Andorra la Vella Hakkında Bilgi
Andorra la Vella Hakkında Bilgi

Andorra la Vella, Avrupa kıtasının en küçük ülkelerinden birisi olan Andorra ülkesinin başkentidir. Ülkenin güneybatısında, Pireneler Dağlarında yer almaktadır. Toplamda yaklaşık olarak 22.000 civarında nüfusa sahiptir. Bu da tüm ülkenin nüfusunun üçte biri. Dağlarından iki adet Akarsu gelmektedir. Onlarda şehirde birleşmektedir.

Şehrin ne zaman kurulduğunu kimse bilmiyor. Belki de 2000 yıl önceydi. La Vella, Almanca ‘da “Yaşlı kadın” anlamına gelir. Orta Çağ’da Andorra la Vella, bölgenin bir tür başkenti oldu. Eski Kent’te o döneme ait birkaç bina ve sokak bulunmaktadır. 1993 yılından bu yana Devletin kendi Anayasası var, bu da Andorra La Vella’yı Başkent yaptı.

Andorra la Vella, ülkenin ekonomisinin ve hizmetlerinin merkezidir. Burada da çok sayıda endüstri var. Ancak şehrin en çok kazandığı şey, çoğu turist olan çok sayıda ki ziyaretçidir. Genellikle otobüsle gelirler, çünkü demiryolu veya havaalanı yoktur.

Andorra La Vella’da görülecek çok şey var. En önemlisi Casa De La Vall, yani Almanca’ da “Vadinin Evi”. Ev 1580 yılında inşa edilmiştir. Kulesi bir konut ve savunma olarak kullanılmıştır. 9. ve 11. yüzyıllardan kalma bir kilise, Margineda Köprüsü ve Sant Vicen Kalesi de dahil olmak üzere birçok kilise vardır.

Andorra la Vella Hakkında Bilgi
Andorra la Vella Hakkında Bilgi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here