Bişkek Gezi Rehberi
Bişkek Gezi Rehberi

Bişkek, Kırgızistan’ın başkenti ve yaklaşık 1 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Geniş meydanları ve yolları, Sovyet döneminde kalma tep tip binaları, park ve bahçeleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yapıyı size sunmak isterim. Şöyle ki;

Bişkek Camii

Başkent Bişkek’in doğusunda yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine inşa edilen Bişkek Camii, 2012 yıllında inşa edilen Orta Asya’nın en büyük Camisidir. Bu cami Ankara’daki Kocatepe Camisini örnek alınarak inşa edilmiştir. Mimarisi Osmanlı mimarisine aittir. 2017 yıllında hizmette açılan bu cami, 20 bin kişi kapasiteli olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin derim.

Osh Bazaar

Başkent Bişkek’in batısında yer alan Osh Bazaar veya diğer adıyla  Oş Pazarı, ülkenin en popüler pazarıdır. Burada birçok renkli Kırgız Kıyafeti ve sebze-meyve bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu pazara uğrayıp sevdiklerinize hediye alın. Bu pazar şehrin simgesi haline gelmiştir. Oldukça renkli bir havası vardır.

Panfilov Parkı

Başkent Bişkek merkezinde yer alan Panfilov Parkı, mutlaka gezilip görülmesi gereken dinleme ve eğlence parkıdır. Şehrin en popüler noktalarından biridir. Buradaki muazzam ağaçların gölgelerinde dinlenebilir veya oyun alanında eğlenebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken parkın içerisinde yer alan Ivan Panfilov Anıtını da mutlaka ziyaret edin.

Alá Too Meydanı

Ala-Too Meydanı veya diğer adıyla Aladağ Meydanı, Başkent Bişkek’in en popüler yeridir. Şehrin kalbi burada atmaktadır. Bu meydan, 1984 yıllında inşa edildi. Bina üzerinde harika bir Lenin Heykeli bulunmaktadır. Burası şehrin ana meydanı olduğundan dolayı askeri törenleri, sokak şenlikleri, toplantıları veya festivaller burada yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu meydanı ziyaret edin derim.

Alá Arça Milli Parkı

Başkent Bişkek’in yaklaşık 40 km güneyinde yer alan Alá Arça Milli Parkı, 1976 yıllında Ala Dağları’nın yüksek alanlarında kurulmuş bir ulusal parktır. 194 kilometrekarelik arazi üzerine kurulu bu park, yaklaşık 600 bitki türü, 26 yaban hayvan türü ve 100 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Burada dans ederek akan Ala-Arça Nehri de parka harika bir renk katmıştır. Burası yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Ülkenin en popüler turistik alanlarından biridir.

Rus Ortodoks Kilisesi

Başkent Bişkek’in güneyinde yer alan Rus Ortodoks Kilisesi, 2015 yıllında ziyarette açılan Asya’nın en büyük Ortodoks kilisesidir. 2500 kişilik kapasitesi bulunan yapı, mimarisi dikkat çekmektedir. Rus mimarisi özellikleri görülen yapı kesinlikle görülmeye değerdir.

Mikhail Frunze Müzesi

Başkent Bişkek’in merkezinde yer alan Mikhail Frunze Müzesi, Rus devrimci ve Soyvet devlet adamı Mikhail Frunze’nin anısına 1925 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede Mikhail Frunze’ya ait çok sayıda kişisel eşya ve hatırları bulunur. Bunun yanında yine savaşta ölen askerlerin fotoğrafları bulunur. Bunun dışında yine birçok belge, resim, el yazması ve kitap bulunur.

Bişkek Devlet Tarih Müzesi

Ala-Too Meydanı ve Beyaz Saray arasında yer alan Bişkek Devlet Tarih Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi bir yerdir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. 3 katlı müzede; dönemsel sergiler, Sovyet döneminde kalan objeler, Sovyet Dönemi arşivleri, Kırgız kültürünü yansıtan eserler bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Burası Pazartesi dışında her gün ziyarette açıktır.

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Başkent merkezinde bulunan Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Ülkenin sanat hazinesi olarak bilinmektedir. Burası ilk olarak 1935 yılında sanat galerisi olarak hizmette açılmış. Daha sonra 1944 yıllında Güzel Sanatlar Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Müzede; Kırgız el sanatları, Rus sanat eserleri ve sovyet dönemine ait eserler bulunur. Müze, pazartesi ve çarşamba günleri dışında her gün ziyarette açıktır.

10  Parlamento Binası (Beyaz Saray)

Başkent Bişkek’in en hareketli bölgesi olarak bilinen Ala-Too Meydanı üzerinde yer alan Parlamento Binası, Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti zamanından kalan önemli bir yapıdır. 7 katlı mermerden yapılan gösterişli bu yapı, kesinlikle görülmeye değerdir. Dış yapısı beyaz olduğundan dolayı buraya Beyaz Saray’da denilmektedir. Özellikle mimarisi göz kamaştırmaktadır.

Göz at;

  1. Bişkek Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kırgızistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kırgızistan Nerede?
  4. Kırgızistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kırgızistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here