Barla Osmanlı Köprüsü Nerede?, Nasıl Gidilir?

Isparta ilimizin Eğirdir ilçesine bağlı Barla köyünde bulunan tarihi Barla Osmanlı köprüsü ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Barla Osmanlı Köprüsü Nerede
Barla Osmanlı Köprüsü Nerede

İlimiz de bulunan birçok köprü, kale, kilise, medrese görmek mümkündür. burada köprüler için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Köprüler ihtiyaçtan doğar. Derelerin üzerinde araç, insan ve hayvanların karşıdan karşıya rahat geçişi sağlamak için yapılır. Fakat yıllar geçtikçe her şey gibi köprülerde yaşlanır ve tahrip olur. Bazıları yok olup gider. Bazıları da günümüze bir şekilde ulaşmayı becerir. Bunlardan biri de Barla Osmanlı köprüsüdür. Barla Deresi üzerinde bulunan  bu köprü sivri kemerlidir. Kemer düzgün kesme taşlarla inşa edilmiştir. yanları moloz taşlarla doldurulmuştur. Taş döşeme yol boyunca devam eder. Günümüzde halen kullanılmaktadır. Ayrıca bu köyümüzde bulunan diğer köprüleri de sizin için sıraladık.

Barla Osmanlı Köprüsüne Nasıl Gidilir
Barla Osmanlı Köprüsü Nerede?, Nasıl Gidilir?
  1. Barla Osmanlı köprüsü: Osmanlı dönemine aittir
  2. Roma köprüsü (zindan): Roma dönemine aittir.
  3. Gelendost Afşar köprüsü: Selçuklulara aittir
  4. Sütçüler Çandır Köprüsü: Selçuklulara aittir
  5. Barla Roma Köprüsü: Roma dönemine aittir.

Sonuç olarak yolumuz bu ilimize düştüğünde birçok tarihi yapıyı Barındıran barla köyümüzü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Barla Osmanlı Köprüsü Nerede?

Barla Osmanlı Köprüsü, Isparta ilimizin Eğirdir ilçesine bağlı Barla köyünde bulunur. Isparta il merkezine  25+23=48 km uzaklıkta bulunur.

Barla Osmanlı Köprüsü Nasıl Gidilir?

İl merkezinden Eğirdir ilçesine ulaştıktan sonra Barla köyün dolmuşları ile ulaşılabilir. Ya da şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz