Ankara

Ankara Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 70 Yer! | Nereler Gezilir, Nereye Gidilir! Ankara 5.346.518 toplam nüfusu ile İç Anadolu bölgemizin en kalabalık şehri ve aynı zamanda ülkemizin de en kalabalık 2. büyük şehridir. Türkiye Cumhuriyetin kalbi yani başkentidir. Atamızın bize yadigarıdır.  

Ankara’da Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 24 ilçe bulunur. İlimiz tarihi yapıları, Doğal güzellikleri ve siyasi kimliği ile ön plana çıkmaktadır. ilimizde gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu 10 yeri gezin. Ayrıca Ankara Gezi Rehberi yazımızı da okumak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Anıtkabir

Ankara ilimizin Merkezi ilçesi olan Çankaya’da bulunur. Burada Türkiye cumhuriyetin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır. Buraya yıl içerinde yerli ve yabancı birçok turist ziyaret etmektedir. Yolunuz Ankara’ya düştüğünde gideceğiniz ilk yer burası olmalıdır.

Anıtkabir
Anıtkabir

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ülkemizin Başkenti Ankara ilimizin Ulus İlçesinde bulunur. Burada bulunan Tarihi Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da bulunur. Burası için bir araştırmacı şöyle tanıtmaktadır. Burası Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin gördüğü bir yerdir. Siz niye görmeye gitmiyorsunuz. Mutlaka gitmelisiniz.

Ankara Kocatepe Camii 

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde bulunur. 1967 yıllında inşaatına başlanıp 1987 yıllında hizmete giren bu cami kesinlikle görülmeye değer bir camidir.

Estergon Kalesi

Keçiören ilçe sınırlarında yer almaktadır. Keçiören ilçesinin hemen girişinde yer alan Estergon Kalesi bembeyaz rengi ve yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Estergon Kalesinin içinde Türk geçmişini ve kültürünü yansıtan bir müze yer almaktadır. Kalenin giriş katında alışveriş yapılan dükkanlar ve küçük bir havuz yer almaktadır. Kalenin birinci katında Türk kültürünü yansıtan Etnograf Müzesi bulunmaktadır. Kalenin ikinci katında ise düğün salonu olarak da kullanılan büyük bir restoran bulunmaktadır. Kalenin seyir terasında Keçiören manzarasını izleyebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara ilimizde bulunan tek sanayi müzesidir. Bu yönü ile önemli bir yere sahiptir. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara kalesinin girişinde bulunan müzede birçok gerçeği aratmayacak araç bulunmaktadır. Burayaı ziyaret etmeden dönmeyin.

Dikmen Vadisi

Ankara ilimizin Çankaya ilçesinde bulunur. Buraya Kızılay Meydanında kalkan otobüslerle rahatlıkla ulaşılabilir. Bu vadi manzarası ile insanları hayrete bırakmaktadır. gidenlerin gelmek istemediği bir yerdir. harika fotoğraf kareleriyle burayı ölümsüzleştirebilirsiniz. Buraya gittiğinizde Fotoğraf çekmeye gelen  birçok gelin damat görebilirsiniz. Buraya mutlaka ama mutlaka gelmelisiniz. Güneşin batışı ile birlikte ışıklandırma sistemi ile yeni bir cennet köşesi ortaya çıkmaktadır.

Atakule

Çankaya ilçesinde bulunan Atakule Botanik Parkı üstünde yer almaktadır. Atakule; Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerdendir. Alışveriş merkezi olan Atakule üzerinde bulunan döner restoranlı kulesi ile dikkat çekmektedir. Atakule Ankara manzarası ile harika bir görünüm oluşturmaktadır. Atakule 1989 yılında inşaatı tamamlanmış ve açılışı döneminin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Önemli bir turizm mekanı olan Atakule’yi ziyaret edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Kuğulu Park

Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesinde yer almaktadır. Ankara’nın en sevilen parkı olan Kuğulu Park içinde yer alan havuzda kuğu, kaz ve ördekler bulunmaktadır. Kuğulu Park adını kurulduğu zamanlarda Viyana tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan almaktadır. Kuğulu Park içinde havuz dışında, çocuk oyun alanı ve kafeterya bulunmaktadır. Çok sayıda ağaç türleri bulunan yeşil tabiata sahip parkın girişinde 2006 yılında yapılan Tunalı Hilminin heykeli yer almaktadır. Harika doğası ile dikkat çeken parkta yaklaşık 24 kuş türü bulunmaktadır. Kuş sesleri arasında Kuğulu Parkta keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Keçiören – Teleferik Keyfi

Ankara ilimizin Keçiören ilçesinde bulunur. Bu teleferikte toplam 16 gondol var ve her bir gondol da 8 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Keçiören Teleferik’te Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu olmak üzere 2 istasyonu olan teleferik, 1653 metre istasyon arası bulunmaktadır ve toplam 3303 metrelik kullanım alanıyla ülkemizdeki en büyük şehir içi teleferiği olma özelliğine sahipti. Teleferik yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürüyor. Burada Ankara’nın manzarasına doyamayacaksınız. Bütün başkent ayaklarınızın altında kalmaktadır. Bu keyfi mutlaka yaşamalısınız.

Harikalar Diyarı

Sincan ilçesinde yer alan Harikalar Diyarı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir park olarak hizmete açılmıştır. Avrupa’nın en büyük kentsel parklarından biri olan Harikalar Diyarı Sincan ilçesinin turizm açısından gelişmesini sağlamıştır. Harikalar Diyarı Parkında; spor alanları, piknik alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar, nikah salonu ve masal adası gibi rekreasyon alanları bulunmaktadır. Sincan ilçesinde bulunan masal gibi bir yer olan Harikalar Diyarını ziyaret edebilir ve burada sevdikleriniz ile eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Ankara Gençlik Parkı

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan Gençlik Parkı konum olarak birçok müze ve turistik yere yakındır. Gençlik Parkı içinde lunapark, kafeler, Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, belediye kabul salonu, kapalı otopark, çay bahçesi, büfeler, su gösterilerin yapıldığı oldukça büyük bir havuz ve restoranlar bulunmaktadır. 1943 yılından beri hizmet veren Gençlik Parkında güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Hacı Bayram Camii

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan Hacı Bayram Camii Bayramiye tarikatının kurucusu olarak bilinen Hacı Bayram Veli’nin türbesini hemen yanında yer almaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ankara’nın en eski yapılarından biri olan Ankara Kalesinin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen bir arazi üzerine Atatürk’ün isteği ile orman çiftliğine dönüştürülüyor.

Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi

Ankara ili, Yenimahalle ilçe sınırında bulunan Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi 10 Kasım 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara’nın ilk Müze ve Kültür Müdürü Galip Bey tarafından 1921 yılında Akkale olarak isimlendirilen kalenin burcunda kurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Başkent Ankara’da yer alan Eski Meclis Binası 1920 yılında açılmıştır. Birinci meclis olarak inşa edilen eski meclis binası günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Gordion Müzesi

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alan Gordion Müzesi Frigyalılara başkentlik yapmış olan Gordion Antik Kenti içinde bulunmaktadır. Gordion Müzesi 1963 yılında bugün Yassıhöyük olarak tanınan küçük bir köyün yanında kurulmuştur.

Hamamönü

Hamamönü Ankara’nın en bilindik ve en renkli semtlerinden biridir. Hamamönü şehrin içinde gizlenmiş bir Osmanlı semti gibidir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan bir cezaevidir. 1925 yılında kurulan bu cezaevi 2006 yılında Sincan Cezaevi’ne aktarılarak kapatılmıştır. 2011 yılında ise Altındağ belediyesi tarafında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür.

Tuz Gölü

Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından 2. Büyük gölü olan Tuz Gölü Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40 karşılamaktadır. Zamanla suları çekilip küçülen Tuz Gölü beyaz bir görünüm oluşturmaktadır. Muhteşem görüntüye sahip Tuz Gölünde harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

ANKAmall Alışveriş Merkezi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yer alan ANKAmall Alışveriş Merkezi Ankara’nın gözde alışveriş merkezlerinden biridir. 2006 yılından beri hizmet veren ANKAmall Alışveriş merkezinde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Ankara Etnografya Müzesi, 18.07.1930 tarihinde ziyarete açılan Cumhuriyet döneminde yapılan ilk devlet müzesidir.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde Ankara Kalesi’nin giriş kapısının karşısında bulunan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi sanatsever Yüksel Erimtan’ın yıllar boyunca topladığı eserleri bir koleksiyonu haline getirilmesi ile oluşmuştur.

Eymir Gölü

Ankara il sınırları içinde ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) topraklarında yer alan Eymir Gölü kendine özgü faunası ve florasıyla görülmesi gereken güzelliklerdendir.

Aqua Vega Akvaryum

Aqua Vega akvaryum Ankara’nın Mamak ilçesinde Doğukent Bulvarı üzerinde yer alan Nata Vega Outlet içerisinde bir yer almaktadır. Aqua Vega akvaryum Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise ikinci en büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahiptir. 5000 metrekarelik alan üzerine kurulan Aqua Vega akvaryum 21 bölümden oluşmaktadır.

Ankara 75.Yıl Hipodromu

Ankara ili, Yeni Mahalle ilçe sınırında bulunan Ankara 75.Yıl Hipodromu, 1998 yıllında hizmete girmiştir.

Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara’nın Çankaya semtinde yer alan Tabiat Tarihi Müzesi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 1935 yılında kurulan MTA bünyesinde 1968 yılında hizmete açılmıştır.

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı Ankara’da Çankaya köşkünün hemen altında İran ve Atatürk Bulvarı arasında yer almaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde Namazgah tepesinde yer alan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Ankara’nın en güzel ve en özel müzelerinden biridir. Ankara Devlet Resim Ve Heykel Müzesinin bulunduğum tarihi bina 1927 yılında Türk Ocakları merkez binası olarak inşa edilmiş ve 1980 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

PTT Pul Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan PTT Pul Müzesinin bulunduğu tarihi bina Türk halkının İnşaat yatırımlarını destekleme ve gerekliliği kredileri sağlayabilmek için Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları doğrultusunda 3 Haziran 1926 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü bankası olan Emlak ve Eytam Bankası olarak kurulmuştur.

Arslanhane Camii

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Arslanhane Camii 13. yüzyılın başında Selçuklu döneminde inşa edilmiş Ankara’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, Kybele ve Men Kutsal alanının üzerine yapılmıştır. Birçok medeniyet ve topluluğa hizmet eden tapınak, ilk olarak 1555 yılında Hollandalı Busbecque tarafında keşfedilmiştir. 1930 yıllında yapılan kazılar sonucunda birçok kalıntıya rastlanmıştır. Burada bulunan tarihi kalıntılar Ankara Medeniyet Müzesinde sergilenmektedir. Açık hava müzesini andıran bu tapınağı mutlaka ziyaret edin derim.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara ili, Etimesgut ilçe sınırında bulunan Hava Kuvvetleri Müzesi, 18 Eylül 1998 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı, ilk kadın Türk pilotu olan Sabiha Gökçen’in katılımıyla ziyarete açılmıştır.

Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi, 19 Mayıs 2002 tarihinde ziyarete açılmıştır. Burası,THK ve Türk Sivil Havacılık çalışmalarına ilişkin belge, fotoğraf ve maketlerin sergilendiği bir müzedir. Paraşüt kulesi, R22 Beta Helikopteri, THK 11 Uçağı, Bellanca T7 GCBC uçağı ve THK 15 uçağı gibi önemli uçuş araçları maket şeklinde sergilenmektedir. Bunun dışında 747 farklı eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi 2015 yılından beri hizmet vermektedir. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi modern iç tasarımı ve sıra dışı koleksiyonu ile dikkat çekmektedir.

Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

Bu müze İstiklal Marşımızın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy adını almıştır. Bu müze istiklal marşını kabulü ve yıl dönümü olan 12 mart 2011 yılında hizmette açılmıştır. Bu tarih aynı zamanda istiklal marşının 90. Yıllıdır.

