Avusturya'nın Başkenti Neresidir?
Avusturya'nın Başkenti Neresidir?

Viyana, Avusturya’nın başkentidir ve aynı zamanda 1,8 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Şehir, birçok uluslararası kuruluşun merkezinin bulunduğu Avrupa Birliği’nin en önemli şehirlerinden biridir. Viyana zengin bir tarihe sahiptir ve modernleşmeyi tamamen benimsemiştir. Şehir, yüksek yaşam kalitesi ile bilinir.

Avusturya'nın Başkenti Neresidir?
Avusturya’nın Başkenti Neresidir?

Viyana Tarihi

Viyana şehri, Keltlerin yaşadığı MÖ 500 yıllarına dayanan zengin bir tarihe sahiptir. Şehir daha sonra MÖ 15’te burayı güçlendiren ve adını Vindobona veren Romalılar tarafından işgal edildi. Yahudi tarihçi Josephus, arşivlerinde şehrin en eski sözünü sunar ve burada Yahudiye Kralı Hirodes Archelaus’un Sezar tarafından Viyana’ya sürgün edildiğini iddia eder. Viyana, 15. yüzyılda muazzam bir büyüme yaşadı ve ardından Kutsal Roma İmparatorluğu’nun fiili başkenti oldu. 19. Yüzyılın başlarında Napolyon Savaşları Avusturya imparatorluğu başkent olarak Viyana’yı seçti.

II. Dünya Savaşı sırasında Avusturya, Avusturya doğumlu Adolf Hitler’in önderliğinde nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Ancak Sovyet Ordusu, Amerikan ve ingiliz hava kuvvetleri ile birleşerek Nazileri Viyana’dan sürdü. Ancak, şehirdeki altyapının çoğu tahrip edildi. Savaşın ardından Viyana, Sovyetler Birliği, Fransa, ABD ve İngiltere’den oluşan dört ülke tarafından işgal edildi.

İdari birimler ve hükümet

1920’de Anayasa Viyana’ya federal bir devlet statüsü verdi. Viyana şehri, ilçe adı verilen 23 idari bölgeden oluşmaktadır. Her koğuşun sakinleri bölge meclisine temsilciler seçer. Şehrin başı, aynı zamanda Viyana eyaletinin valisi olan belediye başkanıdır ve yerine aynı zamanda vali yardımcısı olan belediye başkan yardımcısı gelir.

Belediye başkanının altında çalışan ve Yönetici belediye Meclis Üyeleri olarak bilinen çeşitli departmanlara başkanlık eden birkaç yöneticisi vardır. Federal bir eyalet olarak Viyana, Eyaletler Odası olarak da bilinen Federal Meclis’te on bir temsilci atama hakkına sahiptir.

Ekonomi ve altyapı

Viyana, çeşitli endüstrileri kapsayan büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Şehrin kişi başına 52.000 doların üzerinde bir grp’si (bir şehrin GSYİH eşdeğeri) vardır ve bu, Avusturya’nın gsyih’sının% 25,7’sini oluşturur. En büyük sanayi, şehir ekonomisinin% 85,5’ine katkıda bulunan hizmet sektörüdür. Şehir aynı zamanda ülke toplamının% 60’ını oluşturduğu tahmin edilen daha fazla doğrudan yabancı yatırım çeken önemli bir bölgesel ve uluslararası merkezdir.

Şehir aynı zamanda 2014 yılında şehirde düzenlenen 202 konferansla uluslararası kongre ve zirvelere ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, mevcut ulaşım tesislerini genişletmeye büyük yatırım yaptı ve toplu taşıma sistemi, şehir sakinlerinin% 53’ünün gidip gelmek için kullandığı için oldukça popüler. Viyana’ya ayrıca yılda 20 milyondan fazla yolcu taşıyan Viyana Uluslararası Havaalanı da hizmet veriyor. Ren-Main-Tuna kanalı Viyana’yı Rotterdam’a bağlar ve su taşımacılığındaki en önemli rotalardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz