Bakırköy

Avrupa yakasında yer alan Bakırköy; İstanbul’a bağlı bir ilçedir. Marmara Denizinin kıyısında yer alan Bakırköy; İstanbul’un önemi bölgelerindendir.

Bakırköy Gezilecek Yerler

Bakırköy’e deniz yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Bakırköy köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Osmanlı Döneminde II. Abdülhamit’in tahtan indirildiği tarihi semt olan Bakırköy; tarihi ve modern görünümü ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Göz at ;

  1. Bakırköy Gezilecek Yerler
  2. Bakırköy Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Bakırköy Otelleri
  4. Bakırköy Pazarı Nerede, Nasıl Gidilir?
  5. Bakırköy Lunapark
  6. Şehir Macera Parkı-Bakırköy
Bakırköy Botanik Parkı
Bakırköy Botanik Parkı
Bakırköy Hangi Şehirde
Bakırköy Hangi Şehirde
Bakırköy Haritası
Bakırköy Haritası

Zuhurat Baba Türbesi: Bakırköy Zuhurat baba mahallesi Yüce Tarla Caddesinde bulunmaktadır.  İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet öncülüğünde bulunan Osmanlı Ordusunun su ihtiyacını karşılamaması için Bizans ordusu tüm su kaynaklarını zehirler.

Askerler susuzluktan kıvranınca nur yüzlü ak sakallı biri elinde bulunan su kırbası ile tüm askerlerin su ihtiyacını karşılar. Aniden ortaya çıkıp susuzluktan kendilerini koruyan bu zata, askerler Zuhurat Baba yani aniden ortaya çıkan derler. Rivayetlere göre bu zat savaşta şehit olur ve su kırbasında sürekli su akmaya devam eder.

Bu kişinin Allah dostu olduğu anlarlar ve şehit olduğu yere gömerler. Bu türbenin bahçesinde Zuhurat Baba Çeşmesi bulunmaktadır. Zuhurat Baba Türbesi Ramazan ayında ve cuma gününde yoğun ziyaretçi almaktadır.

Zuhurat Baba Türbesi
Zuhurat Baba Türbesi

Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi: Bakırköy Zeytinlik mahallesi Ebuzziya caddesinde bulunmaktadır. Surp Astvazazin Kilisesi; Baruthane ve Zeytinburnu’nda bulunan fabrikalardan çalışan Ermeniler için 1844 yılında inşa edilmiştir.

Restorasyon edilen kilise tarihi yapısı ile hizmet vermeye devam etmektedir. Eğer Bakırköy’e yolunuz düşerse sürekli açık olan bu tarihi kiliseyi ziyaret edip içini görebilirsiniz.

Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi
Surp Astvazazin Ermeni Kilisesi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi: Bakırköy’ün simgesi halen gelen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastane Türkiye’nin ilk Ruh ve Sinir Hastalıkları müzesidir.

Müzede hastanenin 100 yıllık tarihi geçmişi kronolojik sıralamaya göre sergilenmektedir. Hafta içi her gün ziyarete açık olan bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müzesi

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi: Bakırköy’e bağlı olan Yeşilköy semtinde bulunmaktadır. Uçaklara ve tarihe ilgisi olanların dikkatini çekecek bu hava müzesi 1985 yılından beri ziyaretçilere açıktır. Hava Kuvvetleri Müzesinde I. Dünya Savaşından beri kullanılan uçak ve helikopterler sergilenmektedir. Ayrıca müzenin anılar salonunda havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan kişilerin eşyaları ve silahları bulunmaktadır. Bu müzede hem tarihe yolculuk yapıp hem de uçakları yakından izleme fırsatını bulacaksınız.

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi
İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi: Bakırköy Osmaniye caddesinde bulunmaktadır. Fotoğraf makinelerinin yıllara göre değişimine şahit olacağınız bu müze hafta içi her gün ziyarete açıktır.

Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi
Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Fildamı Sarnıcı: Bakırköy’de Osmaniye caddesinde bulunmaktadır. 5. Yüzyılda yapılan Fildamı Sarnıcı Bizans Döneminin dört büyük sarnıcından biridir. Restorasyon çalışmalarından sonra konser alanı olarak kullanılmıştır. Büyük bir alana sahip olan bu konser alanında çok sayıda ünlü sanatçılar konser vermiştir. Günümüzde tarihi sarnıç zarar görmemesi için kullanım kapatılıp sadece ziyaretçi alamaya başlamıştır.

Fildamı Sarnıcı
Fildamı Sarnıcı

İstanbul Akvaryum: Bakırköy’de bulunan akvaryum; büyüklüğü, içinde barındırdığı canlı çeşidi ile görülmesi gereken yerlerdendir. Akvaryum içinde 16 farklı tema ve bir adet yağmur ormanı bulunmaktadır. Ses, ışıklandırma, mimari ve dekoratif unsurları ile harika bir görüntü oluşturan bu akvaryumu görmenizi tavsiye ederim.

İstanbul Akvaryum
İstanbul Akvaryum

Yeşilköy Sahil Parkı: Bakırköy’e bağlı Yeşilköy’de bulunan bu parkta basketbol sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu ve bisiklet parkuru bulunmaktadır. Bu sahilde denizin tadını doyasıya çıkaracağınız yürüyüşler yapabilir veya sahilde bulunan kafe ve çay bahçelerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yeşilköy Sahil Parkı
Yeşilköy Sahil Parkı

Bakırköy’de çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Hem alışveriş yapıp hem de eğleneceğiniz bu alışveriş merkezlerinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Bakırköy’de bulunan CNR fuar merkezi ve Florya sahil parkını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

NOT: Bakırköy Otelleri ve Bakırköy Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Bakırköy Otelleri ve Bakırköy Otel Fiyatları

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Bakırköy Nasıl Gidilir
Bakırköy Nasıl Gidilir
Bakırköy Nerede
Bakırköy Nerede
Bakırköy Özgürlük Meydanı
Bakırköy Özgürlük Meydanı
Bakırköy Sahil
Bakırköy Sahil
Bakırköy
Bakırköy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz