Ankara Pirinc Han Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Pirinç Han, 18. yüzyılda şehre gelen tüccar ve yolcuların  soygunculardan korunması ve geceleri konaklayabilmeleri için inşa edilen 3 katlı bir yapıdır.

Ankara Pirinç Han, Şehrin ilk ahşap hanı olma özelliğini de taşır. Bu nedenle önemli bir yeri bulunur. 1980 yıllına kadar burası konaklama yeri olarak kullanılmıştır. Fakat 1. Dünya Savaşı başlamasıyla birlikte burası Müfreze Komutanlığı Karakolu olarak kullanılmıştır. 1942 yıllında yeniden konaklama görevini yürütmüştür. 1985 yıllında ise Ahmet Ferhan Cebeci tarafından alınıp restore edilmiştir. 1990 yıllında burası antika ve değişik yer aldığı bir alışveriş hanı olarak karşımıza çıkmıştır.

Günümüzde 40 dükkan bulunduran bu handa, antikalar, halılar, kilimler, minyatürler, taş baskılar, antika porselenler, gazlı ispirtolu lambalar, bez işlemeler, ahşap mobilyalar, gümüş, bakır, pirinç, cam eşyalar satılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka alışveriş için uğrayın. Alışveriş yapmayacak olsanız dahi yapının tarih dokusunu ziyaret etmek için uğrayın.

Göz at ;

 1. Ankara Gezilecek Yerler
 2. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 3. Ankara Gece Hayatı
 4. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 5. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 6. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 8. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 9. Ankara Etnografya Müzesi
 10. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 11. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 12. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 13. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 14. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 15. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 16. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 17. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 18. Ankara Pirinç Han
 19. Ankara Maltepe Camii
 20. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 21. Ankara Gençlik Parkı
 22. Ankara Kalesi
 23. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 24. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 25. Kalecik Ankara
 26. Gölbaşı Ankara
 27. Ankara Ayaş Evleri
 28. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 29. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

Hana ilk giriş yaptığınızda ünlü yazar ve şair Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları sizi karşılar. Hanın avlusunda küçük bir cafe bulunur. Bu cafede mutlaka oturup bir şeyler için. Bu tarihi yapı eşliğinde bir şeyler içmek gerçekten harika bir tat vermektedir.  Daha sonra kalkıp dükkanları gezip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Ankara Pirinç Han Nerede?

Ankara Pirinç Han, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semti, Necatibey cad., Pirinç Sk. No:1’de bulunur.Diğer bir deyişle Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

Ankara Pirinç Han Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için bu seçenekleri tek tek ele almak istiyorum. Şöyle ki;

Minibüs: Ulus Hastaneler Bölgesi’ne gelen tüm minibüslerle Hacettepe Hastanesi’nde inip, Altındağ Belediyesi’nin önüne geçip burada tabelalar yardımıyla yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Ulus’a gelen tüm otobüslerle gelip Ulus Meydan’ında inip  Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Han, Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

Metro-Ankaray: Ulus Metro istasyonunda inip Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Han, Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here