Esenler

Esenler; İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Yerleşim merkezi olan Esenler; yüz ölçümü olarak küçük fakat nüfus olarak büyük bir ilçedir. Bizans Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Esenler’ de günümüze ulaşan bazı tarihi yapıtlar bulunmaktadır.

Esenler Dörtyol
Esenler Dörtyol
Esenler Hangi Şehirde
Esenler Hangi Şehirde
Esenler Haritası
Esenler Haritası

Atışalan Su kemeri: Esenler’de bulunan su kemerleri; Avasköy Kemeri ve Yılanlı Kemer olarak da anılmaktadır. Kitabesi tahrip olan su kemerlerinin hangi tarihte yapıldığı bilinmese de Mimar Sinan tarafından yapıldığı bilinmektedir. 12 gözlü olarak inşa edilen bu kemer günümüze bir kısmı harap olarak ulaşmıştır.

Esenler Atışalan Su kemeri
Esenler Atışalan Su kemeri

Hünkâr Kasrı: Osmanlı Dönemine ait olan bu tarihi kasır; Otağı Hümayun olarak da anılmaktadır. Osmanlı mimarisini taşıyan Hünkâr Kasrı Esenler’ de görülmesi gereken yerlerdendir. İç ve dış mimarisi ile etkileyici bir güzelliğe sahip Hünkâr Kasrı ziyaret açıktır.

Esenler Hünkâr Kasrı
Esenler Hünkâr Kasrı

Davut Paşa Kışlası: İstanbul’u Edirne’ye bağlayan eski karayolu üzerinde bulunmaktadır. Osmanlı devleti zamanında uzun yıllar kışla olarak kullanılan Davut Paşa Kışlası Cumhuriyet Döneminde de 1999 yılına kadar kışla olarak kullanılmıştır. Çeşitli zamanlarda onarım gören bina günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Davut Paşa Kışlası görülmesi gereken yerlerdendir. Kışlanın hemen karşısında bulunan Davut Paşa Fırını II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Bu tarihi fırın uzun yıllar boyunca hem kışlanın hem de çevrenin ekmek ihtiyacını karşılamıştır. Günümüzde özelliklerini koruyarak ulaşan Davut Paşa Fırını görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Esenler Davut Paşa Kışlası
Esenler Davut Paşa Kışlası
Esenler Nerede Nasıl Gidilir
Esenler Nerede Nasıl Gidilir
Esenler Otogar
Esenler Otogar
Esenler
Esenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz