PAYLAŞ
Kalecik Ankara

Kalecik Ankara iline bağlı bir ilçedir. Kalecik ilçesi Ankara il merkezine 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Güzel bir yer olan Kalecik ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Kalecik ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kalecik Kalesi: Kalecik ilçe merkezinde yer alan Kalecik Kalesi Ankara ilinin en önemli kalelerindendir. Kalecik Kalesi M.Ö. 275 yılında Galatlar tarafından yapılmıştır. Daha sonraları kale Romalılar tarafından onarılarak kullanılmaya başlanmıştır. Sarp bir kayalık üzerine yapılan kalenin etrafı surlar ile çevrilidir. Kalenin girişinde kemerli, silindirik iki kule bulunmaktadır. Günümüzde bu kalenin surları kısmen ulaşmıştır. Ayrıca kale içinde yer alan mazen ve sarnıç da günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Tarihi bir gezi için Kalecik Kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Kızılırmak Köprüsü: Kalecik ilçesinin 6 km güneyinde yer almaktadır. Kızılırmak üzerinde kurulu olan köprü Selçuklu Döneminde 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Sarımtırak kesme taştan yapılan tarihi köprü mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Kazancıbaba Türbesi: Kalecik ilçe merkezinde Ahi Kemal mahallesinde yer almaktadır. 15. Yüzyılda yapılan türbe Fatih Sultan Mehmet’in tüfekçisi Kazancı Baba’ya ait olduğu tahmin edilmektedir. 1969 yılında onarımdan geçen türbe farklı mimarisi ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Tabakhane Camisi: Kalecik Kalesinin eteğinde yer almaktadır. 1909 yılında inşa edilen camii çeşitli zamanlarda onarımdan geçerek günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca Kalecik ilçesinde yer alan İsfendiyar Oğullarından Hasan Bey tarafından 14. Yüzyılda ahşap külahlı ve dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Hasbey Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kalecik Ankara Nasıl Gidilir
Kalecik Ankara Nerede Haritası
Kalecik Ankara

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here