Ayaş

Ayaş Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Ayaş ilçesi Ankara il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara merkezinden kalkan otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir vadi içinde yer alan Ayaş ilçesi yayla bakımından zengin bir doğaya sahiptir. Ayaş ilçesinde yer alan Asartepe Barajı ve Kirazdibi Göleti yeşil çevresi ve güzel manzarası ile ilçeye doğal bir güzellik katmaktadır. Doğal ve tarihi çok sayıda güzelliğe sahip Ayaş ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Sinanlı Köyü Ulu Camisi: Ayaş ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Sinanlı Köyünde yer almaktadır. Sinan bin Hacı Osman tarafından 1547 yılında inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Sinanlı Köyü Ulu Camisi yüksek duvarlara ve kırma çatıya sahiptir. Heybetli görünümü ile dikkat çeken bu cami görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Kilik Camisi: Ayaş ilçe merkezinde Hacı Veli mahallesinde yer almaktadır. Veli bin Hızır tarafından 1560 yılında inşa edilen Kilik Camisi dikdörtgen planlı bir yapıdadır. 20. Yüzyılda yapılan ahşap minaresi dikkat çekmektedir. Ayrıca Ayaş ilçesinde yer alan 16. Yüzyılların başında yapılan Bünyamin Ayaşi Camisini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karakaya Kaplıcası: Ayaş ilçesine bağlı Kırevler mevkiinde yer almaktadır. Karayakaya Kaplıca suları 31 derece sıcaklığa sahip ve şifalı sulardır. Karakaya kaplıcasında Selçuklu Döneminden kalma 4 özel banyo bölümü ve havuzlar yer almaktadır. Selçuklu Döneminde kaplıcanın üstü 3 kubbe ile örtülmüş, kadın ve erkek kısmı olarak ayrılmıştır. Selçuklu tarihini yansıtan Karakaya Kaplıcaları romatizma gibi ağrılı hastalıklara şifa olmaktadır. Kaplıcanın hemen aynında yer alan Selçuklu Dönemine ait Kırkevleri de ziyaret edebilirsiniz.

Paşa Hamamı: Ayaş ilçe merkezinde Belediye Meydanı Karakaya Caddesi üzerinde yer almaktadır. Paşa Hamamı soyunma odaları, dikdörtgen planlı mekan, kubbaeli mekan, sekizgen ve dikdörtgen planlı kubbeli mekanlara sahiptir. Selçuklu Döneminde inşa edilen hamam günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır.

Ayaş İçmesi Ve Kaplıcası: Ayaş ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. 52 derece sıcaklığa sahip olan Ayaş Kaplıcaları Sağlık Bakanlığı tarafından içme ve kaplıca olarak kullanılması için ruhsat verilen ilk ve tek termaldir. Kaplıca olarak kullanıldığında cilt hastalıkları, ortopedik  ve nörolojik hastalıklar, felç ve romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir. Renksiz, kokusuz ve berrak olan kaplıca suları içme olarak kullanıldığında ise karaciğer, mide, bağırsak ve safra kesesi gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Burada yer alan konaklama tesislerinde hastalığınızın tedavi süresine göre konaklayabilirsiniz.

Ayaş Otelleri ve Ayaş Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Ayaş Otelleri ve Ayaş Otel Fiyatları

Ayaş Evleri
Ayaş Hangi Şehirde
Ayaş Haritası
Ayaş Nasıl Gidilir
Ayaş Nerede
Ayaş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here