Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ankara ili, Yenimahalle ilçe sınırında bulunan Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi, 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle hizmette açılmıştır.

Burada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna hayat veren Ulu Önder Atatürk’ün yakın silah arkadaşları olan İstiklal Harbi komutanlarının mezarlarının yer aldığı  anıt park niteliğinde bir mezarlıktır. 2006 yıllında yapılan değişiklikle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanları ve Başbakanlar da bu mezarlığa defnedilecektir. Buraya ilk defnedilecek başbakan ise Bülent Ecevit’tir. Fakat defnetme işlemleri henüz bitmiş değildir.

Burada Mezarlık alanı içerisinde üç grup halinde heykeller bulunur. İki katlı bulunan müze binasında ise burada defnedilen  Cumhurbaşkanlarına ve İstiklal Savaşı komutanlarına ait   eşya, resim ve belgeler sergilenmektedir. Yine alt katında bulunan sinevziyon salonunda Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreci anlatan belgeseller bulunur.

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi Nerede?

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi, Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Emniyet Mahallesi, Alparslan Türkeş Caddesi üzerinde bulunur.

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Beştepe-Yenimahalle güzergahı kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da buraya giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi, Pazartesi-Salı hariç her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri ise şöyledir. Yaz : 11.00 19.00 Kış : 09.30 16.30 Cumartesi, Pazar : 10.00 17.00. Müze girişi ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here