PAYLAŞ
Ankara Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Ankara Etnografya Müzesi, 18.07.1930 tarihinde ziyarete açılan Cumhuriyet döneminde yapılan ilk devlet müzesidir.

Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı’nda cuma namazlarının kılındığı eski adı Namazgâh Tepesinde kurulmuştur. Müze binası 1924-1930 yılları arasında inşa edildi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri, 1938-1953 yılları arasında müzenin iç avlusunda kalmıştır. Bu nedenle bu müze önemli bir yere sahiptir.

Müzede, Anadolu’nun Türk-İslam Dönemine ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Burada Ülkemizin çeşitli yerlerinde toplanan halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, Sivas yöresi kadın ve erkek çorapları çeşitli keseler, oyalar, çevreler, uçkurlar, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kıyafetleri, damat tıraş takımları sergilenmektedir. Ayrıca müzede Uşak, Gördes, Bergama, Kula, Milas, Ladik, Karaman, Niğde, Kırşehir yörelerine ait halı ve kilimler sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Türk tarihi kültürünü bu müzede daha yakında inceleyebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Nerede?

Ankara Etnografya Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Hacettepe Mahallesinde bulunur.

Ankara Etnografya Müzesi Nasıl Gidilir?

Kızılay meydanına yaklaşık 2,5 km uzaklıktadır. Buraya yaya olarak ulaşılabilir. Ya da Müzeye toplu taşıma araçlarıyla da rahatça ulaşabilirsiniz. Ortalama 5 dk sürecek yolculuğun ardından müzeye ulaşabilirsiniz. Güven Parkı istikametine giden araçları kullanabilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Ankara Etnografya Müzesi, Yaz sezonunda 08:30-19:00, Kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here