Bingöl Yüzen Ada Nerede, Nasıl Gidilir?

Bingöl ili, Solhan ilçe sınırında bulunan Yüzen Ada, Turnalar Gölü üzerinde kara ile bağlantısı olmadığı halde su yüzeyinde bulunan adalardır.

Göz at ;

  1. Bingöl Gezilecek Yerler
  2. Bingöl Gece Hayatı
  3. Bingöl’de Gezilecek 10 Yer
  4. Bingöl Yüzen Ada
  5. Bingöl Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  7. Bingöl Otelleri ve Bingöl Otel Fiyatları
  8. Bingöl Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye’de bilinen veya keşfedilen 22 yüzen ada vardır. Bunlarda 3 tanesi Solhan İlçesinde bulunan Turnalar Gölündeki Yüzen Adalardır. Bu adaları orada yaşayan halk tarafında keşfedilmiştir. Bu adalar görüntüsü ve gizemli oluşları ile insanı adeta büyülemektedir.

Yüzen Ada

Özellikle yazın havanın ısınmasıyla birlikte yerli turistler tarafında ilgi odağı olmayı başarmaktadır. Burada bulunan Adalar salıntı veya rüzgarın etkisiyle yavaşça hareket etmektedir. Göl üzerinde oluşan bu manzara kesinlikle görülmeye değerdir. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Özellikle düğün yapan çiftler, düğün fotoğrafı çekmek için buraya geldiklerini şahit olduk. Harika bir yer. Fakat yeteri kadar tanıtımı yapılmadığı için burası pek çok kişi tarafında bilinmemektedir. Bunun için bazı çalışmalar yapılmaktadır.

Örneğin 2013 yıllında burada 1. Yüzen Ada Doğa Coşkusu adında bir festival gerçekleşti. Bu ve buna benzer etkinliklerle burası daha da renkli hale geleceğini umuyorum. Ayrıca etrafında piknik yapmak için uygundur.

Bingöl Yüzen Ada Nerede?

Bingöl Yüzen Ada, Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü, Aksakal Mezraasında bulunur.  İl Merkezine 45 Km, Bingöl-Solhan karayoluna ise 5 kilometre uzaklıkta bulunur.

 Bingöl Yüzen Ada Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Bingöl’den Muş istikametine doğru ilerlerken Solhan ilçesine gelmeden 6 km önce yol üzerinde tabela görünecektir. Bu tabela tarafında yaklaşık 1,5-2 km toprak yoldan düz devam ettiğinizde sizi yüzen adalara götürecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz