Bafra

Bafra Samsun iline bağlı bir ilçedir. Bafra ilçesi Samsun il merkezine 51 km uzaklıkta yer almaktadır. Bafra ilçesi Karadeniz Bölgesinin en büyük ilçesidir.

Bafra Gezilecek Yerler

Doğal güzelliğe sahip Bafra ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bafra ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Bafra Gezilecek Yerler
 2. Bafra Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Samsun Gezilecek Yerler
 4. Samsun’da Gezilecek 10 Yer
 5. Samsun Gece Hayatı
 6. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Samsun Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 8. Samsun Hayvanat Bahçesi
 9. Samsun Otelleri ve Samsun Otel Fiyatları
 10. Samsun Nerede?

Kızılırmak: Bafra ilçe sınırlarında yer alan Kızılırmak Bafra ilçesinin en büyük, ülkemizin ise en uzun akarsuyudur. Bafra burnundan Karadenize dökülen Kızılırmak çevresinde çok sayıda göl oluşturmaktadır. Kızılırmak Bafra Burnundan denize dökülmesi ile Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip Bafra Ovasını oluşturmaktadır.

Liman Gölü: Bafra ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz’e en yakın göl olan Liman Gölü kefal ve sazan balık üretimi yapılmaktadır. Balık Gölü ve Karaboğaz Gölü arasında yer alan Liman Gölü muazzam bir görüntü oluşturmaktadır.

Balık Gölleri: Bafra ilçe merkezine 20 km uzaklıkta Kızılırmak’ın iki yakasında yer almaktadır. Kızılırmak Deltası üzerinde yer alan Balıklı Gölleri 33 parçadan oluşmaktadır.

8 bin hektarlık alana sahip bu göller içinde büyük alanı kaplayanlar Yeşilyazı, Koşuköyü, Emenli ve Harız Gölleridir. Çok sayıda kuşlara ev sahipliği yapan Balık Göllerini görülmesi gereken doğal güzelliğe sahip yerlerdendir.

Kuş Cenneti: Bafra ilçesinde bulunan Kızılırmak Deltasında yer almaktadır. 420 kuş türüne ev sahipliği yapan bu alan Karadeniz Kıyılarında doğal özelliklerini koruyabilmiş, en büyük ve en güzel sulak alanlardan biridir.

Ülkemizin en önemli kuş alanlarından biri olan bu Kuş Cennetinde her yıl yaklaşık 100 bin kuş türü barınmaktadır. Bu kuş cennetinin en dikkat çeken yönü nesli tükenmek üzere olan tepeli pelikan, dik kuyruk ve bıldırcın klavuzu gibi kuş türlerinin burada bulunmasıdır.

Muhteşem güzelliğe sahip Kuş Cennetinde çok sayıda kuş türlerini görebilir ve kuşların doğal musikisi eşliğinde huzurlu anlar yaşayabilirsiniz.

Yeşilyazı Köyü: Bafra ilçesine bağlı Yeşilyazı Köyü temiz denizi, sahili ve kumsalı ile dikkat çekmektedir. Bafra ilçesinde denize girmek isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Karadeniz’in derin olmasından dolayı dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Bafra ilçesinde yer alan yeşil piknik alanlarına sahip, su altı dalışı ve olta balıkçılığı için uygun olan Derbent Barajını da görmenizi tavsiye ederim

İkiztepe Köyü: Bafra ilçesinde yer alan ve ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan İkiztepe Köyü sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. İkiztepe Köyü adeta bir tarih cennetidir. Burada insanı hayretler içinde bırakacak kadar çok tarihi yapı yer almaktadır.

M.Ö. 5000 yıllarından beri yerleşim yeri olarak kullanılan İkiztepe ve çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bu alanda 58 höyük, 5 tane yerlerşim yeri, 25 antik çağ ve sonrasına ait tarihi yapı kalıntıları, tümülüsler, kaya mezarları, köprü ve kale bulunmuştur.

İkiztepe Köyünde çok sayıda medeniyete ait tarihi yapı ve kalıntılar bulunmaktadır. Kızılırmak’a 2 km uzaklıkta yer alan bu tarihi köşe Kızılırmak manzarası ile harika bir güzellik oluşturmaktadır. Tarihin sayfalarında dolaşma keyfi yaşatan İkiztepe Köyü görülmesi gereken yerlerdendir.

Çetinkaya Köprüsü: Samsun- Sinop karayolu üzerinde bulunan Çetinkaya Köprüsü 1937 yılında Kızılırmak üzerinden geçişi sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Çetinkaya Köprüsü Cumhuriyet Döneminin ilk ve en büyük eserlerindendir. 7 kemerli ve 250 metre uzunluğundan olan Çetinkaya Köprüsü Bafra ilçesinin en eski yapılarındandır.

Büyük Camii: Bafra ilçesinin en eski tarihi eseri olan Büyük Camii Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından 1670 yılında yaptırılmıştır.

Ayrıca Bafra ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip Beylik Köyü Höyüğü, Asarkale, Deniz Feneri, Alibey Çeşmesi ve Kadı Çeşmesini de görmenizi tavsiye ederim.

Bafra Gençlik Caddesi
Bafra Hangi Şehirde
Bafra Haritası
Bafra Meydan
Bafra Nasıl Gidilir
Bafra Nerede
Bafra Ovası
Bafra Pidesi
Bafra

1 YORUM

 1. yukarida gezilecek yerleri anlatiyorsunuz guzelde fakat yerin nerde oldugunu gosterin onun icin yerin adinin altina link koyun ve ona basinca yeri haritada gosterir!!! basarilar dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here