Pembe Köşk

Sizinle bugün İzmit’in merkez ilçesi Hacı Hasan da bulunan pembe köşkü size tanıtacağım. 20. yy başlarında yapılan bu köşk cumhuriyetin en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir.

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Cumhuriyet Müzesi, 30 Ekim 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Ankara Maltepe Camii

Ankara’nın Maltepe semtinde yer alan Maltepe Camii 1950 yılında halkın katılımı ile Hasan Budak başkanlığında toplanan yardımlar sonucunda inşa edilmiştir.

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Ankara ilinin Ulus Meydanından Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer alan Roma Hamamı, 3. Yüzyılda Septimius Severus`un oğlu Roma imparatoru Caracalla tarafından 212 ile 217 yılları arasında Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmıştır. Roma Hamamı Açık Hava Müzesi’nde sütunlu yol, hamam binası ve birçok tarihi kalıntı görebilirsiniz.

Ankara Harikalar Diyarı

Ankara ilinde yer alan Ankara Harikalar Diyarı ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük parkı olma özelliğine sahiptir. Ankara Harikalar Diyarında Harikalar Diyarı adlı kitabın kahramanları olmak üzere birçok masal kahramanı, yapay gölet, büyük yeşillik alan, go-kart pisti, Nejat Uygur tiyatrosu, kaykay pisti, mini golf sahası, basketbol ve futbol sahaları bulunmaktadır.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yer alan ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi 2003 yılında ODTÜ bünyesinde açılmıştır. Müzede 4 ana alanda sergilenmiş koleksiyonlar bulunmaktadır.

Ankara Pirinç Han

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Pirinç Han, 18. yüzyılda şehre gelen tüccar ve yolcuların soygunculardan korunması ve geceleri konaklayabilmeleri için inşa edilen 3 katlı bir yapıdır.

Ankara Devlet Demiryolları Müzesi

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi, 1990 yıllında TCDD tarafından restore edilerek hizmete açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi,7 Mayıs 2007 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Mogan Gölü

Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü; Eymir Gölü ile bağlantısı olan bir göldür.

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi

Ankara ili, Yenimahalle ilçe sınırında bulunan Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi, 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle hizmette açılmıştır.

Oyuncak Müzesi

Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi 20 Nisan 1990 yılında Ankara Üniversitesi bünyesinde hizmete açılmıştır.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara ilinde yer alan Elmadağ Kayak Merkezi kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığı 60 santimetreye kadar ulaşan karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir.

Hacı Mustafa Camii

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Hamamönü semtinde yer alan Hacı Musa Camii kitabesine göre 1421 yılında Şerafettin Zade Hacı Musa tarafından inşa edilmiştir.

Ankara Abidinpaşa Merkez Camii

Ankara ili, Mamak ilçe sınırında bulunan Abidinpaşa Merkez Cami, 1984 yıllında Diyanet tarafında inşa edilmiştir.

Tacettin Sultan Camii

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Hamamönü semtinde yer alan Taceddin Sultan Camii ve Türbesi ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman zamanında Celveti tarikatı için tekke olarak yapılmıştır.

Sincan Evcil Hayvanat Bahçesi

Ankara ilinde Harikalar Diyarının hemen karşısında yer alan Sincan Evcil Hayvanlar Parkında ördek, kuğu, kaz, tavus kuşu, sülün, Ankara keçisi, geyik, lama, midilli atı, keçi gibi 16 türde toplam 387 adet evcil hayvan bulunmaktadır.

Jandarma Müzesi

Ankara ilinin Beytepe semtinde yer alan Jandarma Müzesi jandarmanın şanlı tarihini ve bugününü her yönüyle tanıtmak ve korumak amacıyla kurulmuş gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Meteoroloji Müzesi

Ankara’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü içerisinde yer alan Meteoroloji Müzesi meteoroloji dalında ülkemizdeki gelişmeleri göstermek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla açılmıştır.

