tramvay hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 520 0400

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkinler: 13 €, 6 ile 17 yaş arası çocuklar: 4,00 € , 6 yaşın altındaki çocuklar ve müze kartı olanlar: ücretsiz

2.Gün

Begijnhof

Şehrin önemli meydanlarından biri olan Spui Meydanın yakınlarında bulunur. Bu yapı şehrin önemli yapılarını avlusunda toplamıştır. Buraya gelirseniz şehre özgü birçok tarihi yapıyı yakında görme şansına sahip olursunuz.

Nasıl Gidilir: 4, 9, 14, 16, 24 numralı tramvay hattına binip  Spui, Rokin durağında inmelisiniz.

Adres: Begijnhof, Amsterdam, Hollanda

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Girişi Ücretsizdir.

Rembrandtplein

Rembrandtplein, Amsterdam şehrinin en önemli meydanlarından biridir. Bu meydan 19. yüzyılın ortasına kadar tereyağı pazarı kurulup tereyağı satılırdı. Bu yüzden Botermarkt ismini almıştı. 1876 yıllında meydana ünlü Hollandalı ressam olan Rembrandt’ın heykeli dikilmiştir. Bu nedenle Rembrandtplein isimini almıştır. Meydan üzerinde çok sayıda turistik alan bulunur. Eskiden olduğu gibi günümüzde de hareketlidir.

Nasıl Gidilir: 4, 9 ve 14 numaralı tramvay hatları ile Rembrandtplein durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.

Adres: Rembrandtplein, Amsterdam, Hollanda
Amsterdam Çiçek Pazarı(Bloemenmarkt)

Hollanda denilince akla ilk gelen şeylerden biri de Lale çiçeğidir. Buraya gittiğinizde buket buket laleler, lale soğanları, magnetler, klampen ve diğer Hollanda’ya dair hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Bu çiçek pazarı tekneler üzerinde bulunur ve yüzmektedir. Bu haliyle dünyanın yüzen tek pazarı olan Çiçek Pazarı olup burada her mevsim farklı renk ve kokuda çiçek bulmanız mümkündür. Amsterdam şehrine gelirseniz mutlaka ama mutlaka bu pazara uğrayın.

Nasıl Gidilir: 1, 2 ve 5 numaralı tramvay hatları ile Koningsplein durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Heineken Experience

Amsterdam’da bulunan bu yapı şehrin ünlü bira firması olan  Heineken ile ilgili reklam ve sergiler yapan bir müzedir. Bu müzede çok sayıda bira bulunur. Biranın yapılışı gösterilir ve harika tadımlık bira satılır. Buraya mutlaka gitmelisiniz.

Nasıl Gidilir: 16 ve 24 numaralı tramvay hattı ile Stadhouderskade, Ferdinand Bolstraat durağı üzerinde ulaşılabilir.

Adres: Stadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 523 9435

Ziyaret Saatleri: Her gün 11:00-19:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Buraya giriş ücreti 15 Euro’dur.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’ın müzeler alanı olarak bilinen Museumplein bölgesinde bulunur. Bu müze sadece Amsterdam şehri ile kalmayıp dünyanın popüler müzelerinden biridir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Sergilenen eserlerin bir kısmı 19. yüzyıllın sanatçılarına ait diğer kısmı ise Van Gogh’a ait eserlerdir. Müze 1973 yıllında ziyaretçilerine açılmıştır. 4 katlı olan bu müze de asıl eserlerin yoğunlukta olduğu birinci kattır. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: 16, 24 numaralı tramvay hattı kullanarak Museumplein durağı üzerinde ulaşabilirsiniz veya 2-5 numaralı tramvay hattı kullanarak Van Baerstraat durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.

Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda

Telefon: +31 20 570 5200

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Cuma günleri 22:00’ye kadar açık kalmaktadır.

Ücret: Giriş ücreti 14€

Rijksmuseum

Museumplein bölgesinde bulunan ve Museumplein’in gözdesi olan bu müze, Amsterdam Ulusal Müzesidir. Şehrin harika eserlerini bünyesinde barındıran bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Çok sayıda eser sergileyen müze tarih ve sanat kokmaktadır.

Nasıl Gidilir: 2 ve 5 numaralı tramvay hattı ile Rijksmuseum durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.

Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Hollanda

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Giriş ücreti 14€’dur.

Vondelpark

Museumplein bölgesinin yakınında, şehrin tam ortasında bulunan Vondelpark, kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Bu park Avrupa’nın en popüler parklarından biridir. Park 1864 yıllında birkaç hayırsever tarafında kurulmuştur. Daha sonra 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’in adı verilmiştir. Parkın içinde 100’den fazla ağaç türü bulunur. Ağaç dışında birçok bitki türü de bulunur. Buraya yolunuz düşerse ve şehrin kalabalığında sıkılıp biraz nefes almak istiyorsunuz kesinlikle buraya gelmelisiniz.

