Belgrad Hakkında Bilgi
Belgrad Hakkında Bilgi

Belgrad Sırbistan’ın başkentidir. Tuna Nehri üzerinde yer alır ve Güneydoğu Avrupa’nın en büyük Metropol bölgelerinden biridir. Belgrad’da yaklaşık 1,3 milyon kişi yaşamaktadır. İngilizce adı “Beyaz şehir” anlamına gelmektedir. Yugoslavya varken Belgrad da onun başkentiydi. Belgrad’da Save Nehri Tuna Nehri’ne akar.

Şehrin turistler için ilginç olmasının nedeni sadece Tuna nehri nedeniyle değildir. Belgrad Kalesi veya Nikola Tesla Müzesi gibi bazı yerler var. Tesla gibi ünlü bir fizikçi, mucit ve Elektrik Mühendisiydi. Aziz Sava Katedrali, Balkanların en büyük kilisesidir.

Belgrad Hakkında Bilgi
Belgrad Hakkında Bilgi

Belgrad’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Patriği bulunuyor. Bir Patrik kilisenin başıdır, Katolik Kilisesinde Papa gibidir. Sırbistan’daki insanların Ortodoks Hıristiyanlar olması Bizans İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Belgrad O zamanlar Macarlarla kuzey sınırında bir kale idi.

1521’de Belgrad, Türkler tarafından güneyden fethedildi. Şehir, Sırbistan’ın geri kalanı gibi Osmanlı İmparatorluğu’na girdi. 1867’de son Osmanlı askerleri Tuna Nehri üzerindeki Kale kentinden ayrıldı ve 1878’de Sırbistan bağımsız bir Krallık oldu.

Bundan sonra da Belgrad, birinci ve ikinci Dünya Savaşlarında olduğu gibi bir savaş Sahnesiydi. 1999 yılında şehirdeki bazı binalar yıkıldı. Kosova Savaşında NATO, Yugoslavya’nın başkentini uçaklarla bombaladı.

Belgrad’da bankacılık ve sigorta gibi birçok hizmet var. Belgrad yaklaşık 90.000 öğrenci ve birçok kolej ile çok büyük bir üniversiteye sahiptir. Belgrad’da çok sayıda genç yaşamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz