Bern Hakkında Bilgi
Bern Hakkında Bilgi

Bern İsviçre‘de yer alan bir şehirdir ve birçok kişi tarafından ülkenin Başkenti olarak kabul edildiği gibi yılın tüm zamanlarında çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Kendisiyle aynı adı taşıyan kantondadır. Belki de adı, şehrin Armasında da görüldüğü gibi Ayıdan gelmektedir. Bununla birlikte, isim muhtemelen Keltlerin “yarık” veya “yarık” anlamına gelen bir kelimesinden gelmektedir. Bu, Aare Nehrinin toprağa kazdığı geçit anlamına gelir. Bu nehrin bir halkası korunan bir yer oluşturdu. Romalılardan önce yerleşmişti.

Bern Hakkında Bilgi
Bern Hakkında Bilgi

Bern, İsviçre’nin orta kesiminde yer almaktadır. Bu nedenle ekonomi için çok önemlidir. Bern şehri aynı zamanda Federal Parlamento ve İsviçre hükümetinin de merkezidir. Bu Federal Konsey. Bern aynı zamanda İsviçre’nin siyasi merkezidir.

Bern şehri 1191 yılında kurulmuş ve 1353 yılından beri İsviçre’nin bir parçasıdır. Bugün yaklaşık 130.000 nüfusu var. Eski Şehir uzun sokaklarla doludur. Evlerin en alt katı caddeden biraz uzaktadır. Yukarıda, kemerle desteklenen diğer katlar var. Bu Çarşılara Bern’de Lauben denir. Şehir için çok tipiksiniz. Bern şehri çok iyi korunduğu için UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Bern şehrine çok sayıda turist gelmektedir. Sadece güzel eski şehir için gelmiyorlar tabi ki. Bern’de çok sayıda Tiyatro, hatta küçük Kellertheater var. Bazı insanlar kendi şarkılarını söylemeye başladılar. Bern’de Ayrıca tüm İsviçre için önemli olan birkaç Müze var. Ayrıca çok iyi bilinen” Zytglogge”, eski bir saat ve ayı hendeği ile bir kule. Eskiden burada kahverengi ayılar yaşardı. Bugün ise daha büyük bir alan var.

Şehre her taraftan kolayca ulaşılabilir. İsviçre’nin en önemli otoyolu Cenevre’den Lozan’dan Bern ve Zürih ve St. Gallen’e kadar uzanmaktadır. Aynı hat aynı zamanda hızlı bir Demiryoluna da hizmet vermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here