PAYLAŞ
Ayaş Evleri

Ankara ilimize uğrayınca gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de Türk tipik Ayaş Evleridir. Bu evler ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Eski Ayaş Evleri onarım yapılmadan önceki hali
Eski Ayaş Evlerinin orjinal hali

Ayaş kelimesi ayas yada ayaz kelimelerinde türetilmiştir. Öz Türkçe de kullanılan bu kelimeler   parlak veya aydınlık anlamında kullanılmıştır. Anadolu’ya göç eden Türkmenlerin yaşadığı bu evler bu isimle anılmaya başlanmıştır. Vadi tabanında kurulan bu evler mimari özellikleri ile eski Türk evleri mimarisini andırmaktadır. Bu evler iki katlı olup yarı kargir yarı ahşap olan evlerde üstü tavanla örtülüdür. Bu evlerin alt katında ahır, kiler büyük evlerde ise hizmetkar odası bulunur. Asıl yaşamın olduğu 2. Kattır. Bu katta 3 veya en fazla 5 oda bulunmaktadır.Bu odaları çevreleyen bir salon bulunmaktadır. Bu salon sohbet amaçlı yapıldığı için odalardan  büyüktür. Bunun yanında tuvalet, banyo, mutfak yine bu katta bulunur. Bu evlerdeki pencere ve kapıları farklı bir mimari tarzla dikkat çekmektedir. bu evler zamanla birçok kez onarımdan geçirilmiştir

Ayaş Evleri Nerede
Ayaş Evleri Nerede
Bakire Kızların Evlenemediği, Evde Kaldığı İlginç Kabile

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka gelip görmenizi tavsiye ederiz. Bu evler hala günümüzde mevcut olup kullanılmaktadır.

Ayaş Evleri
Ayaş Evleri

 Ankara Ayaş Evleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara Ayaş Evleri, Ankara kent merkezinde bulunan  bu evlere toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz