Elazığ- Arıcak

Arıcak ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Arıcak il merkezine yaklaşık 109 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya dolmuşlar vardır. Ayrıca yakın il ve ilçelerinden ilçeye direk ulaşım yapmak mümkündür.

Elazığ'ın İlçeleri(Ağın Alacakaya Arıcak Baskil Karakoçan Keban Kovancılar Maden Palu Sivrice)
Elazığ’ın İlçeleri(Ağın Alacakaya Arıcak Baskil Karakoçan Keban Kovancılar Maden Palu Sivrice)

İlçe Doğu Anadolu bölgesinin tam iklimi ve çoğrafi şartlarını yansıtmaktadır. Sert karasal iklimi ile burada yaşayan insanları Hayvancılığa yönlendirmiştir.

İlçenin tarihi hakkında pek bilgi yoktur. Rivayet edildiğine göre Kerbela olayında sonra gelip bu bölgeye yerleşen Mustafa çelebinin çocukları ve torunlarıdır. Burayı kent haline getirdiler. Bu bölgeye 3 farklı mahalleye ayrılmışlardır. Aşağı, Orta ve Yukarı mahalleler olmak üzere. O dönemde mirvan isimini alan şehir daha sonra Osmanlı döneminde karabegan olarak anılmaya başlanıyor. Daha sonra 1960 yıllında Arıcak ismini alıyor. Arıcak ilçesi 1972 yılına kadar bir köy iken 1987 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olup Elazığ ilimize bağlanmıştır. Bu ilçe merkezine bağlı 3 belde 11 köy bulunur.

Arıcak gezi rehberi

Hacı Ali Dağı

Bu dağ Elazığ’ın en yüksek dağıdır. Bu dağ ilçemizin sınırlarından olup yüksekliği 2517 metredir.

Hacı Ali Dağı
Hacı Ali Dağı

Tarihi Çınar Ağaçları

ilçemizin Bükardi Beldesinde bulunan bu tarihi çınar ağacı çok yaşlı olduğu söylenmektedir. Bu ağacın gölgesinde oturup sohbet eden halka şahit olabilirsiniz.

Tarihi Çınar Ağaçları
Tarihi Çınar Ağaçları

Tarihi Tegre Köprüsü

Bu köprü yapılış tarihi tam olarak bilinmese de 1400-1500 yılları arasında yapıldığı rivayet edilir. Yıllar içerisinde yıkılan köprü yerine yenisini inşa etmişlerdir.

Tarihi Tegre Köprüsü
Tarihi Tegre Köprüsü

Ziyaret şelalesi

Bu şelale ilçemizin sınırları içerisinde olup eşi ve benzeri bulunmayan bir bir şifalı su kaynağıdır. Buraya birçok insan şifa bulmak için gelir. Bu suyun kaynağı etrafından bulunan kayalardan çıkar. Dört tarafı kayalarla çevrili bu şelaleyi görmelisiniz. Bu şelale sayesinde birçok tarım alanı sulanmaktadır.

Ziyaret Şelalesi
Ziyaret Şelalesi

sonuç olarak doğal güzelliği bilinen bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here