Ankara

Ankara 5.346.518 toplam nüfusu ile İç Anadolu bölgemizin en kalabalık şehri ve aynı zamanda ülkemizin de en kalabalık 2. büyük şehridir. Türkiye Cumhuriyetin kalbi yani başkentidir. Atamızın bize yadigarıdır.  

Ankara’da Gezilecek Yerler

İlimize bağlı 24 ilçe bulunur. İlimiz tarihi yapıları, Doğal güzellikleri ve siyasi kimliği ile ön plana çıkmaktadır. ilimizde gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu 10 yeri gezin. Ayrıca Ankara Gezi Rehberi yazımızı da okumak için Buraya tıklayabilirsiniz.

1. Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara ilimizin Merkezi ilçesi olan Çankaya’da bulunur. Burada Türkiye cumhuriyetin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Anıttepe’de bulunan anıt mezarıdır. Buraya yıl içerinde yerli ve yabancı birçok turist ziyaret etmektedir. Yolunuz Ankara’ya düştüğünde gideceğiniz ilk yer burası olmalıdır.

Göz at ;

 1. Ankara Gezilecek Yerler
 2. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 3. Ankara Gece Hayatı
 4. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 5. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 6. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 8. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 9. Ankara Etnografya Müzesi
 10. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 11. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 12. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 13. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 14. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 15. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 16. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 17. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 18. Ankara Pirinç Han
 19. Ankara Maltepe Camii
 20. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 21. Ankara Gençlik Parkı
 22. Ankara Kalesi
 23. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 24. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 25. Kalecik Ankara
 26. Gölbaşı Ankara
 27. Ankara Ayaş Evleri
 28. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 29. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

2.Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ülkemizin Başkenti Ankara ilimizin Ulus İlçesinde bulunur. Burada bulunan Tarihi Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da bulunur. Burası için bir araştırmacı şöyle tanıtmaktadır. Burası Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin gördüğü bir yerdir. Siz niye görmeye gitmiyorsunuz. Mutlaka gitmelisiniz.

3.Ankara Kocatepe Camii 

Ankara Kocatepe Camii

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kocatepe semtinde bulunur. 1967 yıllında inşaatına başlanıp 1987 yıllında hizmete giren bu cami kesinlikle görülmeye değer bir camidir.

4.Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Keçiören ilçe sınırlarında yer almaktadır. Keçiören ilçesinin hemen girişinde yer alan Estergon Kalesi bembeyaz rengi ve yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Estergon Kalesinin içinde Türk geçmişini ve kültürünü yansıtan bir müze yer almaktadır. Kalenin giriş katında alışveriş yapılan dükkanlar ve küçük bir havuz yer almaktadır. Kalenin birinci katında Türk kültürünü yansıtan Etnograf Müzesi bulunmaktadır. Kalenin ikinci katında ise düğün salonu olarak da kullanılan büyük bir restoran bulunmaktadır. Kalenin seyir terasında Keçiören manzarasını izleyebilirsiniz.

5.Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara ilimizde bulunan tek sanayi müzesidir. Bu yönü ile önemli bir yere sahiptir. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara kalesinin girişinde bulunan müzede birçok gerçeği aratmayacak araç bulunmaktadır. Burayaı ziyaret etmeden dönmeyin.

6.Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi

Ankara ilimizin Çankaya ilçesinde bulunur. Buraya Kızılay Meydanında kalkan otobüslerle rahatlıkla ulaşılabilir. Bu vadi manzarası ile insanları hayrete bırakmaktadır. gidenlerin gelmek istemediği bir yerdir. harika fotoğraf kareleriyle burayı ölümsüzleştirebilirsiniz. Buraya gittiğinizde Fotoğraf çekmeye gelen  birçok gelin damat görebilirsiniz. Buraya mutlaka ama mutlaka gelmelisiniz. Güneşin batışı ile birlikte ışıklandırma sistemi ile yeni bir cennet köşesi ortaya çıkmaktadır.

7. Atakule

Atakule

Çankaya ilçesinde bulunan Atakule Botanik Parkı üstünde yer almaktadır. Atakule; Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerdendir. Alışveriş merkezi olan Atakule üzerinde bulunan döner restoranlı kulesi ile dikkat çekmektedir. Atakule Ankara manzarası ile harika bir görünüm oluşturmaktadır. Atakule 1989 yılında inşaatı tamamlanmış ve açılışı döneminin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Önemli bir turizm mekanı olan Atakule’yi ziyaret edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

8. Kuğulu Park

Ankara Kuğulu Park

Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesinde yer almaktadır. Ankara’nın en sevilen parkı olan Kuğulu Park içinde yer alan havuzda kuğu, kaz ve ördekler bulunmaktadır. Kuğulu Park adını kurulduğu zamanlarda Viyana tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan almaktadır. Kuğulu Park içinde havuz dışında, çocuk oyun alanı ve kafeterya bulunmaktadır. Çok sayıda ağaç türleri bulunan yeşil tabiata sahip parkın girişinde 2006 yılında yapılan Tunalı Hilmi’nin heykeli yer almaktadır. Harika doğası ile dikkat çeken parkta yaklaşık 24 kuş türü bulunmaktadır. Kuş sesleri arasında Kuğulu Parkta keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

9.Keçiören – Teleferik Keyfi

Keçiören – Teleferik Keyfi

Ankara ilimizin Keçiören ilçesinde bulunur. Bu teleferikte toplam 16 gondol var ve her bir gondol da 8 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Keçiören Teleferik’te Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu olmak üzere 2 istasyonu olan teleferik, 1653 metre istasyon arası bulunmaktadır ve toplam 3303 metrelik kullanım alanıyla ülkemizdeki en büyük şehir içi teleferiği olma özelliğine sahipti. Teleferik yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürüyor. Burada Ankara’nın manzarasına doyamayacaksınız. Bütün başkent ayaklarınızın altında kalmaktadır. Bu keyfi mutlaka yaşamalısınız.

10- Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı Parkı

Sincan ilçesinde yer alan Harikalar Diyarı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir park olarak hizmete açılmıştır. Avrupa’nın en büyük kentsel parklarından biri olan Harikalar Diyarı Sincan ilçesinin turizm açısından gelişmesini sağlamıştır. Harikalar Diyarı Parkında; spor alanları, piknik alanları, kültürel alanlar, yeşil alanlar, nikah salonu ve masal adası gibi rekreasyon alanları bulunmaktadır. Sincan ilçesinde bulunan masal gibi bir yer olan Harikalar Diyarını ziyaret edebilir ve burada sevdikleriniz ile eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here