Bissau
Bissau

Bissau’da Gezilecek 10 Yer- Bissau Afrika kıtasında yer alan Gine Bissau Cumhuriyetinin başkentidir. Bissau Atlas Okyanusunda Geba Nehri kıyısında yer almaktadır. Bissau kenti Gine Bissau ülkesinin en büyük şehri, liman kenti, idari ve askeri merkezidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yeri yazdık. İşte o yerler…

Bissau Velho

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Bissau Velho, Eski Portekiz Sömürge Merkezi olup günümüzde çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Özellikle burada bulunan Duvarı pembe çiçeklerle boyanmış hapishaneyi ziyaret edin. Bunun dışında yine birçok tarihi yapı ve savaş döneminde birçok kalan izleri burada görebilirsiniz.

Bissau Limanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Bissau Limanı veya diğer adıyla Porto Pidjiguiti, Geba Nehri üzerinde bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan katedralin kulesinde ışık burayı aydınlatmaktadır. Burası ayrıca tarihi bir hikayesi de bulunmaktadır. Şehrin ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Liman çevresinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Amura Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Amura Kalesi, 1969 yıllında Portekizli güçler tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra zarar gören kale 1753 yıllında tekrar inşa edilmiştir. 1970’lerde restore edilen kale günümüzde sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Yolunuz buraya düşürse ziyaret etmeniz gereken ilk yapılardan biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca kale içinde anıt mezarda bulunmaktadır.

Merkez Pazar

Kentin en kalabalık alanı olan birçok hediyelik eşyaların satıldığı büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Merkez Pazar, mutlaka gezilip görülmesi gereken renkli bir alışveriş alanıdır. Burada yöreye özgü birçok hediyelik eşya satılmaktadır. Burada sevdiklerinize yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Bissau Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan bu cami, mutlaka ziyarett etmeniz gerekir. Oldukça tarihi bir yapı olup gerek süslemeleri ve gerekse mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yıl boyunca birçok kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka gezip görün.

Başkanlık Sarayı

Kentin en dikkat çeken yapısı olan Başkanlık Sarayı, ülke için bir dönüm noktasıdır. Milli bayramlarda burası farklı sahnelere ev sahipliği yapmaktadır. İç savaş nedeniyle tarihi yapısını kaybetse de günümüzün en popüler yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Igreja Bissau Kilisesi

Şehir merkezinde yer alan 1945 yılında eski bir Roman Orta çağ Kilisesinin yerine inşa edilen Igreja Bissau Kilisesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir Roma Orta Çağ kilisesidir. Kilise ile ilgili bilgiler Protekizce’dir. Ülkenin ilk piskopusun mezarı da urada bulunur. Yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Ulusal Etnografya Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’ya bağlı Ayuda semtinde yer alan Bissau Ulusal Etnografya Müzesi, Ülkenin iki büyük müzesinden bir olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Müzede birçok tarihi eser ve etnografik eser sergilenmektedir. Ayrıca müzede 1998 yıllından berri 14.000 ciltlik bir kütüphanesi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Bissau Gençlik ve Kültür Merkezi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’ya bağlı Ayuda semtinde yer alan Bissau Gençlik ve Kültür Merkezi, çok sayıda farklı etniklik ve organizasyonla şehrin mutlaka gezip görülmesi gereken renkli bir yeridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Buraya kadar gelmişken mutlaka yöreye özgü hazırlanan bir organizasyona da katılın.

 10  João Vieira ve Poilão Marine Milli Parkı

Ülkenin Poilão adasında yer alan João Vieira ve Poilão Marine Milli Parkı, 1 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuş bir parktır. 495.00 km²’lik alanıyla bölgenin en büyük parklarından biridir. Burada başta deniz kaplumbağaları olmak üzere birçok su hayvanı bulunur. Yolunuz düşerse böyle harika bir parkı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca parkın manzarası oldukça nefes kesici olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Göz at ;

  1. Gine Bissau Nerede?
  2. Gine-Bissau’da Gezilecek 10 Yer
  3. Gine-Bissau’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Gine-Bissau Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Bissau Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here