Belgrad

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve 1 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Sırpçada beyaz şehir anlamına gelen Belgrad, Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan büyük ve önemli bir şehirdir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Belgrad Gezilecek Yerler

Kalenic Pijaca

Belgrad’ın sabit halk pazarı olarak bilinen Kalenic Pijaca,  bir açık hava pazarı olup mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burada sebze-meyve, balık ve diğer ihtiyaçlarınız karşılar. Hiçbir şey almasanız dahi buraya bir tur atmalısınız. Belgrad’ın alışveriş ruhunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu açık hava pazarını ziyaret etmelisiniz. Ayrıca burada sevdiklerinizle yöreye özgü hediyelik eşya da alabilirsiniz.

Zemun Bölgesi

Tuna Nehri‘nin kıyısında bulunan Zemun, renkli bir bölge olup görenleri kendine aşık ettirmektedir. Oldukça canlı bir bölge olup burada harika zaman geçirebilirsiniz. Şehirde gün batımı nerede izlenir sorusuna verilecek en net cevap Zemun Bölgesidir. Ayrıca bu bölgede birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu popüler bölgeyi ziyaret edin derim.

Skadarlija Bölgesi

Cumhuriyet Meydanı‘nın biraz aşağısında bulunan Skadarlija Bölgesi, sanatseverlerin buluşma noktası olarak bilinir. Sadece sanatseverler mi elbete değil burada bulunan restoranlarda harika yemekleri tatmak içinde bir sürü insan gelmektedir. Bölge her tarafı tarih kokmaktadır. Eski zamanlarda şehirde bulunan  yazar, gazeteci, ressam ve sanatçıların yaşadığı yer olarak da bilinmektedir. Yani kısaca şehrin en güzel yerlerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biri olmalıdır.

Nikola Tesla Müzesi

Krunska Caddesi üzerinde bulunan Nikola Tesla Müzesi, ünlü bilim adamı Nikola Tesla kişisel eşyaları ve eserleri sergilenmektedir. Bilindiği üzere Nikola Tesla birçok cihazın çalışma prensibinin mucididir. Buraya gelip müzeyi ziyaret etmelisiniz. Müze kesinlikle size çok şeye katacaktır. Burayı ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.

Yeni Belgrad (Nova Grad)

Yeni Belgrad ya da Novi Beograd olarak bilinen bu bölge, 1947 yıllında Sava nehrinin sol yakasında inşa edilmiş harika bir yerdir. Burası daha çok alışveriş bölgesi olarak bilinir. Bölgede çok sayıda alışveriş yerleri bulunur.  Buraya sevdiklerinizle gelip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Ülkede alışverişin kalbi bu bölgede atmaktadır. Buraya uğramadan dönmeyin derim.

Kalemegdan(Belgrad Kalesi)

Knez Mihaliova Caddesi‘nin sonunda bulunan bu yapı, Osmanlılar döneminde kale ve meydan sözcüğünde türetilmiştir. Fakat bölge günümüzde Kalemegdan olarak isimlendirmektedir. Kale M.Ö 3. yüzyılda Romalılar tarafında inşa edilmiştir. 17. yüzyılda Osmanlılar tarafında kale fethedilmiştir. Birçok kez onarılan kale günümüzde turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğramalısınız.

Cumhuriyet Meydanı (Republic Square) 

Cumhuriyet Meydanı ya da diğer ismi ile Özgürlük meydanı olarak bilinir. Knez Mihailova Caddesi‘ine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İstanbul’daki Taksim meydanına benzetebiliriz. Turistlerin buluşma noktası olarak bilinir. Meydanda Prens Mihailo Obrenovic heykeli bulunuyor. Yine meydan üzerinde çok sayıda alışveriş ve eğlence merkezleri bulunur. Kısaca başkent için önemli bir noktadır.

Belgrade Zoo(Belgrad Hayvanat Bahçesi)

Belgrat Kalesine yakın bir konumda bulunan Hayvanat bahçesi çok büyük olmasa da gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada kangurudan file, zürafadan baykuşa, kaplandan maymuna birçok hayvan bulunuyor. Bu hayvanları ziyaret edip güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Knez Mihailova Caddesi (Knez Mihailova Street) 

Cadde ismini Sırbistan Prensi 3. Mihailova‘dan almıştır. Şehrin nabzı atıldığı yer desek yeridir. Şehirde alışveriş ve buluşma noktası olarak bilinir. Cadde üzerinde çok sayıda tarihi yapı, alışveriş merkezleri, cafe ve otel bulunur. Burada istediğiniz gibi alışveriş yapabilir, konaklayabilir ya da bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

10  Sırbistan Ulusal Müze (National Museum of Serbia)

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Sırbistan Ulusal Müze, 1844 yıllında inşa edilmiştir. Burada 400’000’den fazla eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Bu müzeye gelmeden Sırbistan tarihi hakkında tam olarak bilgi sahibi olamazsınız. Ülkenin tarihi ve kültürünü öğrenmek isterseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Göz at ;

  1. Belgrad Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Belgrad Gezilecek Yerler
  3. Belgrad Otelleri ve Belgrad Otel Fiyatları
  4. Belgrad Gece Hayatı
  5. Novi Pazar Nerede, Nasıl Gidilir?
  6. Sırbistan’da Gezilecek 10 Yer
  7. Sırbistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  8. Sırbistan Nerede?
  9. Sırbistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here