Ankara Hakkında Bilgi
Ankara Hakkında Bilgi

Ankara, İç Anadolu Bölgesinde yer almakta olup Türkiye’nin başkentidir. Beş milyondan fazla nüfusu var ve bu da Berlin ve Hamburg gibi pek çok şehirden daha fazladır. Ancak bu rakam sadece Ankara’nın orijinal kentini değil, aynı zamanda yakın çevrede bulunan 15 şehri de etkilemektedir. Türkiye’nin merkezi konumundadır.

Ankara, Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte Türkiye’nin tam ortasında yer almaktadır. Yazın çok sıcaktır. Ancak kışın sıcaklıklar sıfır derece civarındadır. Genel olarak, çok az yağmur yağar, yaz aylarında neredeyse hiç yağmur yağmaz.

Ankara Hakkında Bilgi
Ankara Hakkında Bilgi

Ankara’da Parlamento ve hükümetin merkezi bulunmaktadır. İstanbul ve İzmir ile birlikte Ankara aynı zamanda ekonomi için en önemli şehirlerden biridir. Uzay ve silahlar için değil, aynı zamanda Traktörler ve inşaat makineleri için de önemli fabrikalar vardır. Birçok gıda da burada işlenmektedir.

Ankara aynı zamanda bir ulaşım merkezidir: çeşitli hava alanları, otoyollar ve demiryolları. Ayrıca İstanbul’a ve Konya’ya bir yüksek hızlı hat vardır. Başka yollar da planlanmaktadır.

Eski şehrin ortasında, üzerinde bir kale bulunan yüksek bir kaya var. Etrafı küçük Sokaklarla çevrili. Güneyde modern yeni bir şehir ve arabalar ve alışveriş için geniş sokaklar var.

Eski Romalılardan veya daha sonra orada bulunan tüm kültürlerden gelen birçok eski bina veya duvar vardır. Büyük bir anıta Devlet kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yatmaktadır. Şehrin simgesi ise Kocatepe Camii’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here