Altın Köşk Müzesi

Ankara ili, Çankaya ilçe sınırında bulunan Altın Köşk Müzesi, 1996 yılında Amerika’da yaşayan ve orada “Müthiş Türk” olarak bilinen Ali Rıza Bozkurt tarafından inşa edildi.

Ahi Elvan Camii

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Samanpazarı Ahi Arap Mahallesinde yer alan Ahi Elvan Camii ilk olarak 14. yüzyılın sonundan Ahi Elvan Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Ahi Elvan Camii üzerinde yer alan kitabeye göre cami; 1413 yılında Elvan Mehmet Bey tarafından yenilenmiştir.

Ziraat Bankası Müzesi

Ankara’nın Ulus semtinde bulunan tarihi genel müdürlük binasının şeref salonunda yer alan Ziraat Bankası Müzesi Türkiye’de açılan ilk bankacılık müzesi olma özelliğine sahiptir.

Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi

Ankara ilimiz Polatlı ilçesinde bulunan ve kahramanlıklarıyla tarih yazmış şehitlik ve müzesini sizin için bilgi topladık. Dilimiz döndükçe bunu anlatmaya çalışacağız. Her ne kadar kelimeler yetersiz kalsa da bunu deneyeceğiz.

Şefik Bursalı Müze Evi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Şefik Bursalı Müze Evi; Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Resim ve Heykel Müzesi bünyesinde açılmıştır.

TRT Müzesi

Ankara ilinde yer alan TRT Müzesi 1994 yılında Kültür Bakanlığı tarafından açılmıştır.

Azize Tereza Kilisesi

Ankara’nın Ulus semtinde Kardeşler sokakta yer alan Azize Tereza Latin Katolik kilisesi ilk olarak 1928 yılında küçük bir şapel olarak inşa edilmiştir.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Ankara ilimizin Beypazarı ilçesinde bulunan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi hakkında gözlemlerimizi aktaracağız.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ankara il sınırları içinde yer alan Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ormanlar ile kaplı doğal güzelliğe sahip mesire yeridir.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara ili, Kızılcahamam ilçe sınırında bulunan Kızılcahamam Kaplıcaları, gezilip görülmeye değer bir şifa kaynağıdır.

Çubuk Barajı

Ankara ili, Çubuk ilçe sınırında bulunan Çubuk Barajı, Gezilip görülmeye değer harika bir yerdir.

Sarıyar Barajı

Bu baraj Ankara merkezine 165 km uzakta olup Nallıhan yolu üzerindedir. Sakarya nehri üzerinde inşa edilmiştir. Kurulmasının amacı hidroelektrik enerji elde etmek. Bu baraj 1951-1956 yılları arasında inşası sürmüştür.

Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Ankara ili, Çubuk ilçe sınırında bulunan Karagöl Tabiat Parkı, 2011 yıllında Tabiat Parkı statüsü almış olup yeşil çevresi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Estergon Kalesi

Ankara ilinin Keçiören ilçesinde yer alan Estergon Kalesi Türk tarihi için büyük bir öneme sahip olan ve Tuna nehri kıyısında bulunan tarihi Estergon Kalesinden adını almıştır.

Ankara Ayaş Evleri

Ankara ilimize uğrayınca gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de Türk tipik Ayaş Evleridir. Bu evler ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Duatepe Anıtı

Ankara ilimize gezi düşünüyorsanız muhakkak not defterinize alacağınız yerlerden biri de bu anıttır. Bu anıt Ankara ilimizin Polatlı ilçesinde bulunur. Bizde bu anıt ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Göz at ;

 1. Ankara Gezilecek Yerler
 2. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 3. Ankara Gece Hayatı
 4. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 5. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 6. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 8. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 9. Ankara Etnografya Müzesi
 10. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 11. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 12. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 13. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 14. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 15. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 16. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 17. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 18. Ankara Pirinç Han
 19. Ankara Maltepe Camii
 20. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 21. Ankara Gençlik Parkı
 22. Ankara Kalesi
 23. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 24. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 25. Kalecik Ankara
 26. Gölbaşı Ankara
 27. Ankara Ayaş Evleri
 28. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 29. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here