Moena Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Moena Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın ortasında ilginç bir köy bulunuyor. Bu köyde hiç kimse Türk değil. Hatta Türkiyeyi gören ve Türkçeyi konuşanda kimse yok. Sadece medya aracılığıyla Türkiyeyi takip ediyorlar.  Fakat Türkiye’ye ve Türklere büyük hayranlık duyuyorlar. Türklerin gelenek ve göreneklerine bağlı yaşıyorlar. İşte o ilginç köy hakkındaki edindiğimiz izlenim ve gözlemlerimiz ışında kaleme aldığımız yazı…

İtalya’nın kuzeydoğusunda Trento bölgesinde Moena Köyü bulunur. Köyün ekonomisi turizme dayanmaktadır. Yaz aylarında 2 bin 600, kış aylarında ise 14 bine yakın bir nüfusa sahip olmaktadır. Köyün Kış Turizmi oldukça gelişmiştir.  Köyü ilginç kılan turizmi değil!

Köyü ilginç kılan Türkçe bilmeden ve Türkleri görmeden 323 yıl boyunca Türkler gibi yaşayan bir halka sahip olmasıdır. Bu hayranlık nasıl oluştu sorusunu duyar gibiyim. Evet bu hayranlığın hikayesini en ayrıntısına kadar anlatacağım hiç merak etmeyin. İşte o ilginç hikaye…

Osmanlı Dönemi padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ı duymayanız yoktur. Osmanlı devleti bu padişah döneminde en parlak devrini yaşamıştır. Osmanlı ilk defa bu dönemde Avrupa kapılarına  dayanmıştır. Meşhur Viyana Kuşatmasını hepiniz duyup okumuşsunuzdur. İşte 2 Viyana Kuşatması sırasında burada kahraman bir Osmanlı subayı yaralanır. Silah arkadaşlarıyla bağlantısı kopan bu kahraman asker, kendini İtalya’daki bu köye atar. Köyde yaşayan halk bu askeri alıp yaralarını iyileştirir. Köy halkı onu çok sever. O da köy halkını çok sever. Köyde bir kızla evlenir. Hayatın sonuna kadar bu köyde hayatını sürdürür.

Bu kahraman, Merzifonlu Kara Mustafa zamanında yaşamış bir yeniçeri olan Balaban Hasan’dan başkası değildir. Balaban Hasan birçok olayda önemli başarılara imza atmıştır.

323 yıldır bu köy, Türkler gibi yaşamaktadır. Onlar gibi gelenek göreneklere sahiptirler. Hatta Türk adet ve geleneklerini o kadar benimsemişler ki kız istemeye bile gidiyorlar. Üstüne üstelik başlık parası bile istiyorlar. Bu duruma da Türk Töresi deniliyor.

Burada her yıl 18-21 Ağustos tarihlerinde Türk Festivali düzenlerler. Bu festival zamanında her eve Türk Bayrağı asıyorlar, Türk yemekleri yapılıyor, Türk kıyafetleri giyiliyor ve erkekleri takma bıyık takıyorlar. Büyük bir mutluluk içerisinde her yıl bu  festivali kutluyorlar. Hatta köyün meydanında Yeniçeri Balaban Hasan’a ait bir büst bulunuyor. Köy halkı gelip bu büst etrafında festivali kutlarlar. Büstü hakkında, “O bizim atamız, biz Türk’üz, burası da bizim Türkiye’miz!” diyorlar. Bu nedenle buraya Küçük Türkiye denilmektedir. Halkın en büyük isteği gerçek bir mehter takımı görmek ve çaldıklarına şahit olmaktır.

Küçük Türkiye olarak bilinen Moena Köyüne yolunuz düşerse mutlaka gelin. Hatta yolunuz düşmese bir şekilde yolunuzu düşürüp bu insanları ziyaret etmeye gelin.

Moena Köyü Gezilecek Yerler

Burada gezilip görülecek birçok yer bulunur. Köyde hem tarihi yapılar hem de doğal güzellikler yönünden oldukça zengindir. Buraya yolunuz düşerse aşağıda liste halinde verdiğim yerleri gezmeden geri dönmeyiniz. İşte o yerler…

  1. San Vigilio Kilisesi
  2. San Valfongo Kilisesi
  3. Passo San Pellegrino Kayak Merkezi
  4. Teatro Navalge Tiyatrosu
  5. Alpe Lusia Kayak Merkezi
  6. Mostra La Gran Vera Moena Müzesi

Moena Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Moena Köyü, İtalya’nın kuzeydoğusunda Trento bölgesinde bulunur. Diğer bir deyişle  İtalya-Avusturya sınırında yer almaktadır. Buraya İtalya turları ile ya da bireysel olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Venedik, Zürih ya da Münih’e gidip buradan otoban kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Moena Konaklama İmkanları

Bu köyde konaklamak için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu yüzden konaklama açısından pek sıkıntı yaşamazsınız. Fakat size tavsiyem buraya gitmeden önce Rezervasyon yaptırın. Bu şekilde işinizi garantiye almış olursunuz. Şimdi burada yer alan bazı konaklama yerlerini size önermek istiyorum. Şöyle ki;

  • Casa Soppelsa
  • Attico Faloria
  • Rezidenza Margherita

Moena Köyü Vize Durumu

Bu köy İtalya sınırında olduğu için Schengen vizesi almanız gerekir.

Moena Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Moena Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Moena Köyü'nde Gezilecek Yerler
Moena Köyü’nde Gezilecek Yerler
Küçük Türkiye olarak bilinen Moena Köyü
Küçük Türkiye olarak bilinen Moena Köyü
İtalya'da Bir Türk Köyü
İtalya’da Bir Türk Köyü
İtalya'daki hayranlık Moena'da Yeniçeri Türk anılıyor
İtalya’daki hayranlık Moena’da Yeniçeri Türk anılıyor
Ağustosun ilk haftasında kutlanan Türk Festivali
Ağustosun ilk haftasında kutlanan Türk Festivali
Moena Köyü Türk Festivali
Moena Köyü Türk Festivali
İtalya'da Bir Türk Köyü Moena
İtalya’da Bir Türk Köyü Moena
İtalya'daki hayranlık; Moena'da "Yeniçeri Türk" anılıyor
İtalya’daki hayranlık; Moena’da “Yeniçeri Türk” anılıyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here