PAYLAŞ
Ankara Pirinc Han Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara ili, Altındağ ilçe sınırında bulunan Pirinç Han, 18. yüzyılda şehre gelen tüccar ve yolcuların  soygunculardan korunması ve geceleri konaklayabilmeleri için inşa edilen 3 katlı bir yapıdır.

Ankara Pirinç Han, Şehrin ilk ahşap hanı olma özelliğini de taşır. Bu nedenle önemli bir yeri bulunur. 1980 yıllına kadar burası konaklama yeri olarak kullanılmıştır. Fakat 1. Dünya Savaşı başlamasıyla birlikte burası Müfreze Komutanlığı Karakolu olarak kullanılmıştır. 1942 yıllında yeniden konaklama görevini yürütmüştür. 1985 yıllında ise Ahmet Ferhan Cebeci tarafından alınıp restore edilmiştir. 1990 yıllında burası antika ve değişik yer aldığı bir alışveriş hanı olarak karşımıza çıkmıştır.

Günümüzde 40 dükkan bulunduran bu handa, antikalar, halılar, kilimler, minyatürler, taş baskılar, antika porselenler, gazlı ispirtolu lambalar, bez işlemeler, ahşap mobilyalar, gümüş, bakır, pirinç, cam eşyalar satılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka alışveriş için uğrayın. Alışveriş yapmayacak olsanız dahi yapının tarih dokusunu ziyaret etmek için uğrayın.

Hana ilk giriş yaptığınızda ünlü yazar ve şair Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları sizi karşılar. Hanın avlusunda küçük bir cafe bulunur. Bu cafede mutlaka oturup bir şeyler için. Bu tarihi yapı eşliğinde bir şeyler içmek gerçekten harika bir tat vermektedir.  Daha sonra kalkıp dükkanları gezip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Ankara Pirinç Han Nerede?

Ankara Pirinç Han, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semti, Necatibey cad., Pirinç Sk. No:1’de bulunur.Diğer bir deyişle Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

Ankara Pirinç Han Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için bu seçenekleri tek tek ele almak istiyorum. Şöyle ki;

Minibüs: Ulus Hastaneler Bölgesi’ne gelen tüm minibüslerle Hacettepe Hastanesi’nde inip, Altındağ Belediyesi’nin önüne geçip burada tabelalar yardımıyla yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Ulus’a gelen tüm otobüslerle gelip Ulus Meydan’ında inip  Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Han, Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

Metro-Ankaray: Ulus Metro istasyonunda inip Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi yönüne yürüyebilirsiniz. Han, Ankara Kalesi surlarının hemen altında bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here