Kırklareli Aya Nikola Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırklareli ili, Vize ilçe sınırında bulunan Aya Nikola Manastırı, M.S. 527-565 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Aya Nikola Manastırı kayalara oyularak yapılmıştır. Manastırın zemin katı; şapel ve ayazmadan oluşmakta, üst katı ise keşiş odası olarak kullanılmıştır. Farklı bir mimariye sahip Aya Nikola Manastırı görülmesi gereken yerlerdendir.

Aya Nikola Manastırı Nerede?

Aya Nikola Manastırı, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Kasabasında bulunur. Diğer bir deyişle Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’ün 800 metre batısında Papuçdere kıyısında yer almaktadır.

Aya Nikola Manastırı Nasıl Gidilir?

İstanbul iline 163 km, Kırklareli il merkezine 92 km, Vize ilçe merkezine ise 38 km uzaklıkta bulunan Kıyıköy kasabasına ulaşmak için Başta İstanbul’dan olmak üzere birçok yerde ulaşım sağlanabilir. İstanbul Esenler’den kalkan servislerle ulaşılabileceği gibi yine şahsi aracınızla İstanbul’dan Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy yol ayrımında saparak Vize ilçesini geçtikten 30 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz. Tabi Kırklareli merkezden de buraya ulaşmak mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here