Nasıl Gidilir: 3 ve 12 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Amsterdam, Hollanda

 I Amsterdam

Museumplein bölgesinde, Rijksmuseum’dan hemen sonraki parkta bulunuyor. Kocaman harflerle yazılan I AMSTERDAM yazılı alana gidip bol bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 3 ve 12 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Amsterdam şehrinde çok sayıda lisanslı taksi çalışmaktadır. Üstlerinde yer alan ışıklı tabeladan boş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Taksilerle birçok yere rahatlıkla ulaşım yapılabilir. Taksimetre açılış ücreti 7.5 Euro, kilometre ücreti ise 2.2 Euro’dur.
Metro Amsterdam’da hızlı ulaşım aracı olan 4 metro hattı bulunur. Bu metro hatları ile daha çok şehir dışına yakın noktalara ulaşmak için kullanılır.
Tramway Amsterdam’da sıkça kullanılan diğer bir ulaşım aracı ise Tramvaylardır. 16 adet tramvay hattı bulunur. Bu hatlarla şehrin birçok yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Bisiklet Amsterdam denilince akla çok şeyi gelir elbet. Ama ulaşım konusunda akla ilk olarak Bisiklet gelmektedir. Burada zaman zaman Başbakan veya bakanların bile şehir içinde bisiklet kullandığına şahit olabilirsiniz. Şehir merkezinde 600.000’den fazla bisiklet bulunur. Burada bisiklet yolları bulunur. Rahatlıkla bisiklet kiralayıp kullanabilirsiniz. Hem güvenilir hemde zevkli olan bisiklet kullanımı şehirde çok yaygındır. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Genel olarak Bisiklet günlük kiralama bedeli 12 Euro, haftalık kiralama bedeli ise 50 Euro civarındadır.
Minibüs, Otobüs Şehirde  GVB tarafında işletilen zengin bir otobüs ağı bulunur. Burada özellikle tramvayın ulaşmadığı noktalara gitmek için kullanılır. Otobüslerle şehrin her tarafına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Amsterdam şehir merkezine 15 km uzaklıkta Amsterdam Schiphol Havalimanı bulunur. Bu havalimanı Hollanda’nın en büyük, Avrupa’nın ise 4. büyük havalimanıdır. Buraya ülkemizden direk seferler bulunmaktadır. 3,5 saat yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta Hollanda kentleri olmak üzere birçok şehir ve ülkeden buraya otobüs seferleri bulunmaktadır. Otobüsler konforlu olup hizmet sınırsızdır.
Tren Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Amsterdam da Tren ulaşımı oldukça yoğundur. Başta Hollanda şehirleri olmak üzere yakın şehir ve ülkelerden buraya trenle ulaşılabilir. Hatta  Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı yazımızı burada okuyabilirsiniz. 
Gemi Amsterdam şehri liman bir şehir olduğunu söylemiştik. Şehrin içinde birçok kanal geçtiğini biliyoruz. Bu nedenle burada bot ve tekne turları ile şehir içini gezebildiğimiz gibi sınırı olan şehirlere vapur seferi de yapılabilir.
Araba Şahsi ve kiralık araçla başta Hollanda şehirleri olmak üzere birçok şehir veya ülkeden gezerek buraya ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Amsterdam şehri alışveriş konusunda birçok seçenek bulunmaktadır. Burada kendinize ve sevdiklerinize birçok hediye satın alabilirsiniz. Özellikle alışveriş yapılan caddeler trafiğe kapalı olduğu için gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz. Kalverstraat Caddesi, Leidsestraat Caddesi, C. Hooftstraat Caddesi, Cornelis Schuytstraat Caddesi ve UtrechtsestraatCaddesi alışveriş için uygun caddelerdir. Burada alışveriş yapmak gayet eğleneceli olmaktadır. Bu caddeler üzerinde   çok sayıda alışveriş merkezi, Mağaza ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur.  Şimdi ben burada ne satın alırım derseniz siz değerli okurlarımız için burada ne satın satın alır sorusuna cevap bulduk. İşte Amsterdam’da satın alınacak hediyelik eşyalar:

 • Lale
 • Peynir
 • Tahta ayakkabılar
 • Takvimler
 • Ajax Futbol Takımı’na ait eşyalar
 • Porselen ürünleri

Yeme İçme

Amsterdam mutfağı genelde et ve sebze yemeklerin birleşiminde oluşmaktadır. Tabi burada deniz ürünlerini unutmamak lazım. Çünkü liman şehri olan Amsterdam’da çok sayıda deniz ürünü tüketilir. Amsterdam şehrinde çok sayıda farklı kültürlerin yaşadığını söyledik. Peki çok sayıda kültür varsa bu kültürler mutfağa yansımamış mı dediğinizi duyar gibiyim. Evet kesinlikle haklısınız. Şehirde Hindistan mutfağından tutun Ortadoğu mutfağına kadar birçok restoran bulunur. Burada yemek konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Özellikle şehir merkezinde veya kanal bölgesinde bulunan restoranlarda leziz yemekleri tadabilirsiniz. Peki ben buraya geldim. Şehirde ne yiyebilirim diyorsanız işte Amsterdam şehrinde yenilecek yemek ve içecekler:

 • Peynir
 • Stroopwafel
 • Sokak yemekleri
 • Bira

Tüm lezzetleri denemek için en uygun adres Skek olacaktır. Skek Geleneksel Hollanda tüm en güncel  yemeklerin  toplandığı restorandır. Buraya gelip harika yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Nerede Kalınır

Amsterdam şehrinde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Yani Amsterdam’a geldiyseniz en az bir gece konaklamanız gerekecektir. Amsterdam şehrinde konaklama seçenekleri çok fazladır. Burada çok sayıda otel, Butik otel, hostel ve günübirlik evler bulunur.

Amsterdam Otelleri

Amsterdam otelleri küçük fakat temiz ve bakımlıdır. Otel fiyatları ise sezon içine denk gelirseniz çok pahalıya mal olur. Sezon dışında fiyatlar daha uygun olmaktadır. Otel dışında butik otel ve hosteller bulunur. Burada konaklayabilirsiniz. Şehirde konaklama yönünde sıkıntı çekmezsiniz. Fakat önceden rezervasyon yapmanız gerekir. Amsterdam otelleri yaklaşık 100-500 tl arasında değişir.

Öneriler

Amsterdam’a gelirseniz konaklama olarak şehir merkezini tercih etmelisiniz. Burada her yere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dam Meydanı, Merkez Tren İstasyonu, Rembrandtplein, Spui, Jordaan ve Museumplein bölgelerini gece konaklamak için tercih edilebilir.

Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Amsterdam gece hayatı oldukça parlak ve renkli geçmektedir. Özellikle şehir merkezinde bulunan  Dam Meydanı ve dillere dolanan Kırmızı fenerli sokakta çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Burada bulunan yasal genel evleri ve renkli gece hayatı sayesinde birçok turist gece hayatı için bu şehri tercih etmektedir. Amsterdam gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. <<Amsterdam Gece Hayatı

Turlar

Amsterdam şehrinde çok sayıda tur firması bulunur. Şehi içinde veya şehir dışındaki bölgelere tur firmalarına katılıp gezinize renk katabilirsiniz. Amsterdam şehrindeki tur fiyatları pahalıdır. Amsterdam kenti liman şehri olduğundan dolayı burada çok sayıda bot ve tekne turu yapılır. Yine şehir dışındaki bölgelere otobüs turu yapılır. Şehirde bulunan tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Bu ücreti tabloya yansıttık. İşte o tablo

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 20 Euro 18 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

15 Euro 14 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon

Sadece ACİL durumlar için: +31 (0) 6 87242060

E-posta: consulate.amsterdam@mfa.gov.tr
Başkonsolosluk Posta adresi
Museumplein 17 1071 DJ Amsterdam

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Şehir alanın çoğu yerinde sigara içilmiyor. Dikkat etmelisiniz.
 2. Şehirde çok sayıda Türk bulunur. Ya da İngilizce biliyorsanız rahatlıkla istediğiniz şeyi sorabilirsiniz. Siz yine de yanınıza bir harita ve Flemenkçe sözlük almanız.
 3. Şehirde birçok siyasetçi ve ünlü yolda bisiklet sürerken rastlayabilirsiniz. Şaşırmayın.
 4. Amsterdam şehri özgürlükler şehri olduğunu unutmayın burada keyfinizi yaşayın.
 5. Amsterdam şehri genelde güvenlikli bir yer olsa da siz dikkat edin.
 6. Şehirde kullandığınız toplu taşıma araçları için sürekli biletinizi yanınızda bulundurun.
 7. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin.
 8. Şehirde bulunan kanal turuna mutlaka sevdiklerinizle çıkın.
 9. Amsterdam şehri gündüz başka gece başka güzel olmaktadır. Zaten 2-3 günlüğüne gelmişsiniz çok yatmayın derim.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Amsterdam Gezilecek Yerler
 2. Amsterdam Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Amsterdam Gece Hayatı
 4. Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları
 5. Hollanda’da Gezilecek 10 Yer
 6. Hollanda Nerede?
 7. Hollanda’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
 8. Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 9. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here