Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 11 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Ardahan 98.335 Toplam nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgemizin en az nüfusa sahip ikinci ili Ülkemizin ise en az nüfusa sahip 3. ilidir. Ardahan ilimize bağlı 6 ilçe bulunur.

Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bu ilimizle ilgili uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Ardahan Gezilecek Yerler
  2. Ardahan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ardahan Gece Hayatı
  4. Ardahan Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Ardahan Otelleri ve Ardahan Otel Fiyatları
Ardahan

Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi

Ardahan’a yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunur. Kışın mevsimin gelmesi ile birlikte her taraf bembeyaz olur. Bunu fırsat bilen şehir halkı kayak merkezine koşar.

Burada gönüllerince eğlenip harika zaman geçiriyorlar. Şubat tatilinde bir yere gitme fırsatınız yoksa çocuklarınıza karne hediyesi olarak buraya götürebilirsiniz. Bütün yıllın stresini burada atabilirler.

Bülbülan Yaylası 

Bu yayla  Ardahan’ın Doğu Karadeniz Bölgesi sınırındadır.  Bülbülan yaylası Ardahan, Artvin, Göle ve Şavşat arsında bulunan doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir yayladır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka uğramalısınız. Özelikle bahar aylarında çok renkli ve hareketli olmaktadır.

Ardahan Kalesi

Ardahan ilimizin merkezine bağlı Halil Efendi Mahallesinde bulunur. İlimizde bulunan kale ve çevresinde yapılan araştırmalar tarih öncesi dönemlere ait yerleşmelerin varlığı ortaya konulmuştur.

Bu kale yapılış tarihi çok eski zamanlara dayanılmaktadır. Fakat 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Ancak tarihi daha eskiye dayanıldığı söylenenlerde bulunmaktadır. Hatta burada yapılan kazılar sonucunda birçok kralığa ait eser bulunmuştur.

Buda birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını göstermektedir.  Ayrıca bu kale ile ilgili başka bilgilere bakacak olursa bunlar: yaklaşık  alanı 32000 metre kare surun uzunluğu 54 m en yüksek ve en alçak yeri 21-6 metre ve toplamda 14 adet kule bulunmaktadır. Bu yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır

Şeytan Kalesi

Çıldır İlçe merkezine sadece 2 km uzaklıkta bulunan Şeytan Kalesi tam olarak yapıldığı tarih bilinmese de Orta Çağ tarihine dayanmaktadır. Bu kalenin kime ait olduğu ile ilgili çeşitli söylentiler vardır.

Fakat Urartulara ait olduğu söylenti baskındır. Bu kalenin bulunduğu konum itibari ve yapılışıyla diğer kalelerden farklıdır. Bu kalenin savaş zamanlarında savunma amaçlı olduğu da söylentiler arasındadır. Bu kalenin altında define olduğu da halk arasında gezmektedir. Halkın anlatıldığı efsaneye göre Artuk kralın kızı ölünce bütün hazinesiyle bu kalenin altına gömülmüştür.

Çıldır Gölü

Bu göl 123 kilometre kare alan kaplayan göl bölgemizin en büyük tatlı su gölü ve aynı zamanda Büyüklük olarak Van Gölünden sonra En büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekliğinde bulunan göl en derin yeri 42 metre olarak hesaplanmıştır.

Bu göl tektonik bir göldür. Etrafı yeşilliklerle göle ve ilçeye ayrı bir tat katmaktadır. Yaz mevsiminde burada göle giren insanlara şahit oluyorsunuz. Balık tutan insanları görebiliyorsunuz. ayrıca kış mevsiminde tamamen donmaktadır.

Taşköprü Kitabeleri

Bu kitabeler Çıldır ilçe merkezine bağlı Taşköprü köyün sınırlarındadır. İlçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan bu kitabe bölgede bulunan en eski kitabe olduğu söylenilir. Kitabe Urartu kralı 2. Sardus’a aittir. Buraya yolunuz düşerse gelip bu kitabeleri incelemenizi tavsiye ediyorum.

Ardahan Kalecik Kalesi

Ardahan ili Göle ilçesine Bağlı Kalecik Köyünde bulunan Bu kale m.ö 8. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı söylenmektedir. Köyden bir dere akmaktadır. Bu derenin oluşturduğu vadi ile  yörede bulunan Kura Vadisinin kesiştiği noktada sarp ve kayalık bir alanda bu kale inşa edilmiştir.

Köyün ismi kaleden alınmıştır. Yaklaşık 400- 500 metre köyün güneyinde bulunan bu kaleye zamanın vermiş olduğu tahribat gözle görülmektedir. Yıllar içerisinde birçok kez onarımdan geçirilmiştir.  Köyde bulunan süt fabrikası ve bu kale sayesinde yaz mevsiminde köy birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Aktaş Gölü

Bu göl  Ardahan ile Gürcistan sınırı arasında bulunan bir göl olup göl içerisinde sürekli hareket halinde olan 12 adacık bulunmaktadır. buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bu küçük adalar ilçeye ayrı bir güzellik katmıştır.

Ardahan Merkez Mevlit Efendi Camii

Ardahan şehir merkezine bağlı Halil Efendi Mahallesinde bulunur. Kalenin 200-300 metre ilerisinde bulunur. Caminin girişinde bulunan kitabeye göre 1701 yıllında inşa edilmiştir. Fakat cami birçok kez onarımdan geçmiştir. Buraya gelirseniz tarihi camiyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Atatürk Silueti

Damal ilçemizin tarihi ve doğa bakımında zengin bir ilçedir. Burada en önemli özelik her yıl tekrarlanan 15 Haziran- 15 Temmuz arası Atatürk silueti ile Karadağ sırtlarına  yansıtıp 20 dakika müzik eşliğinde halk izleyip duymaktadır. Bu anı görmenizi tavsiye ediyorum. Çok renkli sahneler ortaya çıkmaktadır.

Kinzi Kalesi

Ardahan il sınırları içerisinde bulunan Kinzi Kalesi, Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat mimari yapısına bakıldığında Urartu Döneminde kalındığı tahmin edilmektedir. Yalnızçam Aşıtını ve Ardahan Ova’sına hakim bir noktada bulunur. Yaklaşık 2200 metre yükseklikte bulunan tepe üzerinde bulunur. Bu kale dış ve barınma olarak iki bölüm şeklinde bulunur. Günümüze kadar birçok kez onarım görülmüştür. Kale, Osmanlı ve Selçuklu zamanında aktif bir şekilde kullanılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here