Ayaş

Ayaş Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Ayaş ilçesi Ankara il merkezine 58 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara merkezinden kalkan otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayaş Gezilecek Yerler

Bir vadi içinde yer alan Ayaş ilçesi yayla bakımından zengin bir doğaya sahiptir. Ayaş ilçesinde yer alan Asartepe Barajı ve Kirazdibi Göleti yeşil çevresi ve güzel manzarası ile ilçeye doğal bir güzellik katmaktadır. Doğal ve tarihi çok sayıda güzelliğe sahip Ayaş ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Sinanlı Köyü Ulu Camisi: Ayaş ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Sinanlı Köyünde yer almaktadır. Sinan bin Hacı Osman tarafından 1547 yılında inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Sinanlı Köyü Ulu Camisi yüksek duvarlara ve kırma çatıya sahiptir. Heybetli görünümü ile dikkat çeken bu cami görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Kilik Camisi: Ayaş ilçe merkezinde Hacı Veli mahallesinde yer almaktadır. Veli bin Hızır tarafından 1560 yılında inşa edilen Kilik Camisi dikdörtgen planlı bir yapıdadır.

20. Yüzyılda yapılan ahşap minaresi dikkat çekmektedir. Ayrıca Ayaş ilçesinde yer alan 16. Yüzyılların başında yapılan Bünyamin Ayaşi Camisini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Karakaya Kaplıcası: Ayaş ilçesine bağlı Kırevler mevkiinde yer almaktadır. Karayakaya Kaplıca suları 31 derece sıcaklığa sahip ve şifalı sulardır. Karakaya kaplıcasında Selçuklu Döneminden kalma 4 özel banyo bölümü ve havuzlar yer almaktadır.

Selçuklu Döneminde kaplıcanın üstü 3 kubbe ile örtülmüş, kadın ve erkek kısmı olarak ayrılmıştır. Selçuklu tarihini yansıtan Karakaya Kaplıcaları romatizma gibi ağrılı hastalıklara şifa olmaktadır. Kaplıcanın hemen aynında yer alan Selçuklu Dönemine ait Kırkevleri de ziyaret edebilirsiniz.

Paşa Hamamı: Ayaş ilçe merkezinde Belediye Meydanı Karakaya Caddesi üzerinde yer almaktadır. Paşa Hamamı soyunma odaları, dikdörtgen planlı mekan, kubbaeli mekan, sekizgen ve dikdörtgen planlı kubbeli mekanlara sahiptir. Selçuklu Döneminde inşa edilen hamam günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır.

Ayaş İçmesi Ve Kaplıcası: Ayaş ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. 52 derece sıcaklığa sahip olan Ayaş Kaplıcaları Sağlık Bakanlığı tarafından içme ve kaplıca olarak kullanılması için ruhsat verilen ilk ve tek termaldir.

Kaplıca olarak kullanıldığında cilt hastalıkları, ortopedik  ve nörolojik hastalıklar, felç ve romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir. Renksiz, kokusuz ve berrak olan kaplıca suları içme olarak kullanıldığında ise karaciğer, mide, bağırsak ve safra kesesi gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Burada yer alan konaklama tesislerinde hastalığınızın tedavi süresine göre konaklayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Ayaş Gezilecek Yerler
 2. Ayaş Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Ankara Ayaş Evleri
 4. Ayaş Otelleri ve Ayaş Otel Fiyatları
 5. CerModern Müzesi
 6. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
 7. Tacettin Sultan Dergahı Nerede, Nasıl Gidilir?
 8. Atatürk Spor Salonu Nerede, Nasıl Gidilir?
 9. Ankara Gezilecek Yerler
 10. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 11. Ankara Gece Hayatı
 12. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 13. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 14. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 15. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 16. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 17. Ankara Etnografya Müzesi
 18. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 19. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 20. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 21. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 22. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 23. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 24. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 25. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 26. Ankara Pirinç Han
 27. Ankara Maltepe Camii
 28. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 29. Ankara Gençlik Parkı
 30. Ankara Kalesi
 31. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 32. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 33. Kalecik Ankara
 34. Gölbaşı Ankara
 35. Ankara Ayaş Evleri
 36. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 37. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları
Ayaş Evleri
Ayaş Hangi Şehirde
Ayaş Haritası
Ayaş Nasıl Gidilir
Ayaş Nerede
Ayaş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here